Namangan viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 19-may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Namangan viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi Roadshow taqdimoti oʻtkazildi.
Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Bekzod Matmusayev hamda viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Akrom Abduhamidov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Namangan viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 308 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 42 ta davlat aktivlari 44,3 mlrd. soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3175 ta 63,1 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 734 ta 8,9 gektar yer uchastkalari 12,9 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Namangan viloyatidagi jami 49 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 36 ta koʻchmas mulk obyektlari, jumladan, "bitta aksiya – bitta lot" tamoyili asosida “xalqchil IPO”ga chiqarilishi yaqindan tanishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish boʻyicha master-klass” oʻtkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
Shu kabi tadbirlar yil davomida respublikamizning barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

В Наманганской области состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 19 мая текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активовподлежащих приватизации в Наманганской области, в частности государственных долей в предприятияхпустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Наманганской области Бекзода Матмусаева, а также первого заместителя хокима Наманганской области Акрома Абдуҳамидова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Наманганской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 308 государственных активов, из которых 42 актива были проданы за 44,3 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 3175 земельных участков площадью 63,1 га, из них проданы 734 земельных участков площадью 8,9 га за 12,9 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 49 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 36 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Наманганской области, в том числе пакеты акций выставляемые на народное IPO по принципу «одна акция - один лот».
В свою очередь, сотрудники Агентства госактивов провели «мастер-класс» по использованию электронной торговой платформы «E-auksion» и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
В ходе «Roadshow», прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Алишер Миралиев и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Наманганской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.