Oʻz navbatida, ushbu Aktivlarni xususiylashtirish jarayonini xalqaro tajriba asosida amalga oshirish maqsadida, Xivadagi mehmonxonalar uchun “RSM Uzbekistan” va “UZ CHASYS” MChJ uchun “Portfolio Investments” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultantlar") kompaniyalari xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Avval berilgan axborotga muvofiq, “Xiva Plaza” MChJ boʻyicha 2 nafar, “Xiva Lokomotiv” MChJ boʻyicha 5 nafar“UZ CHASYS” MChJ boʻyicha 2 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazilgan.
Belgilangan muddatlarda “Xiva Lokomotiv” MChJ va “UZ CHASYS” MChJlarning har biri boʻyicha 2 nafar talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) qabul qilindi hamda “Xiva Plaza” MChJ boʻyicha takliflar kelib tushmadi. Konsultantlarning tahliliga asosan qabul qilingan takliflar Aktivlarning sotilishi mumkin boʻlgan bozor qiymatdan past boʻlganligini inobatga olib, sotish jarayonlari Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (EoIbosqichidan davom ettirish boʻyicha taklif berildi.
Shunga koʻra, Davaktiv agentligi barcha manfaatdor tomonlar va salohiyatli investorlarga Aktivlarni ustav kapitalidagi davlat ulushlarini xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Expression of Interest) bosqichi muddati 2025-yil 26-may kuni soat 23:59 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar uzaytirilganligini maʼlum qiladi.
Shu bilan birga, avvalgi chop etilgan Aktivlarni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichi boshlanganligi toʻgʻrisidagi eʼlonlarning qolgan barcha bandlari oʻzgarishsiz qolmoqda.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) savdo jarayonlarining bosqichlari bo‘yicha oʻzgartirish kiritish;
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) har qanday sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(v) va/yoki istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Savdoga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi.
Davlat aktivlari agentligi sotish jarayonining ketma-ketligini oʻzgartirish yoki ishtirokchilar va potensial xaridorga (xaridorlarga) sotishni yoki sabablarini tushuntirmasdan istalgan vaqtda ular bilan muzokara olib borishni rad etish huquqini oʻzida saqlab qoladi.

Information on the open sales process of hotels located in Khiva and "UZ CHASYS" LLC
As previously reported, according to the relevant privatization programs, the open sales processes of the state share in the authorized capitals of “Xiva Plaza” LLC (Farovon Khiva Hotel), “Xiva Lokomotiv” LLC (Khiva Lokomotiv Hotel) and “Uz Chasys” LLC (hereinafter - “Assets”has started.
In turn, in order to conduct privatization processes of the Assets based on international experience, for the hotels in Khiva the company “RSM Uzbekistan” and for “UZ CHASYS” LLC the company “Portfolio Investments” (hereinafter - “Consultants”) were attracted as Privatization Consultants of the UzSAMA.
According to previously provided information, for “Xiva Plaza” LLC 2 applicants, for “Xiva Lokomotiv” LLC 5 applicants and for “UZ CHASYS” LLC 2 applicants were admitted to the stage of acceptance of Binding Offers (BO) of privatization processes.
Within the established deadlines for each of “Xiva Lokomotiv” LLC and “UZ CHASYS” LLC 2 applicants submitted Binding Offers (BO), while for “Xiva Plaza” LLC no offers were received. Based on the Consultants' analysis, taking into account the fact that the submitted offers were lower than the indicative market value of the Assets, it was recommended to continue privatization processes from the stage of Expression of Interest (EoI).
Considering the above, the UzSAMA informs all interested parties and potential investors about extension of the deadline for receipt of Expression of Interest applications until 23:59 (Tashkent time) on May 26, 2025.
All other clauses of the previous announcement on the beginning of Expression of Interest stage remain unchanged.
The UzSAMA will continue to inform the public about each stage of the privatization processes.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "Portfolio Investments" in relation to the Assets sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "Portfolio Investments" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Change the stages of the sales process;
(iii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the UzSAMA and "Portfolio Investments", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iv) Stop the sale process for any reason;
(v) Stop all discussions and negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time and without explanation.
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the privatization process or refuse to sell to any participant and potential buyer(s) or negotiate with them at any time without explanation.