Farg‘ona viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 4-may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Fargʻona viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi Roadshow taqdimoti oʻtkazildi.
Mazkur tadbir Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Xabib Sirojitdinov hamda viloyat hokimligi kotibiyati mudiri Maqsudali Saydullayev boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Fargʻona viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 145 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 75 ta davlat aktivlari 139,9 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6575 ta 339,5 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 701 ta 54,9 gektar yer uchastkalari 44,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Fargʻona viloyatidagi jami 136 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari hamda 85 ta koʻchmas mulk obyektlari, jumladan, “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “Qoʻqon neftgaz parmalash ishlari” AJning 10,3 foiz aksiya paketlari xalq IPOsiga chiqarilishi yaqindan tanishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga E-auksion elektron savdo platformasidan foydalanish boʻyicha master-klass oʻtkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
Shu kabi tadbirlar yil davomida respublikaning barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

В Ферганской области состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 4 мая текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное “Roadshow” (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Ферганской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Ферганской области Хабиба Сирожитдинова, а также начальника секретариата хокимията Ферганской области Максудали Сайдуллаева.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Ферганской области за 2022 году, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 145 государственных активов, из которых 75 активов были проданы за 139,9 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 6 575 земельных участков площадью 339,5 га, из них проданы 701 земельных участков площадью 54,9 га за 44,1 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 136 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, а также 85 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Ферганской областив том числе 10,3 процентов пакета акций АО “Кукон нефтгаз пармалаш ишлари” выставляемые на народное IPO по принципу «одна акция - один лот».
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Алишер Миралиев и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Ферганской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.