“Uz-Koram Kompani” MChJ va “Avtooyna” MChJlarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) “Uz-Koram Kompani” MChJ va “Avtooyna” MChJ ustav kapitallaridagi 100 foiz ulushlarini (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishni tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultantning asosiy vazifasi aktivlarning xususiylashtirish usuli va shakli boʻyicha tavsiya berish hisoblanadi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 27-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi:
Talʼat Yuldashevich Samandarov — Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Mazkur soʻrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʻra, takliflar uchun ushbu soʻrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʻliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar oʻtkazish orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayana olmaydilar va ishonmasliklari shart.
“Uz-Koram Kompani” MChJ va “Avtooyna” MChJlarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Uz-Koram Kompani” MChJ va “Avtooyna” MChJ ustav kapitallaridagi 100 foiz ulushlari (keyingi oʻrinlarda – Bitim) ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Savdo jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda ­- Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Konsultant tavsiyasiga koʻra aktivlar auksion yoki tanlov savdolari orqali xususiylashtirilganda savdoning muvaffaqiyati uchun toʻlov (“success fee”) toʻlanmaydi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Masʼuliyati cheklangan hamda qoʻshimcha masʼuliyatli jamiyatlar toʻgʻrisida”gi Qonunining 20-moddasiga muvofiq:
• jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda jamiyat ishtirokchilari uchinchi shaxslar oldida imtiyozli huquqdan foydalanishi;
• agar jamiyatning boshqa ishtirokchilari jamiyatning ishtirokchisi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda oʻzining imtiyozli huquqidan foydalanmagan boʻlsa, jamiyat mazkur ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda imtiyozli huquqqa ega boʻlishi qayd etilgan.
Agar jamiyatning ishtirokchilari yoki jamiyat ulushni sotib olish boʻyicha oʻzlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, konsultant xizmatlari yuridik jihatdan hamkorlik qilish, shu jumladan oldi-sotdi shartnomasi loyihasini tayyorlash bilan cheklanadi.
Aktivlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot
Uz-Koram KompaniMChJ - 1998-yilda tashkil etilgan boʻlib, asosiy faoliyati avtomobillar uchun old va orqa bamper ishlab chiqarishdan iborat. Jamiyatning ishlab chiqarish hajmi yiliga 230 mingdan ortiq mahsulotlarni tashkil etadi.
• Ustav fondi: 10,3 mlrd soʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: https://uzkoram.uz
• STIR: 200 908 912
AvtooynaMChJ - 1998-yilda tashkil etilgan boʻlib, aosiy faoliyati har qanday marka modeldagi avtomobillar uchun avtooyna ishlab chiqarishdan iborat. Jamiyat tomonidan 150 dan ortiq turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilib, ishlab chiqarish hajmi yiliga 420 mingdan ortiq mahsulotlarni tashkil etadi. Bunda dunyoga mashxur kompaniyalar– Bystronic Glass (Shvetsariya), Cugher Glass, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Italiya), Glassrobots, Pilkington (Finlandiya) va Vetrotool (Ispaniya) kompaniyalarining zamonaviy texnologiyalaridan foydalaniladi.
• Ustav fondi: 35,1 mlrd soʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: https://avtooyna.uz
• STIR: 202 678 977
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivlarni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Avtomobillar uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarish bozorini tahlil qilish:
• boshqa (jumladan, qoʻshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivlarning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
II. Aktivlarni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;

Привлекаются профессиональные консалтинговые компании для приватизации ООО “Uz-Koram Kompani” и ООО “Автоойна”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик) объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для организации приватизации посредством открытых торгов 100% долей в уставных капиталах ООО “Uz-Koram Kompani” и ООО “Автоойна” (далее – Активы).
Основная задача консультанта – дать рекомендации по способу и форме приватизации активов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfPдо 18:00 (Ташкентское время) 27 июня 2024 года.
Самандаров Талат Юлдашевич – Заместитель начальника управления подготовки и приватизации государственных активов;
Дополнительно сообщается, что работа над Сделкой может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях путем создания в Активе дополнительной проектной группы.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта для приватизации ООО “Uz-Koram Kompani” и ООО “Автоойна”
В соответствии с программами приватизации, 100% доли в уставных капиталах ООО “Uz-Koram Kompani” и ООО “Автоойна” (далее - Сделка) выставляются на публичные торги.
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики Активов. Для принятия правильного решения Заказчика, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
Вознаграждение за успех (“success fee”) не выплачивается, когда активы приватизируются на аукционе или конкурсных торгах по рекомендации консультанта.
Согласно статье 20 Закона Республики Узбекистан «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью»:
• при покупке доли (части доли), продаваемой любым из участников общества, участники общества пользуются преимущественным правом перед третьими лицами;
• если другие участники общества не воспользовались своим преимущественным правом покупки доли (части доли), продаваемой участником общества, отмечается, что общество имеет преимущественное право покупки этой доли (части доли).
Если участники общества или общество воспользуются своим преимущественным правом приобретения доли, услуги консультанта ограничиваются юридическим сотрудничеством, включая подготовку проекта договора купли-продажи.
Краткая информация об Aктивах
ООО «Uz-Koram Kompani» создано в 1998 году, основным видом деятельности является производство передних и задних бамперов для автомобилей. Объем производства Общества составляет более 230 тыс. штук в год.
• Уставный капитал: 10,3 млрд сумов;
• Официальный сайт общества: https://uzkoram.uz
• ИНН: 200908912.
ООО «Автоойна» создано в 1998 году, основным видом деятельности является производство автомобильных стекол для автомобилей любой марки и модели. Предприятием производится более 150 видов продукции, а объем производства составляет более 420 тысяч штук в год. Здесь используются современные технологии всемирно известных компаний как Bystronic Glass (Швейцария), Cugher Glass, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Италия), Glassrobots, Pilkington (Финляндия) и Vetrotool (Испания).
• Уставный капитал: 35,1 млрд сумов;
• Официальный сайт общества: https://avtooyna.uz.
• ИНН: 202678977
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Активов. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (10 баллов);
г) Предложение по организации работ по выполнению Сделки с точки зрения управления проектом. Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц и информация о них: опыт работы, стаж работы, общий опыт заключения сделок и конкретный опыт проведения транзакций (20 баллов);
I. Анализ рынка производства комплектующих для автомобилей:
• анализ опыта приватизации в этой сфере в других (в том числе соседних) странах, основные причины неудач приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;