Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi.
Unga koʻra:
• Quyidagi 3 ta don korxonasidagi davlat aksiya paketi bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichga o‘tgan talabgorlar ro‘yxati tasdiqlandi va ushbu talabgorlardan 2024-yil 5-yanvar soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tijorat takliflari, ya'ni sotib olish narxi, to‘lov muddati va to‘lov qobiliyati bo‘yicha takliflar "E-auksion" elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi;
• “Buxorodonmahsulotlari” AJ ustav kapitalidagi 51,84 foiz davlat aksiya paketi 59,0 mlrd. soʻm, “Gʻalla-Alteg” AJ ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat aksiya paketi 82,0 mlrd. soʻm, “Xovos don mahsulotlari” AJ ustav kapitalidagi 94,2 foiz davlat aksiya paketi 40,0 mlrd. soʻm va “Dunyo M” AJ ustav kapitalidagi 51,8 foiz davlat aksiya paketi 82,2 mlrd. soʻm sotib olish qiymatini toʻlash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi.
Shuningdek, quyidagi 43 ta don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmaganligi, savdolarning birinchi bosqichida gʻoliblar aniqlanmaganligi hamda takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.
Savdo jarayonining 2-bosqichiga o'tgan don korxonasidagi davlat ulushi (aksiya paketi) va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari

The first and second stages of the sales process of the state's shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches offered for public auction has been completed, and the State Commission for Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes has made the relevant decision.
• The list of applicants who passed to the second stage of the sales process in the following 3 property complex of grain enterprises' branches was approved and commercial offers (on purchase price, payment term and solvency) from these applicants will be accepted until 18:00 (Tashkent time) on January 5, 2024 through the electronic trading platform "E-auksion";
• 51.84% state block of shares in the authorized capital of "Bukhorodonmahsulotlari" JSC with the terms of payment of the purchase price in the amount of 59.0 billion UZS, 51.0% state block of shares in the authorized capital of "Galla-Alteg" JSC for 82.0 billion UZS, 94.2% state block of shares in the authorized capital of "Khovos Don Makhsulotlari" JSC for 40.0 billion UZS and 51.8% state block of shares in the authorized capital of "Dunyo M" JSC for 82.2 billion UZS were sold with the condition of maintaining the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as preserving the volume of grain stored in the state reserve, in accordance with the legislation in exchange for payment of duties on the basis of contracts.
In addition, considering that for the following 43 state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches there were no proposals for participation in the auctions, no winner was determined at the first and second stages of the auction, as well as an insufficient number of proposals were received to continue the sales process, these assets are put up for repeated public sales.
Applicants wishing to participate in the public sales of these state assets can submit their proposals through the electronic trading platform "E-auksion".
State share in grain enterprise and property complexes of grain enterprises' branches, transferred to the 2nd stage of sales