Sobiq “2512 Avtojamlanma” DUKning avtobaza bino va inshootlari savdoga chiqarildi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) Toshkent shahri, Uchtepa tumani, Mannon Uygʻur koʻchasi, 487a-uy manzilida joylashgan sobiq “2512 Avtojamlanma” DUKning avtobaza bino va inshootlari (keyingi oʻrinlarda – Obyekt) boʻyicha ommaviy savdo jarayonlari boshlanganligini eʼlon qiladi.
Talabgorlarning sotib olish boʻyicha takliflari quyidagi havola orqali “E-auksion” elektron savdo platformasida qabul qilinadi:
Ommaviy savdoda qatnashish uchun havola
Obyekt toʻgʻrisida maʼlumot:
Obyekt Toshkent shahri, Uchtepa tumani, Mannon Uygʻur koʻchasi, 487a-uy manzilida joylashgan boʻlib, umumiy yer maydoni 3,23 gektar, bino-inshoot maydoni 7776 kv.m., kommunikatsiya tarmoqlari (gaz, suv va elektr tarmogʻi) mavjud.
Obyektni sotish ikki bosqichda oʻtkaziladi.
birinchi bosqichda – talabgorlar oldindan malakalanadi (saralanadi), jumladan, savdolarda qatnashish uchun talab qilingan hujjatlarning toʻliqligi, zakalat puli kelib tushganligi, davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabga nisbatan talabgor tomonidan taklif etilgan biznes konsepsiyasi loyihasining maqbul yoki maqbul emasligi, talabgor va ular bilan bogʻliq boʻlgan shaxslardan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi, shuningdek kelajakda bunday roʻyxatlarga kirish ehtimolining pastligi koʻrib chiqiladi;
ikkinchi bosqichda – talabgorning tijorat takliflari (sotib olish narxi va toʻlovni amalga oshirish muddati), zakalat puli miqdori (narx taklifining kamida 5 foizini tashkil etishi) hamda toʻlov qobiliyati baholanadi.
Savdoning birinchi bosqichida ishtirok etish uchun talabgorlar tomonidan 2024-yil 12-yanvar kuni soat (Toshkent vaqti bilan) 18:00 ga qadar oʻzbek yoki rus yoxud ingliz tillarida (talabgorning ixtiyoriga koʻra) mazkur eʼlonning 1-ilovasi (jismoniy shaxslar 1a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (imzolangan holda), quyidagi hujjatlarning skaner qilingan shakli (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taqdim etiladi:
a) yuridik shaxslar uchun:
• yuridik shaxs sifatida roʻyxatdan oʻtganligini tasdiqlovchi guvohnoma va uning ustavi nusxalari (talabgor tomonidan tasdiqlangan holda);
• hujjatlar topshirilgan sanaga talabgor, uning taʼsischisi va/yoki benefitsiarining toʻliq roʻyxati (agar toʻlovga taʼsischi va/yoki benefitsiarning mablagʻi jalb etilishi koʻzda tutilayotgan boʻlsa, talabgorning ustav kapitalidagi tegishli ulushlarini va miqdorini koʻrsatgan holda);
• davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabdan kelib chiqqan holda undan foydalanishning biznes konsepsiyasi loyihasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
b) jismoniy shaxslar uchun:
• soliq toʻlovchining identifikatsiya raqami (Oʻzbekiston Respublikasi rezidentlari uchun), pasport (ID karta) nusxasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli mablagʻlarini "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi tomonidan savdoning birinchi bosqich yakunlari boʻyicha qarori qabul qilingan kundan boshlab, 3 ish kuni mobaynida jarayonning birinchi bosqichi natijalari boʻyicha ikkinchi bosqichga oʻtgan talabgorlar toʻgʻrisida Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi kanallar orqali eʼlon beriladi hamda birinchi bosqichda ishtirok etgan barcha talabgorlarga rasmiy xabarnoma yuboriladi.
Savdoning ikkinchi bosqichiga oʻtgan talabgorlar toʻgʻrisida Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb saytida eʼlon chop etilgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida savdoning ikkinchi bosqichida qatnashish uchun mazkur eʼlonning 2-ilovasi (jismoniy shaxslar 2a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (tasdiqlangan holda) E-auksion” elektron savdo platformasi orqali takliflar taqdim etiladi.
Takliflar quyida talab etiladigan hujjatlarning skaner qilingan varianti (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali yuboriladi:
• davlat aktivini sotib olishga talabgorning narx taklifi;
• davlat aktivini sotib olish toʻlovlarini amalga oshirishning muddatlari boʻyicha taklif;
• talabgorning oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasi (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga).
• talabgor tomonidan oʻz moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmasa, taʼsischisi yoki benefitsiarining oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasini (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga) taqdim etishi mumkin. Bunday hollarda taʼsischi yoki benefitsiarning talabgor manfaati uchun toʻlovlarni amalga oshirish yuzasidan tasdiq xati ilova qilinishi shart;
• talabgorning toʻlov qobiliyatining yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar (depozit sertifikati, bank kafolati). Bu hujjatlar talabgor tomonidan oʻzining moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmagan hollarda taqdim etiladi.
Alohida shartlar:
1. Obyekt negizida zamonaviy shaharsozlik talablarini inobatga olgan eng maqbul loyiha konsepsiyasi tanlab olinadi;
2. Obyekt boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganda dastlabki toʻlov summasi 35 foizdan kam boʻlgan hollarda qolgan summaga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida yillik foizlar hisoblanadi;
3. Obyektni sotib olish boʻyicha birinchi bosqichda bitta taklif kelib tushgan hollarda, savdolar oʻtkazilmagan deb eʼtirof etiladi;
4. talabgor davlat aktivini sotib olish toʻlovini bir oydan koʻp muddatlarda amalga oshirishni taklif etganda, uning narx taklifi ushbu muddatlarni inobatga olgan holda, belgilangan tartibda joriy qiymatga keltirib baholanadi;
5. savdo yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi bilan Davaktiv agentligi tomonidan xabarnoma yuborilgandan keyin belgilangan tartibda oldi-sotdi shartnomasi rasmiylashtiriladi (fors-major holatlari bundan mustasno) va savdolarga qatnashish uchun toʻlangan zakalat puli davlat aktivi xarid toʻlovining bir qismi sifatida qabul qilinadi;
6. Obyekt savdolari yakunlari boʻyicha gʻolib tomonidan toʻlanadigan xarid qiymatiga chegirma qoʻllanilmaydi;
7. savdolar yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi tomonidan oldi-sotdi shartnomasini tuzish rad etilsa yoki undan voz kechilsa, u tomonidan toʻlangan zakalat puli miqdori qaytarilmaydi;
8. Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi yoki Ishchi organ oʻz xohishiga koʻra hech qanday majburiyatni oʻz zimmasiga olmagan holda, har qanday vaqtda savdoni toʻxtatishi hamda savdo jarayonida talabgorlardan qoʻshimcha va/yoki aniqlashtiruvchi maʼlumotlar soʻrashi mumkin.
Zakalat pulini toʻlash uchun "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning maxsus hisob raqami:
Milliy valyutada: soʻmda
Qabul qilib oluvchi: “E-auksion” elektron savdo platformasi;
Oluvchining hisob raqami: 20210000000792302012;
Oluvchining banki: AT “Aloqabank” Amaliyot boshqarmasi;
STIR: 305004780;
Oluvchining bank kodi: 00401.
Toʻlovchi tomonidan toʻlov topshiriqnomasining “toʻlov maqsadi” qismida: davlat aktivining nomi koʻrsatilgan holda “zakalat puli” yozuvi yoziladi.
Chet el valyutasida: AQSH dollarida
h/r: 20210840800792302005 (AQSH dollari);
Ishchi organ – Davaktiv agentligi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar:
Davaktiv agentligining manzili: 100000, Toshkent shahri, Amir Temur koʻchasi, 6-uy.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun telefon raqam: (+99871) 259-21-50.
Veb-sayt: www.davaktiv.uz.
Hurmatli tadbirkorlar!
Savdo jarayoni boʻyicha taklif va eʼtirozlar yuzaga kelganda, Davaktiv agentligining (+99871) 259-21-37 yoki qisqa 1082 ishonch telefoniga murojaat qilishingiz mumkin.

The buildings and facilities of the former SUE "2512 Avtojamlanma" are offered for sale
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (UzSAMA) announces the beginning of the public sales process of buildings and facilities (hereinafter - Object) located at TXAY Street, Uchtepa district, Tashkent city, belonging to the former State Unitary Enterprise "2512 Avtojamlanma".
Proposals from applicants are accepted via the electronic trading platform "E-auksion" via the link below.
Link for participation in the public sales
Information about the Object:
The Object is located at the address: Tashkent city, Uchtepa district, TXAY street, total land plot area 1.67 hectares, building area 2194 square metres, there are communication lines (water and electricity).
The sale of state Object will be carried out in the following two stages:
• Stage 1: applicants are pre-qualified for participation in the sale on the basis of the following terms: the completeness of the required documents, receipt of a deposit, eligibility of the draft business concept proposed as per the requirements for future usage of the assets;
• Stage 2: the commercial proposals of the applicants (the purchase price and the period of payment), the receipt of a deposit (the amount of at least 5 percent of the price proposal), as well as the solvency are assessed.
At the first stage, applicants must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the applicant) by March 1, 2024 at 18:00 (Tashkent time), and send through “E-auksion” electronic trading platform as an encrypted scanned attachment with the following documents:
• certificate of registration as a legal entity and copies of approved charter;
• a complete list of the applicant, its founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the applicant in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
• draft business concept specifying the use of state assets based on the requirements for future use;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
• taxpayer identification number (for residents of the Republic of Uzbekistan), passport information;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
Within 3 working days from the date of the State commission for privatisation decision on the results of the first stage, UzSAMA will announce the results on its official website and social networks and official notifications will be sent to all applicants.
Applicants passed to the second stage of the sale process, must apply to the second stage in accordance with application form Annex 2 (Annex 2a for individuals) through “E-auksion” electronic trading platform within 5 business days after the publication date of the official announcement by UzSAMA.
• offer price of the applicant for the purchase of state assets;
• terms of payment for the purchase of state assets;
• a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the applicant for the last 3 years (along with confirmation of the tax authorities on the receipt of the report for residents and depreciation and revaluation of assets).
other documents confirming the applicants’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the applicant is unable to pay as per his financial statements.
1. The most optimal design concept will be selected on the basis of the Object, taking into account the requirements of modern urban planning;
2. in cases where the down payment amount is less than 35 percent in a sale conditional on installments, the remaining amount represents annual interest at the Central Bank prime rate;
3. if one proposal for the acquisition of a state asset is received at the first stage of the sales, the sales is considered to have failed;
4. if the applicant offers to pay the repurchase value of the state asset for a period of more than one month, his price offer is evaluated by bringing the price offer of the state asset to the current value;
5. The UzSAMA, from the date of sending the notification (except for force majeure cases), enters into a Purchase and Sale Agreement in the specified manner with the winner of the sales and the deposit made to participate in the sales will be included in the amount of redemption payments for the acquired state asset;
6. discounts are not applied for redemption payments made by the winner of the sales;
7. if the winner of the sales refuses to conclude a Purchase and Sale Agreement, the amount of the deposit made by him will not be refunded;
8. The State commission on privatisation or the Working Body, without assuming any obligations, may, at its discretion, suspend the sales at any time, as well as request additional information and/or clarifications from the participants during the sales process.
Special settlement account of the "Organization of electronic online auctions" JSC is used for the payment of the deposit:
In national currency: in UZS
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Foreign currency: USD
Recipient's current account:
20210840800792302005 (USD);
SWIFT:
JSCLUZ22;
Address of UzSAMA: 100000, Tashkent city, Amir Temur Street, 6.
Phone numbers for additional information: (+99871) 259-21-50.
If you have any complaints or suggestions during the sales process, you can contact the helpline of UzSAMA (+99871) 259-21-37 or 1082.