Avval xabar berilganidek, Davaktiv agentligi tomonidan “Neftgazmontaj” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Mosaic Financial” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, mazkur bosqichda belgilangan muddat 2024-yil 23-sentabrga qadar 3 nafar investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning aksiyadorlari/ishtirokchilarining hech biri davlat kompaniyasi yoki ustav kapitalida davlat ulushi boʻlgan kompaniya boʻlmasligi;
• Oʻzbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi Qonuni talablariga rioya etilishi;
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida, yuqoridagi mezon talablariga 3 ta talabgor ham muvofiq deb topilib, ularning barchasi xususiylashtirish jarayonining navbatdagi bosqichiga oʻtkazish taklif etildi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichida ariza bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuborilib, jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Shuningdek, Konsultant tomonidan talabgorlarga Korxonaning asosiy faoliyat turini 5 yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish,  mavjud ish oʻrinlarini va ishchilar sonini saqlab qolish (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), kabi  asosiy shartlar aks ettirilgan “savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim” (term sheet) yetkaziladi va uni qabul qilgan talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) qabul qilinadi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO2024-yil 31-oktabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali taklif etiladigan Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJning tegishli hisob raqamiga oʻtkazish talab etiladi. “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinet va hisob-raqam koʻrsatkichlari Konsultant tomonidan ishtirokchilarga yuboriladigan jarayon toʻgʻrisidagi individual xatlar (Process Letter) orqali yetkaziladi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “Mosaic Financial”ning Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “Mosaic Financial” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “Mosaic Financial” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале ООО "Нефтгазмонтаж"
Как сообщалось ранее, Агентством госактивов был начат этап сбора заявок о заинтересованности (Express of interest) в приобретении 100% государственной доли в уставном капитале ООО "Нефтгазмонтаж" (далее – «Актив»).
Как сообщали ранее, компания “Mosaic Financial (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, в установленный на данном этапе срок до 23 сентября 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 3 инвесторов.
По итогам анализа поступивших заявок Консультантом, все претендента были признаны соответствующими вышеуказанным критериям, и предложено перевести их всех для участия на следующем этапе процесса приватизации.
Всем участникам, подавшим заявки Выражения заинтересованности (Expression of Interest) будут направлены индивидуальные уведомления от Консультанта, и подробная информация о следующем этапе будет предоставлена через процедурное письмо (Process letter).
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом.
В ходе подготовки обязывающих предложений, Консультантом будет предоставлено «Соглашение об основных условиях сделки» (term sheet) предусматривающее обязательства, такие как сохранение основной деятельности предприятия на срок не менее 5 лет, сохранение имеющихся рабочих мест и численности работников, которые должны быть приняты участниками одновременно с подачей обязывающих предложений.
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 31 октября 2024 года.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “Mosaic Financial” в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “Mosaic Financial” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “Mosaic Financial” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;