Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – “Davaktiv agentligi”) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Foton” AJ (keyingi oʻrinlarda – “Kompaniya” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 85,6 foiz davlat aksiyalar paketini xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlanganligini eʼlon qiladi (keyingi oʻrinlarda – “Bitim”).
“Foton” AJ asosiy faoliyat sohasi: radioelektron jihozlar uchun elektron texnika va integral mikrosxemalar ishlab chiqish, ishlab chiqarish hamda elektronika asosidagi turli mahsulot turlarini ishlab chiqarish hisoblanadi.
Korxona (70 hildan ortiq) diskret va planar yarim oʻtkazgichli diodlar, kam shovqinli dala tranzistorlari va integral mikrosxemalarni tayyorlash texnologiyalariga egalik qiladi.

Объявление о начале процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО “Фотон”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов») объявляет о начале этапа подачи заявок о выражении заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest) процесса приватизации (далее – «Сделка») 85,6 процентов государственной доли в уставном капитале АО “Фотон” (далее – «Компания» или «Актив»).
Основной сферой деятельности АО «Фотон» является: разработка и производство электронной аппаратуры и интегральных микросхем для радиоэлектронной аппаратуры, а также производство различных видов продукции на основе электроники.
Предприятие владеет (более 70 видов) технологиями изготовления дискретных и планарных полупроводниковых диодов, малошумящих полевых транзисторов и интегральных микросхем.