“Uzbekistan Airways” AJning ayrim havo kemalarini sotish yuzasidan professional konsalting kompaniyasini jalb qilish natijalari to‘g‘risida e'lon
Tegishli xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “Uzbekistan Airways” AJning ayrim havo kemalarini turi va rusumini inobatga olib, lotlarga bo‘lgan holda sotish jarayonlarini tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasi jalb qilish bo‘yicha tegishli Tanlov e'loni natijalari bo‘yicha quyidagilar ma'lum qilinadi.
Mazkur tanlov jarayonida, 6 ta professional tashkilotlar, jumladan konsorsium shaklidagi takliflar turli xorijiy (Evropa, Shimoliy Yevropa, Yevroosiyo va Osiyo mintaqalari) va mahalliy tashkilotlardan qabul qilinib, ularning moliyaviy taklifi, sohadagi tajribasi, malakasi va belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha yondashuvlari asosida saralandi.
Saralash natijasida, ACC Aviation (Buyuk Britaniya) konsul'tant sifatida tanlov g‘olibi deb topildi.
Ma'lumot uchun:
ACC Aviation kompaniyasi (Buyuk Britaniya) - lizing, havo transporti, aviasiya aktivlarini boshqarish va strategik konsalting xizmatlari sohasida yetakchi yechimlarni taqdim etadi.
Kompaniya global mijozlar bazasiga xizmat qiladi. Kompaniyaning xalqaro ofislari tarmog‘i Yevropa, yaqin Sharq, Afrika, Shimoliy Amerika va Osiyo mintaqasida joylashgan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi jalb etilgan professional konsalting kompaniyasi bilan birga ushbu aktivning raqobat tamoyillariga asoslangan shaffof va muvaffaqiyatli sotilishi uchun barcha choralarni ko‘radi.
“Uzbekistan Airways” AJning sotuvga taklif qilinayotgan havo kemalarini ochiq savdolarda sotish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 30 apreldagi “Fuqaro aviasiyasi korxonalarini transformasiya qilish va qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5100-son qarorida belgilangan.

Announcement on results of attracting a professional consulting company for the sale of certain aircraft belonging to "Uzbekistan Airways" JSC
According to the relevant privatization program, as well as the results of the State Assets Management Agency's announcement to attract a professional consulting company for the sale of certain aircraft belonging to "Uzbekistan Airways" JSC divided by lots, types and models of aircraft, the following is reported.
During the selection process, proposals were received from 6 professional local and foreign (Europe, Northern Europe, Eurasia and Asia) organizations, including in the form of a consortium, and considered their financial proposals, experience in the relevant field, qualifications and approaches to the fulfillment of the tasks.
As a result of the selection, ACC Aviation (UK) was declared the winner of the competitive bidding as a privatization consultant.
ACC Aviation (UK) - offers market-leading solutions in leasing, air transport, aviation asset management and strategic consulting services.
The company serves a global customer base. Its network of international offices covers Europe, the Middle East, Africa, North America and Asia.
State Asset Management Agency together with the professional consulting company involved will undertake all necessary measures for a transparent and successful sale of the asset based on the principles of competition.
Sale of aircraft offered by "Uzbekistan Airways" JSC at open public sales is stated in the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan from April 30, 2021 № PD-5100 "On measures for transformation and support of civil aviation enterprises".