Iqtisodiyot sektorlarida xususiylashtirish darajasini baholash metodologiyasini ishlab chiqish bo‘yicha konsalting kompaniyasini jalb qilish to'g'risida e'lon
Soʻngi yillarda, iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish, raqobat muhiti mavjud boʼlgan sohalarda xususiy sektor ishtirokini yanada koʼpaytirish, shuningdek, nosohaviy, samarasiz foydalanilayotgan va boʼsh turgan davlat mulkini xususiylashtirish orqali xususiy sektor ulushini oshirishga qaratilgan tizimli islohotlar olib borilmoqda.
Yuqorida qayd etilgan islohotlarni tizimli davom ettirish maqsadida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/buyurtmachi)ga iqtisodiyot sohalarida xususiy sektor ulushini oshirish, aktivlarini xususiylashtirish holatini baholash metodologiyasini ishlab chiqish yuzasidan konsultantlarni jalb etish vazifasi topshirilgan.
Shu munosabat bilan, Davaktiv agentligi xususiylashtirish va iqtisodiyotda xususiy sektor ishtirokini oshirish boʻyicha respublika va mahalliy hokimiyat organlari, shuningdek, davlat ishtirokidagi korxonalarga yuklatilgan vazifalar holatini baholash metodologiyasini (keyingi oʻrinlarda – Metodologiya) ishlab chiqish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb qilish boʻyicha tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 21-iyun kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Ibragimov Mahmud Bahodirovich – Bo'lim bosh mutaxassisi;
Telefon: +998-71-259-22-24;
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan Metodologiya boʻyicha kutilishi mumkin boʻlgan ishlar hajmi toʻgʻrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʻljallangan.
Tanlov ishtirokchilari hech narsaga ishonib va bogʻlanib qolishlari kerak emas, tanlov jarayoni bilan bogʻliqlikda buyurtmachi uchun dastlabki taqdimot va takliflarni tayyorlash maqsadida yagona cheklov bundan mustasno.
Aktivlarni xususiylashtirish va iqtisodiyotda xususiy sektor ishtirokini oshirishda respublika va mahalliy hokimiyat organlari, shuningdek, davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan amalga oshirilgan ishlarni baholash metodologiyasini ishlab chiqish boʻyicha konsultant jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-162-son qaroriga asosan iqtisodiyotning xususiy sektor rivojlangan tarmoqlarida davlat ishtirokini qisqartirish, xususiy sektor faoliyati uchun qulay raqobat muhitini yaratish boʻyicha vazifalar ijrosini baholash metodologiyasini tasdiqlashini taʼminlash, shuningdek kelgusida xususiylashtirish jarayonlarini tezlashtirish va u asosida 2024-yil yakunidan boshlab reytinglarni shakllantirish va eʼlon qilib borish belgilangan.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar:
• ushbu texnik topshiriq maqsadlari va predmetiga mos keladigan (oʻxshash) xalqaro tajribalarni oʻrganish;
• Oʻzbekiston Respublikasining makroiqtisodiy tahlili (tarmoqlar boʻyicha, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar dinamikasi va boshqalar);
• Muayyan tarmoqni rivojlantirish uchun masʼul boʻlgan davlat organlari roʻyxatini shakllantirish;
• Tarmoqlar kesimida iqtisodiyotda davlatning ulushini aniqlash;
• sohalar kesimida raqobat darajasini tahlil qilish va baholash maqsadida bozorlarga yangi ishtirokchilar kirib kelishi; xususiy korxonalar ulushlarining oʻzgarishi; raqobat sohasidagi qonun buzilishlar boʻyicha shikoyatlar miqdorini aniqlash (Raqobatni rivojlantirish va isʼtemolchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi bilan hamkorlikda);
• Alohida sohalarga subsidiyalar, imtiyozlar va preferensiyalar taqdim etilishini oʻrganish orqali davlat aralashuvi darajasini baholash;
• Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish boʻyicha vazifalarni bajarishda erishilgan yutuqlarni suhbat asosida tahlil qilish, shu jumladan iqtisodiyotning xususiy sektorga oʻtgan ulushini koʻrib chiqish;
• Xususiy sektor dinamikasini, jumladan, xususiy investitsiyalarning oʻsishini, xususiy korxonalar sonining koʻpayishini, raqobat va innovatsiyalarning darajasini ortishini oʻrganib chiqish;
• Xususiy korxonalarning mahsuldorligi va samaradorligini taqqoslash va ularni davlat korxonalari bilan solishtirish;
Olingan maʼlumotlar asosida sohada xususiy sektor ulushining muttasil oʻsishini, raqobat muhiti shakllangan sohalardagi, shuningdek, nosohaviy, samarasiz foydalanilayotgan va boʻsh turgan aktivlarni xususiylashtirish holatini baholash metodikasini ishlab chiqish, xususan:
• Oʻzbekiston Respublikasida qabul qilingan xususiylashtirish dasturlariga muvofiq xususiylashtirishning maqsadli koʻrsatkichlarini belgilash;
• respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda xoʻjalik jamiyatlari tomonidan sohada xususiy sektor ulushini muttasil oshirib borish, raqobat muhiti shakllangan sohalardagi, shuningdek nosohaviy, samarasiz foydalanilayotgan va boʻsh turgan aktivlarni xususiylashtirish holatini baholashning maqsadli koʻrsatkichlari roʻyxatini shakllantirish;
• aktivlarni xususiylashtirish va xususiy sektor ulushini oshirish boʻyicha maqsadli koʻrsatkichlar roʻyxatiga asosan reytinglar taqdim etish tamoyili;
• aktivlar va xizmatlar boʻyicha koʻrsatkichlarni hisoblash formulasi;
• respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, xoʻjalik jamiyatlariga berilgan reytingga muvofiq asosiy standartlashtirilgan tavsiya va tashabbuslar;
• baholash va respublika va ijro etuvchi hokimiyat organlari va xoʻjalik jamiyatlariga reyting berish uchun boshlangʻich nuqtani aniqlash;
• Qaror doirasida vazifalar yuklangan davlat organlari va davlat ulushi 50 foizdan ortiq boʻlgan xoʻjalik jamiyatlari bilan Metodologiya loyihasini muhokama qilish maqsadida seminar tashkil etish va oʻtkazish;
• Metodologiyani va uni bosqichma-bosqich joriy etish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni tasdiqlashni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini tayyorlash;
• Ijro holatini va masʼul organlar reytingini monitoringini yuritish boʻyicha takliflar;
• Birinchi reyting loyihasini tayyorlashda yordam berish.
Qabul qilingan takliflarni saralash jarayonlari haqida:
Konsultantning (yakka arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek va rus tillarida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
1. Jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
2. Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) boʻlishi va konsultantning subyektiv taxminlaridan holi boʻlishi lozim (40 ballgacha);
3. Shu toifadagi aktivlar doirasida konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2019-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (25 ballgacha);
4. Taklif etilgan loyihaga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning ismlari va ularning maʼlumotlari koʻrsatilgan holda: ish tajribasi, faoliyat muddati, shunga oʻxshash loyihalarda umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi. Jamoa aʼzolarining oʻzbek tilini bilishi afzallik beriladi. (25 ballgacha)
Belgilangan vazifalarni bajarish uchun yetarli malaka, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslar mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;

Announcement to engage a consulting company to develop a methodology to assess the level of privatisation in sectors of the economy
In recent years, systemic reforms have been carried out to reduce the state's participation in the economy, work has been carried out to continuously increase the share of the private sector in areas with an established competitive environment, as well as increasing the share of the private sector through privatisation of non-core, inefficiently used and empty assets in its sphere.
In order to systematically continue the above mentioned reforms, the State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA/customer) was assigned the task to engage consultants to increase the share of the private sector in the sectors of the economy and to develop a methodology for assessing the status of privatisation of assets.
In this regard, UzSAMA announces a competition to engage a professional consulting company (hereinafter - Consultant) to develop a methodology (hereinafter - Methodology) to assess the implementation of tasks to increase the share of the private sector in the economy and privatisation of assets assigned to the republican and local authorities, as well as enterprises with state participation.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 21 June 2024.
In case of joint commercial proposal submission, a main consultant should be identified who is responsible for coordinating the work of the involved consultant partner and takes the responsibility.
Interested consultants are kindly requested to send commercial proposals in coded form, to the contact address below:
Ibragimov Mahmud Bahodirovich - Chief specialist of the sector;
Phone: +998-71-259-22-24;
This request does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, nor does the Customer make any commitment to accept any proposal or to enter into a contract pursuant to this request for proposals. Accordingly, this request for proposals does not imply the award of a contract by virtue of the issuance of this request for proposals and/or the receipt of applications in connection with this request for proposals, or by negotiation and discussions with one or more participants in the selection process with respect to the Methodology.
The materials and information contained herein are intended to be a preliminary summary and the most important aspects of the Methodology, as well as a general indication of the scope of work expected of the Consultant.
The selection participants cannot and shall not rely on anything except for the sole limited purpose of preparing initial presentations and proposals to the Customer in connection with the selection process.
Request for Proposals (RfP) for the engagement of a consultant to develop a methodology to assess the implementation of the tasks of increasing the share of the private sector and privatisation of assets assigned to national and local authorities, as well as enterprises with state participation
The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan ‘On Additional Measures to Reduce State Participation in the Economy’ dated 19 April 2024 № DP-162 instructed to ensure the approval of the methodology for assessing the implementation of tasks to reduce state participation in the economy with a developed private sector, creating a favourable competitive environment for the private sector, as well as further acceleration of privatisation processes (hereinafter - Methodology), and on its basis, starting from the end of 2024, the formation and publication of the rating.
Scope of and requirements for the Consultants' services:
• Review of international experience relevant (similar) to the objectives and subject matter of this ToR;
• Macroeconomic overview of the Republic of Uzbekistan (by sector, dynamics of foreign direct investment, etc.); Identification of the list of government agencies responsible for the development of a particular sector;
• Determination of the share of the public sector in the economy, by industries;
• Market entry of new entrants to analyse and assess the level of competition in the industry; changes in the share of private companies; determination of the number of complaints about violations of competition legislation (jointly with the Committee for Competition Development and Consumer Protection);
• Assessment of the level of government intervention through the provision of subsidies, benefits and preferences for the industry;
• Interview-based analyses on the progress towards meeting the objectives of reducing government involvement in the economy, including a review of the share of the economy that has gone into private hands;
• A review of private sector dynamics, including growth in private investment, increase in the number of private enterprises, increased competition and innovation;
• Review the productivity and efficiency comparisons of private enterprises and benchmark them against state-owned enterprises;
Based on the information received, develop a methodology for assessing the continuous increase in the share of the private sector, privatisation of assets in areas with an established competitive environment, as well as non-core, inefficiently used and empty assets in their sphere, including:
• Determination of privatisation target indicators according to the adopted Privatisation Programmes of the Republic of Uzbekistan;
• Formation of a list of target indicators for assessment of continuous increase in the share of the private sector, privatisation of assets in areas with a formed competitive environment, as well as non-core, inefficiently used and empty assets in their sphere by the republican and local executive authorities, economic companies;
• The principle of assigning ratings according to the list of target indicators of privatisation of assets and increasing the share of the private sector;
• Formula for calculating indicators for assets and services;
• Key standardised recommendations and initiatives according to the assigned rating of republican and local executive authorities, economic entities;
• Determination of the starting point for evaluation and rating of executive authorities, economic entities;
• Organising and holding a seminar to discuss the draft Methodology with state bodies and business entities with a state share of more than 50%, which are assigned tasks under the Decree;
• Preparation of a draft departmental regulatory legal document providing for approval of the methodology and a roadmap for its phased implementation;
• Proposal to monitor implementation and publish the rating of responsible bodies;
• Assistance in drafting the first rating.
On the selection processes of the proposals received
The Consultant's (individual applicant or Consortium) proposal shall be prepared in Uzbek and Russian languages and shall contain information on the following:
1. The Consultant's vision for the organisation of the works with a detailed description of the proposed activities. Opinion on the duration of the works in case the Customer will respond promptly to the Consultant's recommendations and suggestions (up to 10 points);
2. Fixed remuneration - in the form of a single figure (including VAT, overheads and other costs) and at the same time free from subjective assumptions of the Consultant himself (up to 40 points);
If a range price proposal is submitted, the upper limit of the range is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional operational costs (travelling, translation, etc.) and tax (VAT) shall be included in the fixed part of the price;
3. Information on the Consultant's experience on similar work, including information on the Consultant's mandates in the CIS region and from 1 January 2019 to date (up to 25 points);
4. Details of the team involved in the proposed work, including names of individuals and information on their: work experience, length of service, general and specific experience on similar work. Team members' command of the Uzbek language is encouraged (up to 25 points);
Written statement on the availability of sufficient competence, as well as human, time, material resources to fulfil the assigned tasks;