“Ўзтемирйўлконтейнер” АЖдаги 35 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖнинг устав капиталидаги 35 фоиз давлат акциялар пакетини (кейингиўринларда -­ Актив) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2023 йил 11 сентябр куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
“Ўзтемирйўлконтейнер” АЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖнинг 35 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) сотилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
“Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ - “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ контейнер паркининг оператори бўлиб, Ўзбекистон Республикаси ҳудуди бўйлаб контейнер ташишни ташкил этиш бўйича тўлиқ хизматларни тақдим этади.
Устав фонди: 3,4 млрд.сўм;
Корхонанинг юридик манзили: Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Шевченко кўчаси, 7-уй.
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
Таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюртмачи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
I. Темир йўл контейнер ташиш ва бошқа тегишли хизматлар бозорини таҳлил қилиш:
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации 35% государственного пакета акций в АО «Узтемирйулконтейнер»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации АО «Узтемирйулконтейнер» путем продажи 35% государственного пакета акций в уставном фонде AО (далее – «Актив»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 11 сентября 2023 года.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации АО «Узтемирйулконтейнер» (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102 предусмотрена реализация 35% доли АО «Узтемирйулконтейнер» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики АО «Узтемирйулконтейнер». Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Узтемирйулконтейнер», являясь оператором контейнерного парка АО «Узбекистон темир йуллари», оказывает полный комплекс услуг, связанных с организацией контейнерных перевозок по территории Республики Узбекистан.
Уставный фонд составляет – 3,4 млрд. сум;
Юридический адрес предприятия: город Ташкент, Мирабадский район, улица Шевченко, дом 7.
вознаграждение за успех (success fee) - Заказчик дает предпочтение предложениям, предусматривающие вознаграждение за успех от пропорциональное стоимости (success fee) Сделки.