Turkiya va O‘zbekiston xususiylashtirish idoralari hamkorlik yo‘lga qo‘ydi
Joriy yil 9-oktabr kuni Davaktiv agentligida Turkiya Respublikasi Xususiylashtirish administratsiyasi prezidenti Bekir Emre Haykir boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv oʻtkazildi.
Uchrashuvda shuningdek, Turkiya Respublikasining Oʻzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Olgan Bekar va Turkiya Respublikasi Xususiylashtirish administratsiyasi prezidenti oʻrinbosari Murat Ibrohim Chelebey ham ishtirok etdi.
Tadbir boshida Davaktiv agentligi direktori A.Ortikov Oʻzbekiston-Turkiya oʻrtasida ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklik izchil surʼatda rivojlanib borayotgani, bugun Turkiyaning yetakchi kompaniyalari Oʻzbekiston bozorida faol ishtirokchiga aylanib, natijada Turk biznesi ishtirokida koʻplab loyihalar samarali amalga oshirilayotganini taʼkidlab oʻtdi.
Bunga misol tariqasida, Oʻzbekistondagi xususiylashtirishning birinchi muvaffaqiyatli natijalaridan biri “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd.” kompaniyasini “Anadolu Group” xoldingi tarkibiga kiruvchi “Coca-Cola İçecek”ga 2021-yilda sotilishi keltirildi. “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd.” kompaniyasi sotilgandan soʻng, unda zamonaviy korporativ va moliyaviy boshqaruvi tizimlari joriy etildi, kompaniyaning ishlab chiqarish quvvatlari va operatsion samaradorligi karrasiga oshdi. Shuningdek, joriy yilning may oyida Samarqand shahrida yangi va zamonaviy toʻrtinchi zavod ishga tushirildi. Qolaversa, 2025-yilda Namangandagi mavjud zavod oʻrniga yangi zamonaviy infratuzilmaga va texnologiyalarga ega boʻlgan zavod boshqa joyda yangidan qurib ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Turkiya davlati bilan hamkorlik yoʻnalishlari tobora kengayib borayotganligi, xususan, joriy yilning 23–28-sentabr kunlari Turkiya Madaniyat va turizm vazirligi taklifiga binoan, Anqara shahriga yana bir Oʻzbekiston delegatsiyasining tashrifi amalga oshirilganligi eslatib oʻtildi. Tashrifdan maqsad, Turkiya Respublikasida turizmni rivojlanishi tarixi, soha boʻyicha qonun hujjatlari, transport va logistika hamda turizm markazlarini tashkil etilishida Master rejalarni ishlab chiqilishi, turizm obyektlariga yer ajratish va yakuniy bosqichda xususiylashtirish yuzasidan tajriba almashish ekanligi taʼkidlandi.
Suhbatdan soʻng, tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni samarali davom ettirish uchun Anglashuv memorandumini imzoladilar. Mazkur memorandum manfaatli hamkorlik loyihalarini yoʻlga qoʻyishga, jumladan Yangi Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar doirasida Turkiyaning davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish sohasida ilgʻor tajribasini joriy qilishga, xususiylashtirish jarayonlarida ishtirok etayotgan salohiyatli turk investorlari sonini yanada oshirishga hamda ushbu sohalarni raqamlashtirishda oʻzaro tajriba almashishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, tashrif davomida delegatsiya vakillariga Davaktiv agentligi faoliyati boʻyicha taqdimot oʻtkazildi. Xususan, Oʻzbekistonda xususiylashtirish sohasida amalga oshirilgan islohotlar, erishilgan natijalar va kelgusidagi istiqbolli rejalar borasida maʼlumot berib oʻtildi.
Bundan tashqari, “E-auksion” elektron savdo platformasi faoliyati va imkoniyatlari toʻgʻrisida hamda yer uchastkalarini realizatsiya qilish yuzasidan joriy etilgan tizim va uni amaliyotda ishlash tartibi haqida ham taqdimot qilindi. Oʻz oʻrnida, Turkiya Xususiylashtirish administratsiyasi rahbari tomonidan Davaktiv agentligida joriy etilgan “E-auksion” elektron onlayn savdo tizimiga katta qiziqish bildirildi hamda bu tizimni oʼrganib Turkiyada ham tatbiq qilish masalasida hamkorlik soʼraldi.
Tadbir yakunida tomonlar Anglashuv memorandumi doirasida hamkorlikda olib boriladigan loyihalarning amalga oshirish mexanizmlari va qoʻshma harakatlarini muhokama qilib oldilar.

Приватизационные ведомства Турции и Узбекистана наладили сотрудничество
9 октября текущего года в Агентстве госактивов состоялась встреча с представителями делегации во главе с президентом Администрации по приватизации Турецкой Республики Бекиром Эмре Хайкиром.
На встрече также участвовали чрезвычайный и полномочный посол Турецкой Республики в Узбекистане Олган Бекар и заместитель президента Администрации по приватизации Турции Мурат Ибрагим Челебей.
В начале мероприятия директор Агентства госактивов А. Ортиков отметил, что торгово-экономическое и инвестиционное партнерство между Узбекистаном и Турцией развивается быстрыми темпами. Сегодня ведущие турецкие компании активно участвуют на узбекском рынке, и благодаря этому эффективно реализуются многочисленные проекты с участием представителей турецкого бизнеса.
В качестве примера был приведен один из первых успешных результатов приватизации в Узбекистане — продажа в 2021 году компании "Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd." турецкой компании "Coca-Cola İçecek", входящий в состав холдинга "Anadolu Group". После продажи в компании “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd.” были внедрены современные системы корпоративного и финансового управления, значительно увеличились производственные мощности и операционная эффективность. Кроме того, в мае текущего года в Самарканде был открыт новый современный четвертый завод, а также планируется строительство нового завода с современными инфраструктурой и технологиями в Намангане в 2025 году, который заменит действующее предприятие.
Также было отмечено, что сотрудничество с Турцией расширяется, в частности, в период с 23 по 28 сентября текущего года состоялся визит делегации Узбекистана в Анкару по приглашению Министерства культуры и туризма Турции. Цель визита заключалась в обмене опытом по вопросам истории развития туризма в Турции, законодательству в данной сфере, а также вопросам транспортной логистики, организации туристических центров, разработке Мастер-планов, выделению земельных участков для туристических объектов и приватизации в этой сфере.
После беседы стороны подписали Меморандум о взаимопонимании, который направлен на развитие двустороннего сотрудничества в рамках широкомасштабных реформ, проводимых в «Новом Узбекистане». Меморандум предусматривает внедрение передового турецкого опыта в управление предприятиями с государственным участием, увеличение участия турецких инвесторов в приватизационных процессах, а также обмен опытом в области цифровизации данных процессов.
В ходе визита также была проведена презентация о деятельности Агентства госактивов, включая проведенные реформы в сфере приватизации, достигнутые результаты и перспективные планы на будущее.
Кроме того, была проведена презентация о деятельности и возможностях электронной торговой платформы "E-auksion", а также о системе реализации земельных участков и о порядке её функционирования на практике. В свою очередь, руководитель Администрации по приватизации Турецкой Республики выразил большой интерес к внедренной в Агентстве госактивов системе электронных онлайн-торгов "E-auksion", а также изучив её попросил о сотрудничестве во внедрении данной системы в Турции.
В заключение мероприятия стороны обсудили механизмы реализации совместных проектов в рамках подписанного Меморандума и согласовали дальнейшие шаги.