“Davlat mulkini ijaraga berish sohasidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksiga qoʻshimchalar kiritish haqida”gi Qonun loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilindi
Davaktiv agentligi tomonidan ishlab chiqilgan “Davlat mulkini ijaraga berish sohasidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksiga qoʻshimchalar kiritish haqida”gi Qonun loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan ikkinchi oʻqishda qabul qilindi va Senatga yuborildi.
Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeks 2158 -modda (Davlat mulkini ijaraga berish sohasidagi qonunchilikni buzish) bilan toʻldirilib, davlat mulkini ijara shartnomasini tuzmasdan ijaraga berish, ijaraga olingan davlat mulkini qabul qilib olishda, obyekt hududiga kirishda va undan foydalanishda ijaraga oluvchiga asossiz ravishda toʻsqinlik qilish yoki ijaraga berilayotgan davlat mulkining parametrlari va sonini ijara shartnomasida notoʻgʻri koʻrsatgan holda ushbu mulkni ijaraga berishda qonunchilikni buzganligi uchun:
• mansabdor shaxslarga – bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solish;
• xuddi shunday huquqbuzarlik maʼmuriy jazo chorasi qoʻllanilganidan keyin bir yil davomida takroriy sodir etilgan boʻlsa mansabdor shaxslarga – bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravaridan 15 baravarigacha miqdorda jarima solish nazarda tutilmoqda.
Oʻz oʻrnida, Qonunning qabul qilinishi davlat mulkini ijaraga berish tartiblari buzilishi bilan bogʻliq qonunbuzarlik holatlarini oldini olishga hamda ijaraga oluvchi shaxslarning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlari ishonchli himoya qilinishiga xizmat qiladi.

The draft law "On making additions to the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan in relation to strengthening of responsibility for violations of legislation in the sphere of lease of state property" was adopted by the Legislative Chamber of Oliy Majlis
The draft Law "On making additions to the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan in relation to strengthening of responsibility for violations of legislation in the sphere of lease of state property" developed by UzSAMA was adopted in the 2nd reading by the Legislative Chamber of Oliy Majlis and sent to the Senate.
The Code of administrative responsibility was supplemented with article  2158 (Violation of legislation in the sphere of lease of state property) and for leasing out state property without signing a lease agreement, unreasonable obstruction of the lessee in accepting leased out state property, entering the territory of the object and its use or violation of legislation when leasing out this property by misrepresenting in the lease agreement the parameters and quantity of leased out state property is stipulated in article 2158.
• Officials are fined from 5 to 10 times the basic calculation value;
• if the same offence is committed repeatedly within a year after the application of an administrative punishment, a fine of 10 to 15 times the basic calculation value is imposed.
In turn, the adoption of the Law is designed to prevent violations of the procedure for leasing out state property and to reliably protect the rights, freedoms and legitimate interests of tenants.