Iqtisodiyot sektorlarida xususiylashtirish darajasini baholash metodologiyasini ishlab chiqish bo‘yicha konsalting kompaniyasini jalb qilish to'g'risida e'lon
Soʻngi yillarda, iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish, raqobat muhiti mavjud boʼlgan sohalarda xususiy sektor ishtirokini yanada koʼpaytirish, shuningdek, nosohaviy, samarasiz foydalanilayotgan va boʼsh turgan davlat mulkini xususiylashtirish orqali xususiy sektor ulushini oshirishga qaratilgan tizimli islohotlar olib borilmoqda.
Yuqorida qayd etilgan islohotlarni tizimli davom ettirish maqsadida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/buyurtmachi)ga iqtisodiyot sohalarida xususiy sektor ulushini oshirish, aktivlarini xususiylashtirish holatini baholash metodologiyasini ishlab chiqish yuzasidan konsultantlarni jalb etish vazifasi topshirilgan.
Shu munosabat bilan, Davaktiv agentligi xususiylashtirish va iqtisodiyotda xususiy sektor ishtirokini oshirish boʻyicha respublika va mahalliy hokimiyat organlari, shuningdek, davlat ishtirokidagi korxonalarga yuklatilgan vazifalar holatini baholash metodologiyasini (keyingi oʻrinlarda – Metodologiya) ishlab chiqish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb qilish boʻyicha tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 21-iyun kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Ibragimov Mahmud Bahodirovich – Bo'lim bosh mutaxassisi;
Telefon: +998-71-259-22-24;
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan Metodologiya boʻyicha kutilishi mumkin boʻlgan ishlar hajmi toʻgʻrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʻljallangan.
Tanlov ishtirokchilari hech narsaga ishonib va bogʻlanib qolishlari kerak emas, tanlov jarayoni bilan bogʻliqlikda buyurtmachi uchun dastlabki taqdimot va takliflarni tayyorlash maqsadida yagona cheklov bundan mustasno.
Aktivlarni xususiylashtirish va iqtisodiyotda xususiy sektor ishtirokini oshirishda respublika va mahalliy hokimiyat organlari, shuningdek, davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan amalga oshirilgan ishlarni baholash metodologiyasini ishlab chiqish boʻyicha konsultant jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-162-son qaroriga asosan iqtisodiyotning xususiy sektor rivojlangan tarmoqlarida davlat ishtirokini qisqartirish, xususiy sektor faoliyati uchun qulay raqobat muhitini yaratish boʻyicha vazifalar ijrosini baholash metodologiyasini tasdiqlashini taʼminlash, shuningdek kelgusida xususiylashtirish jarayonlarini tezlashtirish va u asosida 2024-yil yakunidan boshlab reytinglarni shakllantirish va eʼlon qilib borish belgilangan.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar:
• ushbu texnik topshiriq maqsadlari va predmetiga mos keladigan (oʻxshash) xalqaro tajribalarni oʻrganish;
• Oʻzbekiston Respublikasining makroiqtisodiy tahlili (tarmoqlar boʻyicha, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar dinamikasi va boshqalar);
• Muayyan tarmoqni rivojlantirish uchun masʼul boʻlgan davlat organlari roʻyxatini shakllantirish;
• Tarmoqlar kesimida iqtisodiyotda davlatning ulushini aniqlash;
• sohalar kesimida raqobat darajasini tahlil qilish va baholash maqsadida bozorlarga yangi ishtirokchilar kirib kelishi; xususiy korxonalar ulushlarining oʻzgarishi; raqobat sohasidagi qonun buzilishlar boʻyicha shikoyatlar miqdorini aniqlash (Raqobatni rivojlantirish va isʼtemolchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi bilan hamkorlikda);
• Alohida sohalarga subsidiyalar, imtiyozlar va preferensiyalar taqdim etilishini oʻrganish orqali davlat aralashuvi darajasini baholash;
• Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish boʻyicha vazifalarni bajarishda erishilgan yutuqlarni suhbat asosida tahlil qilish, shu jumladan iqtisodiyotning xususiy sektorga oʻtgan ulushini koʻrib chiqish;
• Xususiy sektor dinamikasini, jumladan, xususiy investitsiyalarning oʻsishini, xususiy korxonalar sonining koʻpayishini, raqobat va innovatsiyalarning darajasini ortishini oʻrganib chiqish;
• Xususiy korxonalarning mahsuldorligi va samaradorligini taqqoslash va ularni davlat korxonalari bilan solishtirish;
Olingan maʼlumotlar asosida sohada xususiy sektor ulushining muttasil oʻsishini, raqobat muhiti shakllangan sohalardagi, shuningdek, nosohaviy, samarasiz foydalanilayotgan va boʻsh turgan aktivlarni xususiylashtirish holatini baholash metodikasini ishlab chiqish, xususan:
• Oʻzbekiston Respublikasida qabul qilingan xususiylashtirish dasturlariga muvofiq xususiylashtirishning maqsadli koʻrsatkichlarini belgilash;
• respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda xoʻjalik jamiyatlari tomonidan sohada xususiy sektor ulushini muttasil oshirib borish, raqobat muhiti shakllangan sohalardagi, shuningdek nosohaviy, samarasiz foydalanilayotgan va boʻsh turgan aktivlarni xususiylashtirish holatini baholashning maqsadli koʻrsatkichlari roʻyxatini shakllantirish;
• aktivlarni xususiylashtirish va xususiy sektor ulushini oshirish boʻyicha maqsadli koʻrsatkichlar roʻyxatiga asosan reytinglar taqdim etish tamoyili;
• aktivlar va xizmatlar boʻyicha koʻrsatkichlarni hisoblash formulasi;
• respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, xoʻjalik jamiyatlariga berilgan reytingga muvofiq asosiy standartlashtirilgan tavsiya va tashabbuslar;
• baholash va respublika va ijro etuvchi hokimiyat organlari va xoʻjalik jamiyatlariga reyting berish uchun boshlangʻich nuqtani aniqlash;
• Qaror doirasida vazifalar yuklangan davlat organlari va davlat ulushi 50 foizdan ortiq boʻlgan xoʻjalik jamiyatlari bilan Metodologiya loyihasini muhokama qilish maqsadida seminar tashkil etish va oʻtkazish;
• Metodologiyani va uni bosqichma-bosqich joriy etish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni tasdiqlashni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini tayyorlash;
• Ijro holatini va masʼul organlar reytingini monitoringini yuritish boʻyicha takliflar;
• Birinchi reyting loyihasini tayyorlashda yordam berish.
Qabul qilingan takliflarni saralash jarayonlari haqida:
Konsultantning (yakka arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek va rus tillarida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
1. Jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
2. Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) boʻlishi va konsultantning subyektiv taxminlaridan holi boʻlishi lozim (40 ballgacha);
3. Shu toifadagi aktivlar doirasida konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2019-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (25 ballgacha);
4. Taklif etilgan loyihaga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning ismlari va ularning maʼlumotlari koʻrsatilgan holda: ish tajribasi, faoliyat muddati, shunga oʻxshash loyihalarda umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi. Jamoa aʼzolarining oʻzbek tilini bilishi afzallik beriladi. (25 ballgacha)
Belgilangan vazifalarni bajarish uchun yetarli malaka, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslar mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;

Объявление по привлечению консалтинговой компании для разработки методологии оценки уровня приватизации в секторах экономики
В последние годы проводятся системные реформы по сокращению участия государства в экономике, ведется работа по непрерывному увеличению доли частного сектора в сферах со сформированной конкурентной средой, а также увеличение доли частного сектора за счет приватизации непрофильных, неэффективно используемых и пустующих активов в своей сфере.
В целях систематического продолжения вышеуказанных реформ, перед Агентством по управлению государственными активами (далее - Агентство "Давактив"/заказчик) была поставлена задача по привлечению консультантов для увеличения доли частного сектора в отраслях экономики и разработки методологии оценки состояния приватизации активов.
В связи с чем, Агентство госактивов объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее - Консультант), для разработки методологии (далее – Методология) оценки выполнения задач по увеличению доли частного сектора в экономике и приватизации активов, возложенных на республиканские и местные органы власти, а также предприятия с государственным участием.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 21 июня 2024 года.
Просим заинтересованных консультантов направить коммерческие предложения в закодированной формепо контактному адресу, указанному ниже:
Ибрагимов Махмуд Баходирович – Главный специалист отдела;
Телефон: +998-71-259-22-24;
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Заказчик не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить договор в соответствии с этим запросом предложений. Соответственно, данный запрос предложений не подразумевает заключение договора в силу публикации данного запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении Методологии.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для предварительного краткого изложения и наиболее важных аспектов Методологии, а также общим указанием объема работ, ожидаемого от Консультанта.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта для разработки методологии оценки работы, проводимой республиканскими и местными органами власти, а также предприятиями с государственным участием по приватизации активов и расширению участия частного сектора в экономике
Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» от 19 апреля 2024 года №ПП–162 поручено обеспечить утверждение методологии оценки выполнения задач по сокращению участия государства в отраслях экономики с развитым частным сектором, создания благоприятной конкурентной среды для деятельности частного сектора, а также дальнейшего ускорения процессов приватизации (далее – Методология), и на ее основе, начиная с конца 2024 года, формирование и публикацию рейтинга.
Объем оказываемых услуг Консультантов и требования к ним:
• Обзор международного опыта, соответствующего (схожего) целям и предмету настоящего ТЗ;
• Макроэкономический обзор Республики Узбекистан (в разрезе отраслей, динамика прямых иностранных инвестиций и т.д.); Определение списка государственных органов, ответственных за развитие той или иной отрасли;
• Определение доли государственного сектора в экономике, в разрезе отраслей;
• Выход на рынки новых участников с целью анализа и оценки уровня конкуренции в отрасли; изменения долей частных компаний; определение количества жалоб на нарушения законодательства в сфере конкуренции (совместно с Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей);
• Оценка уровня государственного вмешательства путем предоставления субсидий, льгот и преференций для отрасли;
• Анализ на основе проведения интервью о прогрессе выполнения задач по сокращению участия государства в экономике, включая обзор доли экономики, перешедшей в частные руки;
• Обзор динамики развития частного сектора, включая рост частных инвестиций, увеличение числа частных предприятий, повышение уровня конкуренции и инноваций;
• Обзор сравнения производительности и эффективности частных предприятий и сравнение их с государственными предприятиями;
На основе полученной информации разработать методологию оценки непрерывного увеличения доли частного сектора, приватизации активов в сферах со сформированной конкурентной средой, а также непрофильных, неэффективно используемых и пустующих активов в своей сфере, включая:
• Определение целевых индикаторов приватизации согласно принятым Программам приватизации Республики Узбекистан;
• Формирование перечня целевых индикаторов для оценки непрерывного увеличения доли частного сектора, приватизации активов в сферах со сформированной конкурентной средой, а также непрофильных, неэффективно используемых и пустующих активов в своей сфере республиканскими и местными органами исполнительной власти, хозяйственными обществами;
• Принцип присвоения рейтингов согласно перечню целевых показателей приватизации активов и увеличения доли частного сектора;
• Формула расчета показателей по активам и услугам;
• Ключевые стандартизированные рекомендации и инициативы согласно присвоенного рейтинга республиканских и местных органов исполнительной власти, хозяйственных обществ;
• Определение стартовой точки для проведения оценки и присвоения рейтинга органам исполнительной власти, хозяйственным обществам;
• Организация и проведение семинара с целью обсуждения проекта Методологии с государственными органами и хозяйственными обществами с долей государства более 50%, на которые возложены задачи в рамках Постановления;
• Подготовка проекта ведомственного нормативно-правового документа, предусматривающего утверждение методологии и дорожной карты по ее поэтапному внедрению;
• Предложение по ведению мониторинга исполнения и опубликованию рейтинга ответственных органов;
• Содействие в подготовке проекта первого рейтинга.
О процессах отбора поступивших предложений
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на узбекском и русском языках, содержать информацию о следующем:
1. Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий. Мнение по продолжительности работ в случае, если Заказчик будет оперативно реагировать на рекомендации и предложения Консультанта (до 10 баллов);
2. фиксированное вознаграждение - в виде единой цифры (включая НДС, накладные и прочие расходы) и вместе с этим свободное от субъективных предположений самого консультанта (до 40 баллов)
В случае представления предложения по цене в диапазоне, то для оценки предложения принимается его верхняя граница. Возможные дополнительные операционные расходы (по командировке, переводу и т.п.) и налог (НДС) должны быть включены в фиксированную часть стоимости;
3. Информация об опыте Консультанта по аналогичным работам, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ и в период с 1 января 2019 года по настоящее время (до 25 баллов);
4. Сведения о команде, которая привлекается к предложенной работе, с указанием имен отдельных лиц и информация об их: опыт работы, стаж работы, общий и конкретный опыт по аналогичным работам. Владение членами команды узбекским языком приветствуется (до 25 баллов);
Письменное заявление о наличии достаточной компетенции, а также человеческих, временных, материальных ресурсов для выполнения поставленных задач;