"Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida"gi Qonunga muvofiq tayyorlangan Davlat ishtirokidagi korxonalarning faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati toʻgʻrisidagi yigʻma hisobot
Oshkoralik va hisobdorlikning ilgʻor standartlari davlat ishtirokidagi korxonalar samaradorligi va qiymatini oshirish, ular faoliyatining ochiqligi va shaffofligini taʼminlash hamda investitsiyaviy jozibadorligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu bois, Oʻzbekiston Respublikasining "Davlat mulkini boshqarish to'g'risida"gi Qonuni,  Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iyuldagi PF-6257-son Farmoni, 2023-yil 24-martdagi PQ-101-son Qarori, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 29-martdagi 166-son qarori bilan tasdiqlangan Davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasiga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan har yili Davlat ishtirokidagi korxonalarning faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati toʻgʻrisidagi yigʻma hisobotni oshkor etish amaliyoti yoʻlga qoʻyildi.
-Yigʻma hisobotni yuklab olish uchun ushbu havolaga bosing-
Davlat ishtirokidagi korxonalarning 2022-yildagi faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati toʻgʻrisidagi yigʻma hisobot shakli Xalqaro moliya institutlari (Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki) va horijiy ekspertlar bilan hamkorlikda korporativ boshqaruvning ilgʻor xalqaro tajribasiga, xususan Shvetsiya, Norvegiya, Finlyandiya, Yangi Zelandiya, Latviya davlatlarining hisobotlariga asoslangan holda ishlab chiqilgan.
Ushbu hujjat davlat ishtirokidagi korxonalar toʻgʻrisidagi yillik jamlangan maʼlumot boʻlib, ularning boshqaruv tuzilmasi, faoliyati natijalari, moliyaviy rivojlanishi va hisobot yilidagi muhim voqealar toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni qamrab olgan. Shuningdek, yigʻma hisobotda davlat ishtirokidagi korxonalar haqidagi maʼlumotlardan tashqari, Davaktiv agentligi faoliyati, davlat mulkini boshqarish va xususiylashtirish jarayonlari, korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi ijrosi va boshqa muhim masalalar haqidagi maʼlumotlar yoritilgan.
Xususan, hisobot yilida 1 375 ta davlat aktivlari 11,3 trln. soʻmga (oʻtgan davrga nisbatan 1,6 barobar ortiq) sotilib, 6,6 trln. soʻmlik tushum taʼminlandi.
Masalan, “Fargʻona neftni qayta ishlash zavodi” MCHJ (1,1 trln soʻm), “Hayatt Regency Tashkent” mehmonxonasi (970 mlrd soʻm), “UzAuto TRAILER” MCHJ (561 mlrd soʻm) kabi davlat aktivlari salohiyatli investorlarga sotildi.
Davlat ishtirokidagi korxonalar soni 2023-yil 1-yanvar holatiga 2 340 tani tashkil etib, shundan 224 tasi aksiyadorlik jamiyatlari, 1 219 tasi masʼuliyati cheklangan jamiyat va 897 tasi davlat unitar korxonalari hisoblanadi, bularda aksiyador (ishtirokchi, muassis) funksiyaari 82 ta vazirlik va idoralar tomonidan amalga oshirilgan.
Umuman olganda, iqtisodiyotdagi davlat ulushini qisqartirishga qaratilgan islohotlar boshlanganidan buyon davlat ishtirokidagi korxonalar soni 3 mingtadan 2022-yilda yakunida qariyb 1 362 taga yoki 45 foizga kamaytirishga erishildi (123 tasi sotilgan, 578 tasi tugatilgan, 661 tasi qayta tashkil etilgan, ustav kapitaliga berilgan va h.k.). Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati qarorlari doirasida davlat ishtirokidagi korxonalarga tegishli aktivlarni keyinchalik xususiylashtirish maqsadida Davaktiv agentligiga oʻtkazish boʻyicha ishlar davom etmoqda.
Maʼlumot tariqasida, 2022-yilda korxonalarning jami daromadlari 360,2 trln. soʻmni tashkil qilib, 41,1 trln. soʻm sof foyda koʻrgan, shu bilan birga 439 ta korxona oʻz faoliyatini 13,2 trln. soʻm zarar bilan yakunlagan. Korxonalar tomonidan davlat byudjetiga 58,2 trln. soʻm soliqlar va 22,2 trln. soʻm dividend (ajratma) toʻlangan boʻlib, davlat byudjeti daromadining 39,4 foizini tashkil qilgan.

Сводный отчет об эффективности деятельности предприятий с участием государства и состоянии использования государственного имущества, подготовленное в соответствии с Законом «Об управлении государственным имуществом»
Передовые стандарты отчетности и раскрытия информации имеют важное значение в повышении эффективности и стоимости государственных предприятий, обеспечении открытости и прозрачности их деятельности и способствуют их инвестиционной привлекательности.
В этой связи, в соответствии с Законом "Об управлении государственным имуществом", Указом Президента Республики Узбекистан от 6 июля 2021 года №УП-6257, Постановлением Президента от 24 марта 2023 года №ПП-101, Постановлением Кабинета Министров от 29 марта 2021 года №166, Агентством по управлению государственными активами введена практика ежегодного раскрытия Сводного отчета об эффективности деятельности государственных предприятий и состоянии использования государственного имущества.
-Нажмите на эту ссылку, чтобы загрузить сводный отчет-
Следует отметить, что форма сводного отчета была разработана в сотрудничестве с международными финансовыми институтами (Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Азиатский банк развития) и зарубежными экспертами, на основе передового международного опыта корпоративного управления, в частности, отчетности Швеции, Норвегии, Финляндии, Новой Зеландии и Латвии.
Данный документ представляет собой ежегодную агрегированную информацию о предприятиях с государственным участием, в том числе системе управления, результатах деятельности, финансовом развитии и важных событиях, произошедших в отчетном году. Также, помимо информации о предприятиях с государственным участием в отчете представлена информация о деятельности Агентства госактивов,  в том числе в части приватизации и управления государственным имуществом, выполнении стратегии управления и реформирования предприятий, а также другие важные вопросы.
В частности, за отчетный период были реализованы 1375 государственных активов на сумму 11,3 трлн. сумов1,6 раза больше, чем в предыдущем периоде), и обеспечены поступления в размере 6,6 трлн. сумов.
К примеру, потенциальным инвесторам были проданы государственные активы  таких предприятий как ООО «Ферганский нефтеперерабатывающий завод» (1,1 трлн. сумов), Гостиница «Hayatt Regency Tashkent» (970 млрд. сумов),  ООО «UzAuto TRAILER» (561 млрд. сумов).
По состоянию на 1 января 2023 года количество предприятий с государственным участием составляло 2340, из них 224 акционерных обществ, 1219 обществ с ограниченной ответственностью, 897 государственных унитарных предприятий, функции акционера (участника, учредителя) в которых выполняли 82 министерства и ведомства.
В целом, с начала реформ, направленных на сокращение доли государства в экономике, к концу 2022 года количество государственных предприятий сократилось с 3 тысяч до 1362 или на 45 процентов (123 продано, 578 ликвидировано, 661 реорганизован, передан в уставный капитал и т.д.). Вместе с тем, в рамках решений Президента Респулики Узбекистан и Правительства продолжаются мероприятия по передаче Агентству госактивов, для дальнейшей приватизации активов, принадлежащих государственным предприятиям.
Для информации: в 2022 году общий доход предприятий составил 360,2 трлн. сум, чистая прибыль 41,1 трлн. сумов, тем не менее, 439 предприятий завершили свою деятельность с убытком в размере 13,2 трлн. сумов. В государственный бюджет уплачены 58,2 трлн. сумов в виде налогов и 22,2 трлн. сумов дивидендов, что составило 39,4 процента доходов государственного бюджета.
Количество сотрудников, работавших в предприятиях с участием государства в отчетном году, составило 547,3 тыс. человек или 3,9 процентов от общей численности занятого населения.