Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish tartibi belgilandi
Toʻlovga qobiliyatsizlik alomatlari ega boʻlgan korxonalarning toʻlov qobiliyatini tiklash orqali ularni moliyaviy sogʻlomlashtirish maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 28-oktabrdagi 708-son qarori bilan Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida Nizom” tasdiqlangan boʻlib, ushbu Nizomga koʻra:
1. “Toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisida”gi Qonunga muvofiq toʻlovga qobiliyatsizlik alomatlari mavjud boʻlgan korxonalar sudgacha sanatsiyani oʻtkazish uchun Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali Davaktiv agentligiga murojaat qilishlari mumkin.
Bunda, kreditorlarga toʻlanadigan toʻlovlar muddatini kechiktirish va (yoki) uni boʻlib-boʻlib toʻlash yoxud qarzlardan chegirma berish toʻgʻrisida qarzdor hamda kreditorlar oʻrtasida kelishuvga erishishga qaratilgan bitimlar, soliq va boshqa vakolatli organlarning qarorlari asosida korxonalarga sudgacha sanatsiya Davaktiv agentligining tegishli qaroriga muvofiq oʻn ikki oydan yigirma toʻrt (12-24) oygacha muddatga joriy etiladi.
2. Korxonalarni sudgacha sanatsiya qilish orqali ularni moliyaviy sogʻlomlashtirish maqsadida quyidagi koʻmaklar koʻrsatilishi nazarda tutilgan:
• Davaktiv agentligining qaroriga muvofiq sudgacha sanatsiya qilish joriy etilgan korxonaga xizmat koʻrsatuvchi bankida ilgari amal qilgan hisobvaraqlari toʻxtatilgan holda sanatsiya hisobvaragʻini ochish;
• qonunchilik hujjatlariga asosan tijorat banklaridan kredit olishda yoki kreditorlar bilan kelishuv davrida kafilliklar berish shaklida moliyaviy yordam koʻrsatish;
• xalqaro moliya institutlari va xorijiy moliya tashkilotlari bilan korxonalarni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish, ularga texnik va maslahat koʻmagi koʻrsatilishini tashkil etish boʻyicha oʻzaro hamkorlik qilish;
• foydalanilmayotgan asosiy vositalarni va qurilishi tugallanmagan obyektlarni konservatsiya qilish va qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa koʻmaklar.
3. Sudgacha sanatsiya joriy etilgan korxona rahbari va uning boshqaruv organlari korxonani moliyaviy sogʻlomlashtirishga qaratilgan chora-tadbirlarni bajarishga masʼul hisoblanadi.
4. Sudgacha sanatsiya joriy etilgan korxonalarda biznes-reja va qarzni uzish rejasining bajarilishi monitoringi Davaktiv agentligi va uning hududiy boshqarmalari tomonidan yuritiladi.
Bunda, monitoring natijasida sudgacha sanatsiyani oʻtkazish samarasiz ekanligi aniqlanganda (biznes rejasi va (yoki) qarzni uzish jadvali ketma-ket uch chorak davomida bajarilmasa) yoki sudgacha sanatsiyani oʻtkazish muddati tamom boʻlganda yoxud soliq organi tomonidan soliqlarni toʻlash boʻyicha kechiktirish yoki boʻlib-boʻlib toʻlashning amal qilish muddatidan oldin tugatilganda, sudgacha sanatsiyani oʻtkazish xizmati tugatiladi.
Alohida ta'kidlash joizki, Vazirlar Mahkamasining qarori bilan tasdiqlangan mazkur Tartib tadbirkorlik subyektlariga moliyaviy qiyinchiliklar holatida kreditorlar oldidagi toʻlovlar muddatini kechiktirib turish hamda tashqi va ichki manbalardan mablagʻ jalb etish orqali toʻlov qobiliyatlarini tiklashga xizmat qiladi.

The procedure for pre-judicial sanation with the provision of state support is established
For the purpose of financial rehabilitation of enterprises with signs of insolvency by restoring their solvency, the Cabinet of Ministers Resolution No. 708 of October 28, 2024 approved the “Regulations on the procedure of pre-judicial sanation with the provision of state support”, according to which:
1. In accordance with the Law on Insolvency, enterprises with signs of insolvency may apply to UzSAMA through the State Service Centers or the Single Portal of Interactive State Services (my.gov.uz) for pre-judicial sanation.
In this case, pre-judicial sanation for enterprises is introduced for a period from twelve to twenty-four (12-24) months on the basis of decisions of tax and other authorized bodies and the relevant decision of UzSAMA, aimed at reaching agreements between the debtor and creditors on granting deferred payments, installments or discounts on debts.
2. For the purpose of financial rehabilitation of enterprises through pre-judicial sanation, the following support measures are envisaged:
• opening a bailout account in case of stopping the previous bank accounts of the enterprise in the bank serving it in accordance with the decision of UzSAMA;
• provision of financial assistance in the form of guarantees when obtaining a loan from commercial banks or upon agreement with creditors on the basis of legislative acts;
• cooperation with international financial institutions and foreign financial organizations on the implementation of projects aimed at supporting enterprises, including technical and consulting assistance;
• conservation of unused fixed assets and unfinished construction projects, as well as other support provided for by the legislation.
3. The head and governing bodies of the enterprise subject to pre-judicial sanation are responsible for the implementation of measures aimed at the financial rehabilitation of the enterprise.
4. Monitoring of the implementation of the business plan and debt repayment plan in the enterprises under pre-judicial sanitation is carried out by UzSAMA and its territorial departments.
If the results of monitoring show that pre-judicial sanation has been ineffective (business plan and/or debt repayment schedule has not been implemented for three consecutive quarters) or the term of pre-judicial sanation has expired, or the tax authorities have early terminated the tax deferment or installment plan, the service of pre-judicial sanation is terminated.
It should be separately noted that this Regulation, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers, serves to restore the solvency of business entities in financial difficulties by deferring payments to creditors, as well as attracting funds from external and internal sources.