O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-fevraldagi “Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish to`g`risida”gi PF–6167-son Farmoniga muvofiq, O`zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi “UzAssets investisiya kompaniyasi” AJ (keyingi o`rinlarda – UzAssets yoki Sotuvchi) “Xovrenko nomidagi Samarqand vino kombinati”AJ (keyingi o`rinlarda – Kompaniya yoki Samarqand Vino) ustav kapitalidagi 71,2 foiz aksiyalar paketini raqobatga asoslangan sotuv jarayoni orqali sotish rejasini e’lon qiladi (keyingi o`rinlarda – Bitim yoki Sotuv).
Mazkur Bitim doirasida, xalqaro miqyosda tan olingan konsalting kompaniyalaridan kelib tushgan eng yaxshi takliflarni tanlab olish orqali Samarqand Vinoni xususiylashtirish bo'yicha maslahatchi sifatida KPMG kompaniyasi (keyingi o`rinlarda – Maslahatchi) tanlab olingan.
Kompaniya to`g`risida qisqacha ma'lumot:
Kompaniya Samarqand shahrining tarixiy qismida joylashgan;
Kompaniya dastlabki ishlab chiqarish faoliyatini 1868 yilda boshlagan, zavod hududida O'zbekiston vino sanoatining asoschisi Filatov nomidagi vinochilik uy-muzeyi joylashgan;
Kompaniya vino va alkogolli ichimliklar ishlab chiqarish bilan shug'ullanadi;
Joriy ishlab chiqarish quvvati - yiliga 740 ming dekalitr alkogolli ichimliklarni tashkil etadi, mahsulotning asosiy qismi ichki bozorda sotiladi;
Korxonada 6 ta vino va alkogolli ichimliklarni quyish liniyasi mavjud. Shuningdek, zavod hududida jamlanma (kolleksiya) vinolar (32 ming shisha) saqlanadigan yer osti inshooti mavjud;
Kompaniya xodimlarining umumiy soni 200 kishi atrofida;
2020 yilda mahsulot sotishdan tushum 19 mlrd so`mni, yalpi foyda – 2,3 mlrd so`mni tashkil etdi;
Kompaniyaning mahsulotlari shuhrat qozongan brendlari tufayli ko'pincha turli tanlovlarda g'olib chiqadi. Ayniqsa, “Samarqand” balzami, “Samarqand” konyagi va “Gulya-kandoz” vinosi diqqatga sazovordir.
Quyidagi havola orqali Kompaniya to`g`risida qo`shimcha ma’lumot olish mumkin: http://www.xovrenko.uz/
Bitimni amalga oshirish jarayoni
Sotish jarayoni barcha manfaatdor tomonlar (keyingi o`rinlarda – Ishtirokchilar) uchun ochiq bo'lgan takliflarni taqdim etishning raqobatga asoslangan jarayoni sifatida tashkil etilgan. Qabul qilingan yondashuvga muvofiq, Kompaniyani sotish mexanizmi va jarayoni quyidagi bosqichlardan iborat bo'ladi:
1. Xat shaklida ariza (keyingi o'rinlarda – Ariza) yuborish orqali Bitimda ishtirok etish istagini bildirish va ishtirokchilarni malakaviy saralash;
2. Tijorat va moliyaviy takliflarni ko`rib chiqish va Bitimni tuzish.
Birinchi bosqichda Ishtirokchilarga ingliz, rus yoki o‘zbek tillarida (arizachining ixtiyoriga ko‘ra, ammo rus yoki o‘zbek tillarida tayyorlangan xat ingliz tilidagi xat bilan yuborilishi lozim) tayyorlangan xat shaklidagi Arizalarni Bitimni amalga oshirish uchun yetarli moliyaviy va boshqaruv resurslari mavjudligini nazarda tutuvchi malaka talablariga muvofiqligi to’g’risidagi hujjatlar yoki shu malaka talablariga mos kelishi to’g’risidagi tasdiq xati bilan birga taqdim etish taklif qilinadi. Malaka talablarining to'liq ro'yxati 1-ilovada ko’rsatib o’tilgan. Tasdiq xati bilan Ariza berilgan holda, tasdiqlovchi hujjatlar Majburiy taklifni taqdim etish muddatidan kechiktirmasdan taqdim etilishi mumkin. Arizalarni
2021-yil 30-iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00 dan kechiktirmasdan quyidagi elektron manzillarga yuborish lozim: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Arizalar berish jarayoni barcha Ishtirokchilar uchun ochiq.
UzAssets jalb qilingan Maslahatchi bilan birgalikda Kompaniyani sotish jarayonini shaffof, professional va muvaffaqiyatli tashkil etish uchun barcha zarur choralarni ko'radi.
Kelib tushgan Arizalarni o'rganish natijalariga ko'ra, Sotuvchi, 2021-yil 5-avgustdan kechiktirmay, ikkinchi bosqichga – tijorat va moliyaviy takliflarni ko`rib chiqish bosqichiga o`tkazishga ruxsat berilgan ishtirokchilar ro'yxatini (Short-List) shakllantiradi va ular tanlov natijalari to'g'risida shaxsan xabardor qilinadi.
Ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitimni (keyingi o'rinlarda - OEB) 2021-yil 7-avgustdan kechiktirmasdan imzolash taklif qilinadi. OEB imzolanganidan so`ng ikkinchi bosqich ishtirokchilari Sotuv jarayoni bilan bog'liq qo'shimcha tushuntirishlar va Kompaniyaning operatsion faoliyati tavsifini, shuningdek moliyaviy ma'lumotlar va Kompaniyaning moliyaviy ko`rsatkichlari prognozlarini o'z ichiga olgan axborot memorandumi shaklidagi Kompaniyaga oid axborot materiallarini olishadi. Bundan tashqari, ishtirokchilarga Kompaniyani qo’shimcha o`rganish, shu jumladan Kompaniyaning batafsil moliyaviy, huquqiy, soliq va boshqa ma'lumotlarini, shuningdek, Maslahatchi tomonidan tayyorlangan sotishdan oldingi o`rganish natijalarini o'z ichiga olgan virtual ma'lumotlar xonasiga kirish imkoniyati beriladi. Shuningdek, ishtirokchilarga Kompaniyaga tashrif buyurish huquqi beriladi. Bundan tashqari, ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Oldi-sotdi shartnomasi loyihasi (keyingi o'rinlarda – Shartnoma) unga tuzatishlar va izohlarni Majburiy takliflar bilan birgalikda taqdim etish uchun beriladi.
Kompaniya to'g'risidagi ma'lumotlarni o`rganib chiqqandan so'ng, ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Bitimni amalga oshirish uchun Majburiy taklifni 2021-yil 20-sentyabrdan kechiktirmasdan taqdim etish so’raladi. Muzokaralar davomida narx taklifi, Kompaniyani rivojlantirish bo’yicha Reja va sotib olish-sotish shartnomasining kelishilgan shartlarini eng yaxshi kombinatsiyasini taklif qilgan ishtirokchi g'olib deb e'lon qilinadi. Sotuvchi g'olibni "Toshkent" Respublika fond birjasi qoidalariga va O'zbekiston Respublikasi qonunchiligiga binoan Bitim tuzishga taklif qiladi.
1-Ilova. Jarayon Ishtirokchilariga (yuridik va jismoniy shaxslarga) qo'yiladigan malaka talablari
Ushbu talablar (narx taklifi va boshqa tijorat shartlarini o'z ichiga olgan shartlar bilan bir qatorda) g'olibni aniqlash uchun mo'ljallangan.
Kompaniyani rivojlantirish bo’yicha Rejani (biznes konsepsiyasini) taqdim etish, shu jumladan Kompaniya faoliyatining asosiy yo'nalishlarini (vino va aroq mahsulotlarini ishlab chiqarish) saqlab nazarda tutgan holda;
Bitimni, shuningdek Kompaniyaning operatsion faoliyatini o'z va/yoki qarz mablag'lari hisobidan moliyalashtirish imkoniyati mavjudligini tasdiqlash;
Xaridorning ta'sischilari, benefitsiarlari va mansabdor shaxslari:
ularga nisbatan jinoiy ishlar va tergovlarning mavjud emasligini tasdiqlashi;
soxta tadbirkorlar va bankrotlarning xalqaro ro'yxatlariga, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining shu kabi ro'yxatlariga kiritilmagan bo`lishi lozim.
“Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasining 660-II-sonli Qonuniga (2019 yil 15 yanvardagi tahririda) rioya qilish;
Samarqand Vino xodimlari oldidagi ijtimoiy shart-sharoitlarni amaldagi jamoaviy shartnomada ko'rsatilganidan kam bo`lmagan darajada bajarishga imkoniyati mavjudligi va tayyor bo’lishlik;
12 oy davomida Kompaniya xodimlar sonini Bitim yopilgan kundagi Kompaniyaning xodimlari sonidan kam bo'lmagan darajada saqlab turishga imkoniyat mavjudligi va tayyor bo’lishlik;
“Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasining 370-sonli Qonunining (2014 yil 5 maydagi tahririda) qolgan aksiyalar egalariga aksiyalarni bozor qiymatida sotib borasidagi taklifini eʼlon qilish bo`yicha talabiga rioya qilish.
Qo'shimcha shartlar
UzAssets sotish jarayonining ketma-ketligini o'zgartirish yoki potentsial xaridorga (xaridorlarga) sotishni yoki sabablarini tushuntirmasdan istalgan vaqtda ular bilan muzokara olib borishni rad etish huquqini o'zida saqlab qoladi.
Ushbu e'lon yoki uning mazmunining biron bir qismi mazkur e’lon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin bo`lgan UzAssets, Kompaniya va KPMGning Kompaniyani sotish bilan bo`g`liq biror bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. UzAssets va KPMG o'z xohishiga ko'ra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni o'z zimmalariga olmasdan:
(i) arizalar berish muddatiga o'zgartirish kiritish;
(ii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar bo‘yicha ish tutish va/yoki UzAssets, Kompaniya va KPMG tomonidan ko‘zda tutilgan reja jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli bo‘lgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini o‘zida saqlab qoladi;
(v) Kompaniyaning minimal sotish narxini ma’lum qilish;
(vi) jarayon haqida qo‘shimcha maʼlumot yoki tushuntirishlar olish uchun a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz va annakireeva@kpmg.ru elektron pochta manzillariga murojaat qilish mumkin.

Announcement on the sale of 71,2 % of shares in the chartered capital of “Samarkand wine factory named after Khovrenko” JSC
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Company” JSC under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 71,2% of the shares in the chartered capital of “Samarkand wine factory named after Khovrenko” JSC (hereinafter – the Company or Samarkand Winery) through an competitive sale process (hereinafter – the Deal or Transaction).
Following the selection of the best proposals from international consulting companies, KPMG was selected as the UzAssets’ Privatization Consultant for the deal.
The Company is located in historical part of Samarkand city;
The first production on the territory of the plant was launched in 1868, on the territory of the Company is located the House-Museum of Wine named after Filatov, the founder of the wine industry of Uzbekistan;
The Company is engaged in production of wine and liquor products;
Current production capacity is 740 thousand dal of alcoholic beverages per year, with majority of products sold within the local market;
The Company has 6 bottling lines of wine and alcoholic beverages. There is also a wine cellar on the territory of the Samarkand Winery, where collection wines (32,000 bottles) are stored;
The total number of employees of the Company is about 200 people;
The Company's gross revenue for 2020 was 19.0 billion UZS, gross profit was 2.3 billion UZS;
The Company's products often win in various competitions and are widely recognized thanks to established brands, such as: “Samarkand” balsam, “Samarkand” vintage cognac and “Gulya-candoz” vintage wine.
Additional information about the Company and can be obtained at the link: http://www.xovrenko.uz/
At the first stage, Participants will be asked to submit an expression of interest in the form of a letter in English, Russian or Uzbek languages (at the applicant's discretion, while the letter in Russian or Uzbek must be accompanied by a letter in English) along with documents on compliance with the qualification requirements, including the availability of sufficient financial and managerial resources to carry out the Transaction, provided in Appendix 1. Supporting documents may be submitted no later than the deadline for submitting the binding offer. The EOI must be sent to the following email addresses: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz no later than 18:00 Tashkent time on July 30, 2021.
Based on the results of studying the submitted EOIs, the Seller, no later than August 5, 2021, will compile a “Short-List” of participants admitted to the second stage - review of commercial and financial offers, who will be personally notified of the selection process results.
Participants in the second stage will be asked to sign a non-disclosure agreement (hereinafter referred to as NDA) no later than August 7, 2021. After signing the NDA participants in the second stage will receive further instructions regarding the Sale process and information materials about the Company in the form of an Information Memorandum containing a description of the Company's operating activities, as well as financial information and forecasts of the financial performance of the Company. In addition, participants will have the opportunity to conduct further due diligence (due diligence) of the Company, including access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal, tax and other Company information, as well as the results of pre-sales due diligence prepared by the Consultant. Participants will also be given the right to visit the Company's facilities. In addition, the participants in the second stage will be provided with the Draft Sale and Purchase Agreement (hereinafter referred to as the SPA) for making amendments and comments to it to be submitted together with the binding offer (BO).
After reviewing the information about the Company, the participants in the second stage will be asked to submit the binding offer for completion of the deal no later than September 20, 2021. The participant who has proposed the best combination of the price offer, Development Plan for the Company and the agreed terms of the sale and purchase agreement during the negotiations will be declared the winner. The seller will invite the winner to conclude the transaction in accordance with the rules of the Republican Stock Exchange “Toshkent” and the legislation of the Republic of Uzbekistan.
Provision of a Development Plan for the Company (business concept), including retention of Company's core business activities (production of wine and liquor products);
Confirmation of the ability to finance the Transaction, as well as operating activities, at the expense of its own and / or borrowed funds;
Founders and beneficiaries, as well as officials of the buyer must:
confirm the absence of active criminal proceedings and investigations against them;
not be on the international lists of false entrepreneurs and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan.
Compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On countering the legalization of proceeds from criminal activity, financing of terrorism and financing the proliferation of weapons of mass destruction";
The ability and willingness to fulfill social conditions to the staff of the Samarkand Winery that are not worse than those described in the staff collective agreement;
Ability and willingness to maintain the staffing of the Company for 12 months at a level not less than the staffing of the Company as of the date of closing the Deal;
Compliance with the requirements of Law No 370 of the Republic of Uzbekistan (as amended on 4 May 2014) “On Joint Stock Companies and Protection of Shareholder Rights” to propose an offer to the holders of the remaining shares to buy their shares at market value.