Avval maʼlum qilinganidek, “InterHotel” MChJ ustav kapitalidagi davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv") xususiylashtirish jarayonining Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni (NBO) qabul qilish bosqichi boshlangan.
Ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha Konsultant hamda “Ernst & Young” xalqaro kompaniyasi mustaqil baholovchi sifatida jalb etilgan.
Mazkur bosqichda Konsultant tavsiyasiga koʻra 6 nafar investorlar ishtirok etgan hamda ular bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, majburiyatga ega boʻlmagan tijorat takliflarini tayyorlash uchun yetarli boʻlgan maʼlumotlar, jumladan “Deloitte” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan Aktiv faoliyati toʻgʻrisidagi tahliliy maʼlumotlar saqlanadigan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish imkoniyati yaratilgan.
Natijada, ushbu bosqichda belgilangan muddat 2024-yil 26-sentabrga qadar, Konsultantga 4 nafar talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlmagan takliflari (NBO) kelib tushgan.
Konsultant tomonidan mazkur takliflar oʻrganilib, barcha talabgorlarning takliflari Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) qabul qilish bosqichining talablariga muvofiq deb topilib, xususiylashtirish jarayonining navbatdagi Majburiyatga ega boʻlgan takliflarini (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazish taklif etildi.
Shunga koʻra, Konsultant tomonidan Majburiyatga ega boʻlmagan takliflari (NBO) bosqichida taklif bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuboriladi va jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlgan takliflarini (BO) tayyorlash uchun Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi kompleks oʻrganish hisobotlari (due diligence) joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish va Aktivga tashrif buyurgan holda boshqaruv organiga savol berish imkoniyati imkoniyati beriladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2024-yil 21-oktabr soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida oʻtkazish talab etiladi. Bunda, mazkur kafolat toʻlovi (zakalad) jarayon yakunida ishtirokchilarga qaytariladi, xususiylashtirish jarayoni gʻolibi boʻlgan talabgorning kafolat toʻlovi (zakalati) – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida Xususiylashtirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni (NBO) qabul qilish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “Deloitte”ning Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “ Deloitte” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “Deloitte” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iii) aniq bir sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(iv) va/yoki istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Savdoga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni olib borish/tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi.

Информация о процессе приватизации государственной доли в гостинице «International»
Как сообщалось ранее, начался этап приема Необязывающих предложений (NBO) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «InterHotel» (далее – «Актив»).
Для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового мирового опыта в качестве Консультанта по приватизации была привлечена международная компания Deloitte (далее – Консультант), а в качестве независимого оценщика – международная компания Ernst & Young.
На данном этапе по рекомендации Консультанта приняли участие 6 инвесторов и с ними подписаны Соглашение о неразглашении (NDA), предоставляющее доступ к виртуальной комнате данных (VDR), в которой хранится информация, достаточная для подготовки необязывающих коммерческих предложений, включая аналитические данные о деятельности Актива, подготовленные Deloitte.
В результате, в установленный на данном этапе срок до 26 сентября 2024 года, Консультантом получены Необязывающие предложения (NBO) от 4 претендентов.
Данные предложения были изучены Консультантом, и все предложения претендентов были признаны соответствующими требованиям этапа сбора Необязывающих предложений (NBO). В связи с этим, было рекомендовано допустить всех претендентов на следующий этап процесса приватизации - сбора Обязывающих предложений (BO).
Соответственно, все участники торгов, подавшие предложение на этапе Необязывающего предложения (NBO) и будет направлено процедурное письмо (Process letter) с подробным описанием следующего этапа.
Информация о следующем этапе:
Участникам предоставляется возможность доступа к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и оперционную информацию об Активе, включая комплексный аналитический отчет (due diligence) подготовленный Консультантом, для подготовки своих Обязывающих предложений (BO), а также посетить Актив и задать вопросы органу управления.
Обязывающие предложения (BO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 23:59 (по ташкентскому времени) 21 октября 2024 года.
До окончания указанного срока претендентам будет также необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
Информации о личном кабинете и реквизите расчетного счета, открываемые на электронной торговой платформе «E-auksion», будут направлены участникам со стороны Консультанта посредством индивидуальных процедурных писем (Process letter).
Агентство госактивов выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап сбора Необязывающих предложений (NBO).
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “Deloitte” в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “Deloitte” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “Deloitte” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;