Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Milliy banklararo protsessing markazi” AJ (HUMO)ning ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishni tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultantlar aktivning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni aktivni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish usuli va shartlarini ishlab chiqishlari lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 26-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik – konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi lozim.
Ma'lumot uchun: Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 30-noyabrdagi PQ–381­-son qaroriga asosan “Milliy banklararo protsessing markazi” MChJ aksiyadorlik jamiyatiga aylantirilishi munosabati bilan, jamiyatning aksiyalar chiqariluvi 2024-yil 21-may kuni Istiqbolli loyihalar milliy agentligidan davlat roʻyxatidan oʻtkazildi.
Jamiyat tomonidan nominal qiymati 1000 soʻm va umumiy qiymati 155,4 mlrd. soʻm boʻlgan 155 448 748  dona oddiy aksiyalar chiqarilib, 100 foiz Davaktiv agentligiga joylashtirildi.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktivlarini boshqarish agentligi boshqarma boshligʻi
“Milliy banklararo protsessing markazi” AJni xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi PQ-162-son qaroriga muvofiq, “Milliy banklararo protsessing markazi” AJning 100 foiz ulushi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xususiylashtirilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari “Milliy banklararo protsessing markazi” AJning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
“Milliy banklararo protsessing markazi” AJbank toʻlov kartalariga asoslangan “Humo” toʻlov tizimi Oʻzbekistonda va xorijda operatsiyalarni amalga oshirishga moʻljallangan boʻlib, Oʻzbekiston toʻlov tizimining tarkibiy qismi hisoblanadi.
Oʻzbekiston boʻylab 200 mingdan ortiq terminallar oʻrnatilgan boʻlib, 23 milliondan ortiq bank kartalari mavjud.
Protsessing markazi Tieto kompaniyasining dasturiy taʼminotini ishlatadi. Bu kompaniya toʻlov kartalarini chiqarish va ularga xizmat koʻrsatish koʻp yillik tajribaga ega boʻlib, loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshiradi.
a) Aktivni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Toʻlov tizimi, sohadagi investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• sohadagi institutsional investorlarning aktivni sotib olishga boʻlgan qiziqishini oʻrganish asosida sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali muloqot oʻrnatish;

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании для приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для организации приватизации через публичные торги 100% государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (HUMO(далее – Актив).
Консультанты обязуются разработать метод и условия приватизации на основе изучения заинтересованности инвесторов в сфере приобретения актива с учетом сетевых и индивидуальных особенностей актива.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 26 июня 2024 года на электронную почту tender@davaktiv.uz
Для информации: на основании постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-381 от 30 ноября 2023 года, в связи с преобразованием ООО «Национальный межбанковский процессинговый центр» в акционерное общество, выпуск акций компании зарегистрировано в Национальном агентстве перспективных проектов 21 мая 2024 года.
Компанией выпущено 155 448 748 простых акций номинальной стоимостью 1 тысяча сумов и общей стоимостью 155,4 млрд сумов100 процентов которых размещено Агентству госактивов.
Для получения дополнительной информации о данном процессе просим связаться c нижеуказанным контактом:
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (RfP)
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года №ПП–162 предусмотрена реализация 100% доли АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики АО «Национальный межбанковский процессинговый центр».
Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»является составной частью платежной системы Узбекистана, также платежная система «Humo» на базе банковских платежных карт предназначена для операций в Узбекистане и за рубежом.
• Уставный фонд составляет – 155,4 млрд. сум;
• Веб-сайт: https://humocard.uz
По всему Узбекистану установлено более 200 тысяч терминалов, а также имеется более 23 миллионов банковских карт.
В процессинговом центре используется программное обеспечение Tieto. Эта компания имеет многолетний опыт выпуска и обслуживания платежных карт и успешно реализует проекты.
I. Анализ рынка платежной системы, интереса инвесторов к отрасли и других сопутствующих услуг:
• разработка формы, способа и условий продажи на основе изучения заинтересованности институциональных инвесторов в сфере приобретения актива;