Navoiy viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi qaroriga muvofiq, 247 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1028 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi, shuningdek, 12 ta yirik korxonadagi davlat ulushlarining mahalliy fond bozorida birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkazilishi belgilangan.
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 2-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Navoiy viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 300 nafardan ziyod tadbirkorlar va ishbilarmonlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davaktiv agentligining Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Nurali Atajonov hamda viloyat hokimi o‘rinbosari Elbek G'afforov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda A.Miraliyev so‘zga chiqib, so‘ngi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun bir qator yangilik va qulayliklar yaratilganligini ta’kidlab o‘tdi. Xususan:
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 65 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 46 ta davlat aktivlari 142,1 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 2254 ta 628,3 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 804 ta 118,3 gektar yer uchastkalari 27,3 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 37 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan bo‘lib, shundan 67 ta davlat aktivlari 60,8 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 105,5 mlrd.soʻm boʻlgan 69 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Navoiy viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 17 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 58 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi, jumladan mahalliy tadbirkorlarning bir qator takliflari qabul qilindi.
Shu bilan birga, kunning ikkinchi yarmida OAV vakillari uchun Press-tur ham tashkil etilib, hududda xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari joyiga chiqqan holda oʻrganildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Farg'ona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo viloyatlarida o'tkazildi hamda keyingi o'rinlarda respublikaning barcha viloyatlarda hamda Qoraqalpog'iston Respublikasida o'tkaziladi.

В Навоийской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике», утверждены выставление на публичные торги государственные пакеты акций в 247 предприятиях и 1028 объектов недвижимости, а также первичное публичное размещение (IPO) и (или) вторичное публичное размещение (SPO) государственных акций 12 крупных предприятий на местном фондовом рынке.
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 2 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Навоийской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Навоийской области Нурали Атажонова, а также заместителя хокима Навоийской области Элбека Гаффорова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Навоийской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 65 государственных активов, из которых 46 активов были проданы за 142,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2254 земельных участков площадью 628,3 га, из них проданы 804 земельных участков площадью 118,3 га за 27,3 млрд.сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 37 новых государственных активов, из них продано 67 государственных активов на сумму 60,8 млрд.сум. В настоящее время продолжаются торги 69 государственных активов общей стоимостью 105,5 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 17 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 58 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Навоийской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.