“UZPAYNET” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Сотувчи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “UZPAYNET” МЧЖ (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 1 июль куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Консультантлардан талаб этилган иш ҳажмини тўлиқ бажариш учун консорциумга киришлари ёки биргаликда қўшма таклифлар тақдим этишлари мумкин.
Агар консорциум томонидан ариза тақдим этилса, консорциум битими тақдим этилиши сўралади. Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Жамшид Жўраев, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Давлат активларини хусусийлаштириш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-22-98; эл.почта: privatization@davaktiv.uz;
Шоҳрух Оҳунов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: cooperation@davaktiv.uz.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Сотувчига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровни эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Сотувчи сотиш жараёни бўйича, шу жумладан, уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
“UZPAYNET” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига мувофиқ, "UZPAYNET" МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари тўлов тизимлари бозорининг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида, энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим, қонун ҳужжатларига мувофиқ Сотувчи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш баҳолаш ишларини амалга оширади.
Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш доирасида хусусийлаштириш бўйича консультантдан талаб қилинадиган Иш ҳажми ушбу Сўровноманинг иловасида кўрсатиб ўтилган. Консультантлар талаб этилган иш ҳажмини тўлиқ бажариш учун консорциумга киришлари ёки биргаликда қўшма таклифлар тақдим этишлари мумкин.
“UZPAYNET” МЧЖ – PAYNET тўлов тизимининг эгаси ва яратувчиси ҳисобланади.
“UZPAYNET” компанияси Ўзбекистон бозорида 2005 йилдан буён 390 дан ортиқ турли хизматларни кўрсатиб келмоқда. Жумладан, PAYNET.UZ мобил иловаси орқали барча коммунал тўловларни амалга ошириш мумкин. Компаниянинг республика бўйича 21 000 та тўлов пунктлари хизмат кўрсатмоқда.
Ҳар куни 1,3 миллиондан ортиқ фойдаланувчи PAYNET тизими орқали тўловларни амалга оширади.
“UZPAYNET” МЧЖ Тошкент шаҳри, Фуркат кўчаси 10-уй манзилида жойлашган.
2021 йил якуни бўйича устав капитали 378,5 млн. сўм, соф активлари – 71,8 млрд.сўм, соф фойдаси – 94,6 млрд. сўмни ташкил этган.
Рақамлаштириш ва телекоммуникациялар соҳасида тегишли билим ва тажрибага эга маслаҳатчига устунлик берилади.
Консультантнинг таклифи (индивидуал ариза берувчи ёки консорциум*) ўзбек ёки рус/инглиз тилларида тайёрланиши ҳамда қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши лозим:
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши керак;
Шу билан бирга, таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Сотувчи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
д) Қўйилган вазифаларни бажариш учун етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлиги тўғрисидаги ёзма ариза;
I. Тўлов тизимлари бозорини таҳлил қилиш:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда тўлов тизимлари бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг мувоффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
интеллектуал фаолиятнинг объектив ифодаланган натижаларига ва уларга тенглаштирилган индивидуаллаштириш воситаларига, шу жумладан, товар белгисига, бозор брендларига ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик ҳуқуқини белгилаш;
тадбиркорлик фаолияти натижаси бўйича асосланган ҳуқуқий манбаларини ва мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ бошқа хўжалик фаолиятлари бўйича асосларни аниқлаш ва хулоса бериш, шунингдек, мол-мулкни яратиш, кўпайтириш, битимлар асосида қўлга киритиш, мерос қилиб қолдириш, Актив фойдасига ёки учинчи шахс мулкига эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтириш муддати, учинчи шахслар фойдасига Активнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар бўйича белгиланган чекловлар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низомларга риоя қилиш ҳолати;
(1) Консорциумлар ариза топширган тақдирда, консорциум тўғрисидаги шартномаларини тақдим этишларини, шунингдек, ишга бевосита жавобгар ва мувофиқлаштириш учун жалб қилинган консультант-шерикнинг асосий консультантини кўрсатиш сўралади. Бунда, умумий хизмат хақи кўрсатилиши лозим.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талабларга жавоб бермаса, “г” бандида назарда тутилган баҳолаш бали қўлланилмайди.

Объявление о привлечении консалтинговой компании по приватизации ООО «UZPAYNET»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – Агентство госактивов/Заказчик), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору консалтинговой компании (далее – Консультант) по приватизации государственной доли в уставном фонде ООО «UZPAYNET» (далее – Актив).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 1 июля 2022 года.
Консультанты могут объединиться в консорциум для выполнения необходимого объема работ или предоставить совместные предложения.
Если заявка подается консорциумом, необходимо предоставить соглашение о консорциуме. Если подается совместное коммерческое предложение, должен быть указан ключевой консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и вместе с этим берет на себя ответственность по выполнению обязательств.
Жамшид Жураев, начальник департамента по приватизации государственных активов Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
Тел.: + 998-71-259-22-98; эл.почта: privatization@davaktiv.uz;
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации государственной доли в уставном фонде ООО «UZPAYNET»
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года № ПП – 168 предусмотрена приватизация ООО «UZPAYNET» путем продажа 100,0 % государственных долей в уставном фонде ООО (далее – «Сделка»).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом отраслевой и индивидуальной специфики рынка платежных систем и требований законодательства Республики Узбекистан, для принятия решения Продавца, проводится независимая оценка Актива в соответствии с законодательством.
Необходимый Объем работы консультанта по приватизации по сопровождению Сделки описывается в приложении к данному Запросу. Консультанты для оказания всего спектра услуг могут вступать в консорциум или представить совместные предложения.
ООО «UZPAYNET» – компания является владельцем и разработчиком платёжной системы PAYNET.
Компания «UZPAYNET» действует на рынке Узбекистана с 2005 года. За этот период подключили более 390 поставщиков различных услуг, в их числе и коммунальные службы, услуги которых можно оплатить через мобильное приложение PAYNET.UZ и в любом из 21 000 пунктов приема оплаты по республике.
Каждый день с помощью системы PAYNET производят оплату более 1,3 млн человек.
ООО «UZPAYNET» расположен в г. Ташкенте, ул. Фурката, дом 10.
По итогам 2021 года, уставный фонд - 378,5 млн сум, чистый актив – 71,8 млрд сум, чистая прибыль - 94,6 млрд сум.
Ожидаемая структура предложений консультантов и требования к ним
Предпочтение отдаётся консультанту, обладающему соответствующими знаниями и опытом работы в области цифровизации и телекоммуникаций.
Предложение консультанта (индивидуального заявителя или консорциума[1]) должно быть подготовлено на русском/английском или узбекском языке, и содержать информацию о следующем:
в) Предложение по организации работ с точки зрения выполнения Сделки (этапы с учетом срока завершения). Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц команды и информации об их: опыте работы, стажа работы, и общем опыте заключения сделок Владение членами команды узбекским языком приветствуется (до 15 баллов);
г)[2] Коммерческое предложение состоит из двух частей (до 40 баллов):
Часть фиксированного вознаграждения - должна быть в виде единой цифры и вместе с этим свободна от субъективных предположений самого консультанта;
Процент вознаграждения за успех (success fee) - зависит от предлагаемой Стратегии продажи, при этом Заказчик дает предпочтение предложениям, предусматривающие пропорциональное вознаграждение за успех («success fee») Сделки.
е) Информация о наличии конфликта интересов. Указать, есть ли у Консультанта в настоящий момент мандат на потенциальную транзакцию, которая может вызвать конфликт, в случае его привлечения к данной Сделке.
I. Анализ рынка платежных систем:
анализ рынка и предпосылок развития отрасли в Узбекистане и целом в регионе, необходимые условия для развития предприятий отрасли; описание основных правил регулирования рынка платежных систем в Узбекистане;
анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли.
II. Анализ Актива:
описание Актива, его рыночное и конкурентное позиционирование;
определении оснований и предоставление заключения,  включая обоснование правоустанавливающих аспектов по результатам предпринимательской и иной хозяйственной деятельности связанной с использованием имущества, а также создание, приращение, приобретение имущества по сделкам, наследования, приобретательной давности в пользу Актива или на имущество третьих лиц, ограниченным имущественным правам, установленным на имущество Актива в пользу третьих лиц;
рекомендация по механизму приватизации Актива с описанием последовательности действий и предложения по тексту объявления.
(1) В случае подачи заявки консорциумом, просим предоставить договор о консорциуме, а также указать основного консультанта (как правило его называют лидером консорциума), координирующего и несущего ответственность за работу привлекаемого консультанта-партнера. В этом случае, должна быть указана общая стоимость услуг.
(2) В случае, если предложения консультантов не соответствуют требованиям, указанных в пунктах «а», «б» и «в», оценочный балл, предусмотренный в пункте «г» не применяется.