Дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнлари юзасидан қўшимча АХБОРОТ
Оммавий савдоларга чиқарилган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича навбатдаги савдо жараёнининг биринчи ва иккинчи босқичи якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди.
Унга кўра:
• Қуйидаги 8 та дон корхонасидаги давлат акция пакети ва мулкий мажмуаси бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичга ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди ва ушбу талабгорлардан 2024 йил 20 май соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади;
• “Фарғонадонмаҳсулотлари” АЖнинг 51,0 фоиз акция пакети энг яхши тижорат таклифини тақдим этган “Agrocomplex Nashe Zerno” МЧЖга 40,0 млрд. сўм сотиб олиш қийматини тўлаш, камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан сотилди.
Бундан ташқари, қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдоларнинг биринчи босқичида ғолиблар аниқланмаганлиги ҳамда таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги сабабли, мазкур активлар такрорий савдоларга чиқарилди.
Мазкур давлат активлари бўйича савдо жараёнларида иштирок этган талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабарномалар юборилади.
Шунингдек, мазкур активларнинг тавсиявий баҳолаш қиймати 50 фоизга пасайтирилган ҳолда инобатга олинади.

The first and second stages of the sales process of the state's shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches offered for public auction has been completed, and the State Commission for Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes has made the relevant decision.
According to the decision:
• The list of applicants who passed to the second stage of the sales process in the following 8 property complex of grain enterprises' branches was approved and commercial offers (on purchase price, payment term and solvency) from these applicants will be accepted until 18:00 (Tashkent time) on May 20, 2024 through the electronic trading platform "E-auksion";
• 51.0% state block of shares in the authorized capital of "Fargonadonmahsulotlari" JSC was sold to Agrocomplex Nashe Zerno LLC, which offered the best commercial offer, with the terms of payment of the purchase price in the amount of 40 billion UZS, maintaining the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as preserving the volume of grain stored in the state reserve, in accordance with the legislation in exchange for payment of duties on the basis of contracts.
In addition, due to the fact that no winners were determined for the following state shares in grain enterprises and property complexes of branches of grain enterprises at the first and second stages of the sales and no offers were received for participation in the sales, these assets are put up for repeated sales.
In turn, when considering price offers for the state share in grain enterprises and property complexes of branches of grain enterprises, taken into account by the State Privatisation Commission as a benchmark, a mechanism of gradual reduction of the recommended appraised value down to 50% was introduced.
Also, the recommended appraised value of these assets is taken into account with a reduction of 50%.
State share in grain enterprise, transferred to the 2nd stage of sales
Proposals from applicants will be accepted until May 21, 2024 18:00 (Tashkent time)
State share
(%)
9405205
9405200
“Toshkent don maxsulotlari” JSC
Tashkent city,
Yashnabad distrit
9405199
Shurchi
9405204
“Namangan don mahsulotlari” JSC
9405203
“Don xalq rizqi” JSC
88,4
9405206
9405201
9405202
State share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches offered for repeated public sales