Davaktiv agentligi tomonidan joriy yil 7-avgust kuni chop etilgan eʼlonlarga muvofiq, “Avtokomponent” MChJ va “Avto Climat Control” MChJ ustav kapitalidagi davlat ulushlarini (keyingi oʻrinlarda – "Aktivlar") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Portfolio Investments” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Mazkur bosqich doirasida Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2024-yil 30-oktabrga qadar “Avtokomponent” MChJ bo'yicha 2 nafar mahalliy investorlar, “Avto Climat Control” MChJ bo'yicha 3 nafar xorijiy va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
Kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida, barcha talabgorlar yuqoridagi mezon talablariga toʻliq mos deb topilgan.
Konsultant tomonidan Aktivlarni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2024-yil 20-noyabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, Konsultant tomonidan raqobat muhitini taʼminlash maqsadida savdo jarayonlariga yanada koʻproq salohiyatli investorlarni jalb qilish ishlari parallel ravishda amalga oshiriladi va Aktivlarni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) boʻyicha arizalarni qabul qilish davom ettiriladi.
Oʻz navbatida, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali taklif etiladigan Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJning tegishli hisob raqamiga oʻtkazish talab etiladi. “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinet va hisob-raqam koʻrsatkichlari Konsultant tomonidan ishtirokchilarga yuboriladigan jarayon toʻgʻrisidagi individual xatlar (Process Letter) orqali yetkaziladi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:

Information on the process of privatization of the state shares in the charter capital of "Avtokomponent" LLC and "Avto Climate Control" LLC
According to the announcements published by the State Assets Management Agency on August 7 this year, Expression of Interest stage of the privatization process of the state shares in the authorized capital of "Avtokomponent" LLC and “Avto Climat Control” LLC (hereinafter - the "Assets") has launched.
As reported previously, Portfolio Investments (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of these state assets on the basis of the best international experience.
As part of this stage, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received Expressions of Interest from 2 local investors for "Avtokomponent" LLC and from 3 local and international investors for “Avto Climat Control” LLC by October 30, 2024.
• Sufficient financial resources to acquire the state shares.
Binding Offers (BO) are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) November 20, 2024.
At the same time, in order to ensure a competitive environment, the Consultant will continue its efforts to attract more qualified investors to participate in trading processes, and will continue to accept Expression of Interest applications for the acquisition of the Assets.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment to the relevant account of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” through their personal account in the electronic trading platform “E-auksion”. The personal account and payment account indicators opened on the electronic trading platform “E-auksion” will be sent to the participants by the Consultant through individual letters (Process letter) regarding the sales process.
The State Assets Agency expresses gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted applications, and also expresses confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the “Expression of Interest” stage.