“Нукус винозаводи”АЖнинг 51,0 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида ЭЪЛОН
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “УзАссетс инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – УзАссетс ёки Сотувчи) “Нукус винозаводи”АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Нукусвино) устав капиталидаги 51 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув). УзАссетс, бошқа омиллар билан бир қаторда, Битим қийматини максимал даражага оширишдан манфаатдор.
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компаниялардан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали Нукусвинони хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида КПМГ компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
•Компания Қорақалпоғистон пойтахти Нукус шаҳрида жойлашган;
•Нукус вино Ўзбекистонда алкоголли ичимликлар бозорида этакчи ўринни эгаллаши билан бирга Нукус шаҳри бюджетининг салмоқли қисмини таъминловчи стратегик корхона ҳисобланади;
•Компания “Қаратау”савдо белгиси остида ароқ маҳсулоти ишлаб чиқаради. Ушбу ароқ маркаси Ўзбекистонда энг таниқли брендлардан бўлиб, унинг ҳиссасига Нукус Вино ароқ маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмининг 95 фоиздан ортиғи тўғри келади;
•Жорий ишлаб чиқариш қуввати - йилига 1,1 миллион декалитрдан ортиқ алкоголли ичимликларни, 2020 йилда қувватлардан фойдаланиш даражаси 85 фоизни ташкил этди;
•Маҳсулотларнинг аксарияти ички бозорда, хусусан 90 фоизга яқини Қорақалпоғистонда сотилади. Тушумларнинг кичик ҳиссаси Қозоғистонга экспорт ҳисобига тўғри келади;
•Компания ходимларининг умумий сони 170 кишидан ортиқ;
•2020 йилда маҳсулот сотишдан тушум 13,9 миллион АҚШ долларини, ялпи фойда - 3 миллион АҚШ долларини, соф фойда - 1,3 миллион АҚШ долларини ташкил этди;
•Корхона газ, сув, электр энергияси каби муҳандислик коммуникацияларига уланган.
Қуйидаги ҳавола орқали Компания тўғрисида қўшимча маълумот олиш мумкин:https://nukus-vinozavod.uz/
Битимни амалга ошириш ва Сотиш жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Қабул қилинган ёндашувга мувофиқ, Компанияни сотиш механизми ва жараёни қуйидаги босқичлардан иборат бўлади:
1 Хат шаклида ариза (кейинги ўринларда – Ариза) юбориш орқали Битимда иштирок этиш истагини билдириш ва иштирокчиларни малакавий саралаш;
2 Тижорат ва молиявий таклифларни кўриб чиқиш ва Битимни тузиш.
Биринчи босқичда Иштирокчиларга ўзбек, рус ёки инглиз тилларида (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) тайёрланган хат шаклидаги Аризаларни Битимни амалга ошириш учун етарли молиявий ва бошқарув ресурслари мавжудлигини назарда тутувчи малака талабларига мувофиқлиги тўғрисидаги ҳужжатлар ёки шу малака талабларига мос келиши тўғрисидаги тасдиқ хати билан бирга тақдим этиш таклиф қилинади. Малака талабларининг тўлиқ рўйхати 1-иловада кўрсатиб ўтилган. Тасдиқ хати билан Ариза берилган ҳолда, тасдиқловчи ҳужжатлар Мажбурий таклифни тақдим этиш муддатидан кечиктирмасдан тақдим этилиши мумкин. Аризаларни 2021-йил 19-июль куни Тошкент вақти билан соат 18:00 дан кечиктирмасдан қуйидаги электрон манзилларга юбориш лозим: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz Аризалар бериш жараёни барча Иштирокчилар учун очиқ. УзАссетс жалб қилинган Маслаҳатчи билан биргаликда Компанияни сотиш жараёнини шаффоф, профессионал ва муваффақиятли ташкил этиш учун барча зарур чораларни кўради. Келиб тушган Аризаларни ўрганиш натижаларига кўра, Сотувчи, 2021-йил 23-июлдан кечиктирмай, иккинчи босқичга – тижорат ва молиявий таклифларни кўриб чиқиш босқичига ўтказишга рухсат берилган иштирокчилар рўйхатини (Шорт-Лист) шакллантиради ва улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади.
Иккинчи босқич иштирокчиларига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда - ОЕБ) 2021-йил 25-июлдан кечиктирмасдан имзолаш таклиф қилинади. ОЕБ имзоланганидан сўнг иккинчи босқич иштирокчилари Сотув жараёни билан боғлиқ қўшимча тушунтиришлар ва Компаниянинг операцион фаолияти тавсифини, шунингдек молиявий маълумотлар ва Компаниянинг молиявий кўрсаткичлари прогнозларини ўз ичига олган ахборот меморандуми шаклидаги Компанияга оид ахборот материалларини олишади. Бундан ташқари, иштирокчиларга Компанияни қўшимча ўрганиш, шу жумладан Компаниянинг батафсил молиявий, ҳуқуқий, солиқ ва бошқа маълумотларини, шунингдек, Маслаҳатчи томонидан тайёрланган сотишдан олдинги ўрганиш натижаларини ўз ичига олган виртуал маълумотлар хонасига кириш имконияти берилади. Шунингдек, иштирокчиларга Компанияга ташриф буюриш ҳуқуқи берилади. Бундан ташқари, иккинчи босқич иштирокчиларига Олди-сотди шартномаси лойиҳаси (кейинги ўринларда – Шартнома) унга тузатишлар ва изоҳларни Мажбурий таклифлар билан биргаликда тақдим этиш учун берилади. Компания тўғрисидаги маълумотларни ўрганиб чиққандан сўнг, иккинчи босқич иштирокчиларига Битимни амалга ошириш учун Мажбурий таклифни 2021-йил 6-сентябрдан кечиктирмасдан тақдим этиш сўралади. Музокаралар давомида нарх таклифи ва сотиб олиш-сотиш шартномасининг келишилган шартларини энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эьлон қилинади. Сотувчи ғолибни "Тошкент" Республика фонд биржаси қоидаларига ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига биноан Битим тузишга таклиф қилади.
1-Илова. Жараён Иштирокчиларига (юридик ва жисмоний шахсларга) қўйиладиган малака талаблари
Ушбу талаблар (нарх таклифи ва бошқа тижорат шартларини ўз ичига олган шартлар билан бир қаторда) ғолибни аниқлаш учун мўлжалланган.
•Харидор томонидан Компания фаолиятининг асосий йўналишларини (вино ва ароқ маҳсулотларини ишлаб чиқариш) сақлаб қолиш истаги ва заводнинг ишлаши, шу жумладан саноат хавфсизлиги, меҳнатни ва атроф-муҳит муҳофаза қилиш талабларини бажариш учун имконияти мавжудлигини тасдиқлаш;
•Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлигини тасдиқлаш;
•Харидорнинг таъсисчилари, бенефициарлари ва мансабдор шахслари:
•уларга нисбатан жиноий ишлар ва терговларнинг мавжуд эмаслигини тасдиқлаши;
•сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаган бўлиши лозим.
•“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-ИИ-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиш;
•Нукус Вино ходимлари олдидаги ижтимоий шарт-шароитларни амалдаги жамоавий шартномада кўрсатилганидан кам бўлмаган даражада бажаришга имконияти мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
•12 ой давомида Компания ходимлар сонини Битим ёпилган кундаги Компаниянинг ходимлари сонидан кам бўлмаган даражада сақлаб туришга имконият мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
•“Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 370-сонли Қонунининг (2014 йил
•5 майдаги таҳририда) қолган акциялар эгаларига акцияларни бозор қийматида сотиб борасидаги таклифини эълон қилиш бўйича талабига риоя қилиш.
УзАссетс сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган УзАссетс, Компания ва КПМГнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. УзАссетс ва КПМГ ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(и) аризалар бериш муддатига ўзгартириш киритиш;(ии) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки УзАссетс, Компания ва КПМГ томонидан кўзда тутилган режа жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(иии) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш; ва/ёки (ив) исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Битимга тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади;
(в) Компаниянинг минимал сотиш нархини маълум қилиш; (ви) жараён ҳақида қўшимча маълумот ёки тушунтиришлар олиш учун a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz ва annakireeva@kpmg.ru  электрон почта манзилларига мурожаат қилиш мумкин.

Announcement on the sale of 51 % of shares in the chartered capital of “NUKUS VINOZAVODI” JSC
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Joint-Stock Company” (hereinafter – UzAssets) announces its intention to sell 51% of the shares in the chartered capital of “Nukus Vinozavodi” JSC (hereinafter – the Deal or Transaction) through an open sale process. UzAssets is interested, inter alia, in maximization of transaction value.
Following the selection of the best proposals from international consulting companies, KPMG was selected as the UzAssets’ Privatization Consultant.
• The Company is located in Nukus, the capital of the Republic of Karakalpakstan (Uzbekistan);
• The Company occupies a leading position in the market of alcoholic beverages in Uzbekistan and is a strategic enterprise providing a significant share of the budget of Nukus city;
• The Company produces vodka under the “Karatau” trademark. This vodka brand is one of the most recognizable in Uzbekistan and accounts for more than 95% of the company's total vodka production;
• Current production capacity – over 1.1 million dekaliters of alcoholic beverages per year, capacity utilization in 2020 – 85%;
• Most of the products are sold on the domestic market, while up to 90% of the products are sold in Karakalpakstan. Export to Kazakhstan accounts for a small share in the revenue structure;
• The total number of employees of the Company exceeds 170 people;
• Revenue for 2020 amounted to USD 13.9 million, gross profit - USD 3 million, net profit - USD 1.3 million;
• The factory is connected to all engineering communications: gas, water, electricity.
Additional information about the Company and can be obtained at the link:https://nukus-vinozavod.uz/
At the first stage, Participants will be asked to submit an expression of interest in the form of a letter in English, Russian or Uzbek languages (at the applicant's discretion, while the letter in Russian or Uzbek must be accompanied by a letter in English) along with a letter of assurance on compliance with the qualification requirements, which include the availability of sufficient financial and managerial resources to carry out the deal. A complete list of qualification requirements is given in Appendix 1. In this case, supporting documents may be provided no later than the deadline for submission of the Binding Offer. The application must be sent to the following email addresses: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz no later than 18:00 Tashkent time on July 19, 2021.
The application process is open to all interested Participants.
UzAssets will take all necessary measures for a transparent, professional and successful organization of the process of selling its shares in the Company together with the involved Consultant. Also, we would like to inform that we are interested in further expanding the participation of professional companies and investors in the privatization processes in the Republic of Uzbekistan.
Based on the results of studying the submitted EOIs, the Seller, no later than July 23, 2021, will compile a “Short-List” of participants admitted to the second stage - review of commercial and financial offers, who will be personally notified of the selection process results.
Participants in the second stage will be asked to sign a non-disclosure agreement (hereinafter referred to as NDA) no later than July 25, 2021. After signing the NDA participants in the second stage will receive further instructions regarding the Sale process and information materials about the Company in the form of an Information Memorandum containing a description of the Company's operating activities, as well as financial information and forecasts of the financial performance of the Company. In addition, participants will have the opportunity to conduct further due diligence (due diligence) of the Company, including access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal, tax and other Company information, as well as the results of pre-sales due diligence prepared by the Consultant. Participants will also be given the right to visit the Company's facilities. In addition, the participants in the second stage will be provided with the Draft Sale and Purchase Agreement (hereinafter referred to as the SPA) for making amendments and comments to it to be submitted together with the binding offer (BO).
After reviewing the information about the Company, the participants in the second stage will be asked to submit the binding offer for completion of the deal no later than September 6, 2021. The participant who has proposed the best combination of the price offer and the agreed terms of the sale and purchase agreement during the negotiations will be declared the winner. The seller will invite the winner to conclude the transaction in accordance with the rules of the Republican Stock Exchange “Toshkent” and the legislation of the Republic of Uzbekistan.
• Confirmation of the buyer's intentions to preserve the main activities of the Company (production of wine and vodka products) and the buyer's ability to ensure the functioning of the plant, including meeting the requirements of industrial safety, labor and environmental protection;
• Confirmation of the ability to finance the Transaction, as well as operating activities, at the expense of its own and / or borrowed funds;
• Founders and beneficiaries, as well as officials of the buyer must:
• confirm the absence of active criminal proceedings and investigations against them;
• not be on the international lists of false entrepreneurs and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan.
• Compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On countering the legalization of proceeds from criminal activity, financing of terrorism and financing the proliferation of weapons of mass destruction";
• The ability and willingness to fulfill social obligations to the staff of the Nukus Winery that are not worse than those described in the staff collective agreement;
• Ability and willingness to maintain the staffing of the Company for 12 months at a level not less than the staffing of the Company as of the date of closing the Deal;
• Compliance with the requirements of Law No 370 of the Republic of Uzbekistan (as amended on 4 May 2014) “on Joint Stock Companies and Protection of Shareholder Rights” to propose an offer to the holders of the remaining shares to buy their shares at market value.