“Uzbekistan Airways” AJning ayrim havo kemalarini sotish yuzasidan professional konsalting kompaniyasini jalb qilish natijalari to‘g‘risida e'lon
Tegishli xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “Uzbekistan Airways” AJning ayrim havo kemalarini turi va rusumini inobatga olib, lotlarga bo‘lgan holda sotish jarayonlarini tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasi jalb qilish bo‘yicha tegishli Tanlov e'loni natijalari bo‘yicha quyidagilar ma'lum qilinadi.
Mazkur tanlov jarayonida, 6 ta professional tashkilotlar, jumladan konsorsium shaklidagi takliflar turli xorijiy (Evropa, Shimoliy Yevropa, Yevroosiyo va Osiyo mintaqalari) va mahalliy tashkilotlardan qabul qilinib, ularning moliyaviy taklifi, sohadagi tajribasi, malakasi va belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha yondashuvlari asosida saralandi.
Saralash natijasida, ACC Aviation (Buyuk Britaniya) konsul'tant sifatida tanlov g‘olibi deb topildi.
Ma'lumot uchun:
ACC Aviation kompaniyasi (Buyuk Britaniya) - lizing, havo transporti, aviasiya aktivlarini boshqarish va strategik konsalting xizmatlari sohasida yetakchi yechimlarni taqdim etadi.
Kompaniya global mijozlar bazasiga xizmat qiladi. Kompaniyaning xalqaro ofislari tarmog‘i Yevropa, yaqin Sharq, Afrika, Shimoliy Amerika va Osiyo mintaqasida joylashgan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi jalb etilgan professional konsalting kompaniyasi bilan birga ushbu aktivning raqobat tamoyillariga asoslangan shaffof va muvaffaqiyatli sotilishi uchun barcha choralarni ko‘radi.
“Uzbekistan Airways” AJning sotuvga taklif qilinayotgan havo kemalarini ochiq savdolarda sotish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 30 apreldagi “Fuqaro aviasiyasi korxonalarini transformasiya qilish va qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5100-son qarorida belgilangan.

Объявление о результатах по привлечению профессиональной консалтинговой компании по продаже некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways»
Согласно соответствующей программе приватизации, а также итогам объявления Агентства по управлению государственными активами по привлечению профессиональной консалтинговой компании по продаже некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways» разделенные по лотам, типам и моделям воздушных судов, сообщается следующее.
В ходе процесса отбора были получены предложения от 6 профессиональных местных и зарубежных (Европа, Северная Европа, Евразия и Азия) организаций, в том числе в форме консорциума, и рассмотрены их финансовые предложения, опыт работы в соответсвующей сфере, квалификация и подходы к выполнению соответствующих задач.
В результате отбора ACC Aviation (Великобритания) был признан победителем конкурса в качестве консультанта по приватизации.
Компания ACC Aviation (Великобритания) - предлагает ведущие на рынке решения в области лизинга, воздушного транспорта, управления авиационными активами и услуг стратегического консалтинга.
Компания обслуживает глобальную клиентскую базу. Сеть международных офисов компании охватывает Европу, Ближний Восток, Африку, Северную Америку и Азиатский регион.
Агентство по управлению государственными активами совместно с привлеченной профессиональной консалтинговой компанией примет все необходимые меры для прозрачной и успешной продажи актива на основе принципов конкуренции.
Продажа воздушных судов, предлагаемых АО «Uzbekistan Airways» на открытых торгах, предусмотрена в постановлении Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2021 года №ПП-5100 «О мерах по тарнсформации и поддержке предприятий гражданской авиации».