Sud boshqaruvchilariga malaka attestatini berish xizmati my.gov.uz portali orqali amalga oshirilishi yoʻlga qoʻyildi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 12-sentabrdagi 765-son qarori bilan tasdiqlangan Sud boshqaruvchilari, ularni attestatsiyadan (qayta attestatsiyadan) oʻtkazish va malaka attestatini berish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga muvofiq, sud boshqaruvchilarini attestatsiyadan (qayta attestatsiyadan) oʻtkazish va malaka attestatini berish xizmati Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari markazi va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (keyingi o'rinlarda - YIDXP) (my.gov.uz) orqali amalga oshirilishi yoʻlga qoʻyildi.
Sud boshqaruvchilarning attestatsiyadan (qayta attestatsiyadan) oʻtkazish va malaka attestatini berish boʻyicha arizalari Davlat xizmatlari markazlari orqali taqdim etilganda toʻlanadigan yigʻim miqdori - 330 000 soʻm (BHMning bir baravari)ni, YIDXP orqali topshirilganda - 297 000 soʻm (0,9 BHM)ni tashkil etadi.
Sud boshqaruvchilarning arizalari 3 ish kunida koʻrib chiqiladi.
Barcha toifadagi attestatlar 5 yil muddatga amal qiladi.
Mazkur xizmat toʻliq raqamlashtirilgan boʻlib, quyidagi keltirilgan hujjatlar “Raqamli hukumat” tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali mustaqil ravishda davlat tashkilotlaridan (foydalanuvchidan emas) soʻrab olinadi. Xususan:

Запущена услуга выдачи квалификационного аттестата судебным управляющим через портал my.gov.uz
В соответствии с положением о порядке аттестации (переаттестации) судебных управляющих и выдачи квалификационного аттестата, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 сентября 2019 года №765, запущена услуга аттестации (переаттестации) судебных управляющих и выдачи квалификационного аттестата через Центры государственных услуг при Министерстве юстиции и Единый портал интерактивных государственных услуг (далее - ЕПИГУ) my.gov.uz.
Размер сбора, подлежащего уплате при подаче заявлений на аттестацию (переаттестацию) судебных управляющих и выдаче квалификационных аттестатов через Центры государственных услуг, составляет 330 000 сум (единократная сумма БРВ), при подаче через ЕПИГУ – 297 000 сум (0,9 БРВ).
Заявления судебных управляющих рассматриваются в течение 3 рабочих дней.
Аттестаты всех категорий действительны в течение 5 лет.
Данная услуга полностью цифровая, а следующие документы запрашиваются самостоятельно у государственных организаций (не у пользователя) через межведомственную интеграционную платформу системы «Цифровое правительство». В частности: