“Qo‘qon biokimyo” AJning ustav kapitalidagi davlat aksiyalar paketini sotish bo‘yicha kelishuvga erishildi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi “Qo‘qon biokimyo” AJ (keyingi o‘rinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 99,7 foiz davlat aksiyalar paketini 277,0 mlrd.so‘mga “First Premium Alliance” MChJ (keyingi o‘rinlarda - Xaridor)ga sotish bo‘yicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Korxonani xususiylashtirish natijalari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini o‘tkazish bo‘yicha davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Bunda, “UzAssets investitsiya kompaniyasi” AJ (UzAssets) tomonidan eng maqbul takliflarni tanlab olish asosida Deloitte xalqaro kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) xususiylashtirish bo‘yicha konsultant sifatida jalb etilgan va Dentons xalqaro yuridik kompaniyasi huquqiy ko‘maklashgan. Mazkur xususiylashtirish doirasida konsultantlarning faoliyatlari UzAssets tomonidan muvofiqlashtirilgan.
Konsultant, UzAssets va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning investorlar tarmog‘i orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada investorlardan sotib olish bo‘yicha qiziqish to‘g‘risidagi 4 ta arizalar (Express of Interest) kelib tushdi.
Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taʼqiqlashi mumkin bo‘lgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi yuzasidan o‘rganilgan.
Barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi bosqichi – Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga taklif etildi. Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Qayd etish joizki, kelib tushgan takliflar orasida kelajakda jamiyat faoliyatini barqaror rivojlanishini taʼminlay oladigan va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan alkogol mahsulotlarini ishlab chiqarish zanjirini to‘liq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli bo‘lgan “First Premium Alliance” MChJ qo‘yilgan talablarga to‘liq javob bergan. Shu bilan birga, Xaridorning taklifi konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oralig‘ida joylashgan hamda mustaqil baholovchi tomonidan belgilangan Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Shuningdek, spirt va alkogol mahsulotlarini ishlab chiqarishda raqamli markirovkalarni joriy etilishi, “First Premium Alliance” MChJ uchun butun taʼminot zanjirini yakuniy isteʼmolchilargacha yetkazib berishni kuzatib borish va biznesni yana-da samarali boshqarish imkoniyatini yaratadi.
"First Premium Alliance" MChJ to‘g‘risida maʼlumot:
"First Premium Alliance" MChJ – alkogol mahsulotlarini ulgurji va chakana sotishga ixtisoslashgan kompaniya hisoblandi. Kompaniyada oziq-ovqat mahsulotlarining havfsizligi bo‘yicha xalqaro ISO 22000:2005 standarti joriy etilgan. Kompaniya taʼsischilari Toshkent shahrida alkogol mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi yirik zavodga ega ekanligi hamda Kompaniyaning Respublikada va MDH mamlakatlarida yirik distribyutorlik tarmoqlari mavjudligi Kompaniya tomonidan “Qo‘qon biokimyo” AJ keyingi faoliyatini rivojlantirish, qo‘shimcha infrastruktura yaratish imkoniyatini yaratadi. Bugungi kunda Kompaniya Legion, Lavini, Duty Free International Airport kabi yirik riteylik tarmoqlari bilan hamkorlikda faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.

The agreement to sell the state block of shares in the authorized capital of Kokand Biochemical JSC was reached
According to the relevant privatization programs, the UzSAMA informs about reaching an agreement to sell 99.7% of state block of shares (hereinafter - the Deal) for 277.0 billion UZS in the authorized capital of Kokand Biochemical JSC (hereinafter - the Company) with First Premium Alliance LLC (hereinafter - the Buyer).
The results of the privatization of the Company was approved by the relevant decision of the State Commission for conducting tenders for the sale of state property.
Previously, Investment Company UzAssets JSC (UzAssets) on the basis of the competitive selection of an acceptable offer attracted an international company Deloitte (hereinafter - the Consultant) as a privatization consultant, and international law firm Dentons provided legal assistance. As part of this privatization, the activities of the consultants were coordinated by UzAssets.
In the framework of the privatization process of the Company, the Consultant, the UzAssets and the UzSAMA conducted a large-scale marketing activities both locally and internationally, including sending out investment teasers to various foreign and local investors (Investor sounding) with the involvement of a wide network of international investors of the Consultant.
As a result, 4 Express of Interest applications were received from various investors.
The applications received were analyzed to ensure that there were no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatization process, and that they were not on the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
Subsequently, all applicants were admitted to the next stage of the privatization process, the submission of Binding Offers (BOs). At this stage, a Non-Disclosure Agreement (NDA) was signed with the applicants, as well as the opportunity to review complex analytical (due diligence) reports on financial, tax, legal and environmental activities of the Company, prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR). At the same time, all the applicants were given the opportunity to organize meetings with the management of the Company and review the activities of the Company.
It is worth noting that among the submitted proposals, First Premium Alliance LLC fully meets the requirements as a applicant, being one of the leading producers of alcoholic beverages, which will be able to ensure sustainable development of the Company in the future and to form a full cycle of alcohol production with higher added value. In addition, the offer of the Buyer is within the range of indicative prices of the Enterprise, calculated by the consultant, and higher than the appraised value of the Enterprise determined by an independent appraiser.
At the same time, one of the priority measures planned by the Buyer after the completion of the Deal is the introduction of digital labeling in the production of alcohol and alcoholic beverages, which will allow to trace the entire supply chain to the end consumer and increase business efficiency.
General information about First Premium Alliance LLC:
First Premium Alliance LLC is a company specializing in the wholesale and retail sale of alcoholic beverages. The Company has implemented the international food safety standard ISO 22000:2005. Presence of a large alcohol production facility in Tashkent, as well as availability of large distribution networks of the Company in the country and CIS countries, provides an opportunity for further development of business operations of Kokand Biochemical JSC and create additional infrastructure. Currently, the Company cooperates with such large retail chains as Legion, Lavini and Duty Free International Airport.