"Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida"gi Qonunga muvofiq tayyorlangan Davlat ishtirokidagi korxonalarning faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati toʻgʻrisidagi yigʻma hisobot
Oshkoralik va hisobdorlikning ilgʻor standartlari davlat ishtirokidagi korxonalar samaradorligi va qiymatini oshirish, ular faoliyatining ochiqligi va shaffofligini taʼminlash hamda investitsiyaviy jozibadorligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu bois, Oʻzbekiston Respublikasining "Davlat mulkini boshqarish to'g'risida"gi Qonuni,  Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iyuldagi PF-6257-son Farmoni, 2023-yil 24-martdagi PQ-101-son Qarori, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 29-martdagi 166-son qarori bilan tasdiqlangan Davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasiga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan har yili Davlat ishtirokidagi korxonalarning faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati toʻgʻrisidagi yigʻma hisobotni oshkor etish amaliyoti yoʻlga qoʻyildi.
-Yigʻma hisobotni yuklab olish uchun ushbu havolaga bosing-
Davlat ishtirokidagi korxonalarning 2022-yildagi faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati toʻgʻrisidagi yigʻma hisobot shakli Xalqaro moliya institutlari (Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki) va horijiy ekspertlar bilan hamkorlikda korporativ boshqaruvning ilgʻor xalqaro tajribasiga, xususan Shvetsiya, Norvegiya, Finlyandiya, Yangi Zelandiya, Latviya davlatlarining hisobotlariga asoslangan holda ishlab chiqilgan.
Ushbu hujjat davlat ishtirokidagi korxonalar toʻgʻrisidagi yillik jamlangan maʼlumot boʻlib, ularning boshqaruv tuzilmasi, faoliyati natijalari, moliyaviy rivojlanishi va hisobot yilidagi muhim voqealar toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni qamrab olgan. Shuningdek, yigʻma hisobotda davlat ishtirokidagi korxonalar haqidagi maʼlumotlardan tashqari, Davaktiv agentligi faoliyati, davlat mulkini boshqarish va xususiylashtirish jarayonlari, korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi ijrosi va boshqa muhim masalalar haqidagi maʼlumotlar yoritilgan.
Xususan, hisobot yilida 1 375 ta davlat aktivlari 11,3 trln. soʻmga (oʻtgan davrga nisbatan 1,6 barobar ortiq) sotilib, 6,6 trln. soʻmlik tushum taʼminlandi.
Masalan, “Fargʻona neftni qayta ishlash zavodi” MCHJ (1,1 trln soʻm), “Hayatt Regency Tashkent” mehmonxonasi (970 mlrd soʻm), “UzAuto TRAILER” MCHJ (561 mlrd soʻm) kabi davlat aktivlari salohiyatli investorlarga sotildi.
Davlat ishtirokidagi korxonalar soni 2023-yil 1-yanvar holatiga 2 340 tani tashkil etib, shundan 224 tasi aksiyadorlik jamiyatlari, 1 219 tasi masʼuliyati cheklangan jamiyat va 897 tasi davlat unitar korxonalari hisoblanadi, bularda aksiyador (ishtirokchi, muassis) funksiyaari 82 ta vazirlik va idoralar tomonidan amalga oshirilgan.
Umuman olganda, iqtisodiyotdagi davlat ulushini qisqartirishga qaratilgan islohotlar boshlanganidan buyon davlat ishtirokidagi korxonalar soni 3 mingtadan 2022-yilda yakunida qariyb 1 362 taga yoki 45 foizga kamaytirishga erishildi (123 tasi sotilgan, 578 tasi tugatilgan, 661 tasi qayta tashkil etilgan, ustav kapitaliga berilgan va h.k.). Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati qarorlari doirasida davlat ishtirokidagi korxonalarga tegishli aktivlarni keyinchalik xususiylashtirish maqsadida Davaktiv agentligiga oʻtkazish boʻyicha ishlar davom etmoqda.
Maʼlumot tariqasida, 2022-yilda korxonalarning jami daromadlari 360,2 trln. soʻmni tashkil qilib, 41,1 trln. soʻm sof foyda koʻrgan, shu bilan birga 439 ta korxona oʻz faoliyatini 13,2 trln. soʻm zarar bilan yakunlagan. Korxonalar tomonidan davlat byudjetiga 58,2 trln. soʻm soliqlar va 22,2 trln. soʻm dividend (ajratma) toʻlangan boʻlib, davlat byudjeti daromadining 39,4 foizini tashkil qilgan.

Consolidated report on the performance of enterprises with state participation and the status of utilization of state property, prepared in accordance with the Law "On State Property Management".
The advanced reporting and disclosure standards are important in increasing the efficiency and value of state enterprises, ensuring openness and transparency of their activities and contributing to their investment attractiveness.
In this regard, in accordance with Presidential Resolution No. PR-6257 dated 6 July 2021, Presidential Decree No. PD-101 dated 24 March 2023, Decree of the Cabinet of Ministers No.166 dated 29 March 2021, the State Assets Management Agency has introduced the practice of annual disclosure of the Consolidated Report on the efficiency of state enterprises and the status of the use of state property.
-Click on this link to download the Consolidated Report-.
It should be noted that the form of the Consolidated Report was developed in co-operation with international financial institutions (World Bank, European Bank for Reconstruction and Development, Asian Development Bank) and foreign experts, based on the best international experience of corporate governance, in particular the reports of Sweden, Norway, Finland, New Zealand and Latvia.
This document presents annual aggregated information on state-owned enterprises, including the management system, performance, financial development and important events that occurred in the reporting year. In addition to information on state-owned enterprises, the report provides information on the activities of the State Assets Management Agency, including privatisation and management of state property, implementation of the management strategy and enterprise reforms, as well as other important issues.
In particular, in the reporting period, 1375 state assets worth 11.3 trillion soums were sold (1.6 times more than in the previous period) and proceeds of 6.6 trillion soums were provided.
For example, state assets of such enterprises as Fergana Oil Refinery LLC (1.1 trillion soums), Hayatt Regency Tashkent Hotel (970 billion soums), UzAuto TRAILER LLC (561 billion soums) were sold to potential investors.
As of 1 January 2023, the number of enterprises with state participation was 2340, including 224 JSCs, 1219 LLCs, 897 SOEs, with 82 ministries and agencies acting as shareholders (participants, founders).
In general, since the beginning of reforms aimed at reducing the share of the state in the economy, by the end of 2022, the number of SOEs decreased from 3000 to 1362, or by 45% (123 sold, 578 liquidated, 661 reorganised, transferred to the charter capital, etc.). At the same time, within the framework of the presidential and governmental decisions, activities on the transfer of state assets to the State Assets Management Agency for further privatisation of assets owned by state-owned enterprises are being continued.
For information: in 2022, the total income of enterprises was 360.2 trillion soums, net profit 41.1 trillion soums, however, 439 enterprises ended their activities with a loss of 13.2 trillion soums. The state budget received 58.2 trillion soums in taxes and 22.2 trillion soums in dividends, accounting for 39.4% of state budget revenues.
The number of employees working in enterprises with state participation in the reporting year was 547.3 thousand people or 3.9% of the total number of the employed population.