Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 19-oktabr kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq, “O‘zenergoinjiniring” AJ ustav kapitalidagi 87,7 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv" yoki "Kompaniya") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Avval maʼlum qilinganidek, ushbu davlat aktivini xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun Mosaic Financial (keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi Xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2 nafar investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
• barqaror moliyaviy holati va ehtimoliy bitimni kafolatlangan moliyalashtirish qobiliyati.
Kelib tushgan arizalarni yuqoridagi mezon talablari asosida Konsultant tomonidan chuqur oʻrganish natijasida, barcha investorlarning arizalari yuqoridagi mezon talablariga to'liq mos deb topilgan.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2023-yil 5-dekabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qadar qabul qilinadi.

Информация о процессе приватизации 87,7% государственной доли в уставном капитале АО «Узэнергоинжиниринг»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 19 октября текущего года, начался этап подачи заявок о Выражении заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации 87,7% государственной доли в уставном капитале АО «Узэнергоинжиниринг» (далее – «Компания» или «Актив»).
Как сообщалось ранее, компания «Mosaic Financial» (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 2 инвесторов.
• устойчивое финансовое положение и гарантированная способность привлечения финансирования для возможной сделки.
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки от всех инвесторов были признаны полностью соответствующим указанным выше критериям.
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 5 декабря 2023 года.