"Oʻzagrosanoatloyiha” MCHJ ustav kapitalidagi davlat ulushini sotish jarayoni boshlandi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) “Oʻzagrosanoatloyiha” MChJ (keyingi oʻrinlarda – Aktiv)dagi 94,9 foiz davlat ulushinining ochiq savdo jarayonlari boshlanganligini eʼlon qiladi.
“Abrau Capital” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) ushbu xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha konsultanti sifatida tanlov asosida jalb qilingan.
“Oʻzagrosanoatloyiha” MChJ — loyihalash faoliyati bilan shugʻullanadi, jumladan, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlash korxonalarini, fermer xoʻjaliklari infratuzilmasini, uy-joy va ijtimoiy-maishiy soha obyektlarini loyihalashtirishga ixtisoslashgan korxona hisoblanadi.
• Ustav fondi: 182,7 mln soʻm;
• STIR - 207084147.
Savdo jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi, jumladan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari.
Sotuv jarayonining Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of Interest) bosqichini amalga oshirish toʻgʻrisida:
Ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan Aktiv boʻyicha sotib olish yuzasidan qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizani (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Talabgor jismoniy shaxs boʻlganda: pasport/ID karta nusʼhasi, Aktivni sotib olish uchun moliyaviy imkoniyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
2. Talabgor yuridik shaxs boʻlganda:
• korxona/firma toʻgʻrisida maʼlumotlar, shu jumladan taʼsis hujjatlari (ustav)va faoliyat guvohnomasi nusʼhasi, STIR maʼlumoti;
• taʼsischisi/ishtirokchisi, aksiyadori bir nafardan koʻp boʻlgan hollarda 5 foizdan ortiq ulushi mavjud taʼsischi/ishtirokchi/aksiyadorining ulushini koʻrsatgan holda ularning har biri hamda yakuniy benefitsiari toʻgʻrisida maʼlumot;
• oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti nusʼhasi (tashkil topganiga 3 yildan kam boʻlgan hollarda, tashkil topgan davrdan boshlab faoliyati davridagi moliyaviy hisoboti nusʼhasi).
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2024-yil 5-dekabr soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar almo@abraucapital.com elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
Ushbu savdo bosqichi doirasida, Konsultant tomonidan potensial investorlarni jalb qilish maqsadida investitsion tizerlarni tarqatish ishlari amalga oshiriladi.
• davlat ishtirokidagi korxona boʻlmasligi (ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) davlat ulushi miqdori 50 foizdan ortiq boʻlgan xoʻjalik jamiyati yoxud ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) davlat ulushi miqdori xoʻjalik jamiyatining boshqa har bir aksiyadori (ishtirokchisi) ulushiga nisbatan koʻp boʻlgan xoʻjalik jamiyati, shuningdek davlat unitar korxonasi);
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishini taʼqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
• Oʻzbekiston Respublikasining 660-II-sonli "Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish toʻgʻrisida"gi Qonuni talablariga rioya etilishi;
• Olimjon Alimov, “Abrau Capital” kompaniyasi direktori: almo@abraucapital.com, +998(97) 783-75-27;
• Talat Samandarov, Davaktiv agentligi Boshqarma boshligʻi: tender@davaktiv.uz, +998(71) 259-20-67.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan majburiyatga ega boʻlgan takliflarni taqdim etishlaridan avval taklif etiladigan qatʼiy narx taklifining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov sifatida amalga oshirilishi, shu bilan birga talabgorlarga Aktivning faoliyatini kamida 5 yil saqlab qolish shartlari belgilanadi.
Sotish jarayonining barcha bosqichlarining natijalari boʻyicha Davaktiv agentligining rasmiy sahifalarida axborot berib boriladi va Konsultant tomonidan jarayonda ishtirok etgan talabgorlarning har biriga tegishli jarayon xati (Process Letter) orqali individual ravishda xabardor qilinadi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “Abrau Capital” kompaniyasining Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “Abrau Capital” kompaniyasi oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “Abrau Capital” kompaniyasi tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iii) aniq bir sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(iv) va/yoki istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Savdoga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni olib borish/tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi.

Объявление о начале процесса продажи государственной доли в уставном капитале ООО «Узагросаноатлойиха»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале открытого процесса продаж 94,9% доли ООО “Узагросаноатлойиха” (далее – Актив).
Для осуществления процесса приватизации на основе передового международного опыта, компания “Abrau Capital” (далее - Консультант) была привлечена Агентством госактивов в качестве консультанта по приватизации на основе конкурсного отбора .
Коротко об Активе:
ООО «Узагросаноатлойиха» — занимается проектной деятельностью, в том числе специализируется на проектировании предприятий по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, фермерской инфраструктуры, объектов жилищного и социально-бытового назначения.
• Уставный фонд: 182,7 млн. сумов;
• ИНН - 207084147.
Процесс реализации Активов осуществляется на основе метода публичного приглашения к переговорам, который открыт для всех заинтересованных лиц (далее – Участники).
Процесс продажи осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и сбора Обязывающих предложений (BO).
О реализации этапа Выражение заинтересованности (Express of interest) процесса продаж:
Претендентам предлагается выразить свою заинтересованность по Активу в форме Заявки (Express of Interest), включающую следующую информацию:
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 18:00 (по ташкентскому времени) 5 декабря 2024 года и отправлена на адрес электронной почты almo@abraucapital.com.
• Олимжон Алимов, директор компании "Abrau Capital”: almo@abraucapital.com, тел. +998(97) 783-75-27;
• Талат Самандаров, Начальник управления Агентства госактивов: tender@davaktiv.uz, тел. +998(71) 259-20-67.
В свою очередь, перед подачей обязывающих предложений с участниками торгов, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), устанавливаются обязательства по внесению не менее 1% от суммы предлагаемой обязывающей цены предложения в качестве гарантийного платежа (security payment), а также обязуется сохранять деятельность Актива в течение не менее 5 лет.
Результаты каждого этапа процесса продаж официально публикуются на сайте Агентство госактивов, а также Консультант направит официальное индивидуальное уведомление каждому участвующему кандидату с помощью процедурных писем (Process letter).
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “Abrau Capital” в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “Abrau Capital” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “Abrau Capital” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;