Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Milliy banklararo protsessing markazi” AJ (HUMO)ning ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishni tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultantlar aktivning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni aktivni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish usuli va shartlarini ishlab chiqishlari lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 26-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik – konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi lozim.
Ma'lumot uchun: Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 30-noyabrdagi PQ–381­-son qaroriga asosan “Milliy banklararo protsessing markazi” MChJ aksiyadorlik jamiyatiga aylantirilishi munosabati bilan, jamiyatning aksiyalar chiqariluvi 2024-yil 21-may kuni Istiqbolli loyihalar milliy agentligidan davlat roʻyxatidan oʻtkazildi.
Jamiyat tomonidan nominal qiymati 1000 soʻm va umumiy qiymati 155,4 mlrd. soʻm boʻlgan 155 448 748  dona oddiy aksiyalar chiqarilib, 100 foiz Davaktiv agentligiga joylashtirildi.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktivlarini boshqarish agentligi boshqarma boshligʻi
“Milliy banklararo protsessing markazi” AJni xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi PQ-162-son qaroriga muvofiq, “Milliy banklararo protsessing markazi” AJning 100 foiz ulushi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xususiylashtirilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari “Milliy banklararo protsessing markazi” AJning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
“Milliy banklararo protsessing markazi” AJbank toʻlov kartalariga asoslangan “Humo” toʻlov tizimi Oʻzbekistonda va xorijda operatsiyalarni amalga oshirishga moʻljallangan boʻlib, Oʻzbekiston toʻlov tizimining tarkibiy qismi hisoblanadi.
Oʻzbekiston boʻylab 200 mingdan ortiq terminallar oʻrnatilgan boʻlib, 23 milliondan ortiq bank kartalari mavjud.
Protsessing markazi Tieto kompaniyasining dasturiy taʼminotini ishlatadi. Bu kompaniya toʻlov kartalarini chiqarish va ularga xizmat koʻrsatish koʻp yillik tajribaga ega boʻlib, loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshiradi.
a) Aktivni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Toʻlov tizimi, sohadagi investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• sohadagi institutsional investorlarning aktivni sotib olishga boʻlgan qiziqishini oʻrganish asosida sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali muloqot oʻrnatish;

Announcement on attracting a professional consulting company for privatization of the state share in the authorized capital of JSC National Interbank Processing Center
The State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA/Client), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - Consultant) to organize the privatization through public sales of 100% state share in the authorized capital of JSC National Interbank Processing Center (HUMO) (hereinafter - Asset).
The consultants undertake to develop the method and conditions of privatization based on the study of investors' interest in the field of asset acquisition, taking into account network and individual features of the asset.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on June 26, 2024.
For information: Based on the Presidential decree of the Republic of Uzbekistan No. PD-381 dated November 30, 2023, in connection with the transformation of National Interbank Processing Center LLC into a joint stock company, the issue of shares of the company was registered with the National Agency of Perspective Projects on May 21, 2024.
The company issued 155,448,748 ordinary shares with nominal value of 1 thousand soums and total value of 155.4 billion soums100% of which are placed in the UzSAMA.
Talat Samandarov - Head of the Department of UzSAMA;
Request for Proposals (RfP) to attract a professional consulting company for privatization of JSC National Interbank Processing Center (HUMO)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from April 19, 2024 PD-162 provides for the sale of 100% share of JSC National Interbank Processing Center (HUMO) (hereinafter - the "Transaction").
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of JSC National Interbank Processing Center (HUMO). For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
The Request for Proposals (hereinafter - the "Request") specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
JSC National Interbank Processing Center is an integral part of the payment system of Uzbekistan, also this payment system "Humo" based on bank payment cards is intended for operations in Uzbekistan and abroad.
More than 200 thousand terminals have been installed throughout Uzbekistan and there are also more than 23 million bank cards.
The processing center uses Tieto software. Company has many years of experience in issuing and servicing payment cards and implements projects.
In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the value;
I. Analysis of the payment system market, investor interest in the industry and other related services:
• development of the form, method and conditions of sale based on studying the interest of institutional investors in the acquisition of an asset;
• conducting a complex (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset;