Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – “Davaktiv agentligi”) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Foton” AJ (keyingi oʻrinlarda – “Kompaniya” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 85,6 foiz davlat aksiyalar paketini xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlanganligini eʼlon qiladi (keyingi oʻrinlarda – “Bitim”).
“Foton” AJ asosiy faoliyat sohasi: radioelektron jihozlar uchun elektron texnika va integral mikrosxemalar ishlab chiqish, ishlab chiqarish hamda elektronika asosidagi turli mahsulot turlarini ishlab chiqarish hisoblanadi.
Korxona (70 hildan ortiq) diskret va planar yarim oʻtkazgichli diodlar, kam shovqinli dala tranzistorlari va integral mikrosxemalarni tayyorlash texnologiyalariga egalik qiladi.

Announcement on the beginning of the privatization process of the state share in the authorized capital of "Foton" JSC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter referred to as "UzSAMA") announces the beginning of submitting applications for Express of Interest stage of the privatization process (hereinafter referred to as "Transaction") of 85,6 percent state share in the authorized capital of Foton JSC (hereinafter referred to as "Company" or "Asset").
Foton JSC core business is the development and production of electronic equipment and integrated circuits for radioelectronic equipment, as well as the manufacture of various electronics-based products.
The company possesses over 70 types of technologies for manufacturing discrete and planar semiconductor diodes, low-noise field-effect transistors and integrated microcircuits.