"Dori-Darmon" АЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Dori-Darmon” AЖ устав капиталидаги 51 фоиз акциялар пакети  (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 27 август куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Вохиджон Тожиев, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Йирик давлат активларини траснфармация қилиш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғи ўринбосари;
эл.почта: tender@davaktiv.uz;
тел.: + 998-71-259-20-91.
Буюртмачи сотиш жараёни бўйича, шу жумладан, уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
“Dori-Darmon” AЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Тегишли хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, “Dori-Darmon” AЖни устав капиталидаги 51 фоиз акциялар пакетини хусусийлаштириш белгиланган (кейинг ўринларда – Битим).
Сотиш жараёнлари фармацевтика бозорининг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида, энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Қонун ҳужжатларига ҳамда Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС)га асосан тайёрланган молиявий ҳисоботига мувофиқ, Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Dori-Darmon” AЖ – Ўзбекистондаги жадал ривожланаётган фармацевтика бозоридаги етакчи улгуржи ва чакана савдо компанияси ҳисобланади. Жамиятнинг ҳудудий бўлинмалари мавжуд бўлиб, улар таркибига 7 та акциядорлик жамияти ва 14 та масъулияти чекланган жамият, жумладан, 17 та омборхона, 15 та таҳлил лабораторияси киради.
2021-йил якунига кўра, компания 402,1 млрд. сўм соф тушум ва 32,6 миллиард сўм соф фойда олган.
Компаниянинг Марказий офиси Тошкент шаҳар, Олмазор тумани, Янги Олмазор кўчаси, 1-A-уй манзилида жойлашган.
Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талаблар:
Фармацевтика соҳасида тегишли билим ва тажрибага эга маслаҳатчига устунлик берилади.
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида бўлиши (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши керак;
таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюртмачи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
Хусусийлаштириш бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми:
I. Фармацевтика бозорини таҳлил қилиш:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шарт-шароитлар;
II. Актив таҳлили
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
интеллектуал фаолиятнинг объектив ифодаланган натижаларига ва уларга тенглаштирилган индивидуаллаштириш воситаларига, шу жумладан товар белгисига, бозор брендларига ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик ҳуқуқини белгилаш;
тадбиркорлик фаолияти натижаси бўйича асосланган ҳуқуқий манбаларини ва мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ бошқа хўжалик фаолиятлари бўйича асосларни аниқлаш ва хулоса бериш;
шунингдек, мол-мулкни яратиш, кўпайтириш, битимлар асосида қўлга киритиш, мерос қилиб қолдириш, Актив фойдасига ёки учинчи шахс мулкига эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтириш муддати, учинчи шахслар фойдасига Активнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар бўйича белгиланган чекловлар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низомларга риоя қилиш ҳолати.
(1) Aгар ариза консорциум томонидан тақдим этилган тақдирда, консорциум бўйича келишувни тақдим этиш, шунингдек, мувофиқлаштирувчи асосий маслаҳатчини (одатда консорциум раҳбари деб аталади) кўрсатиш лозим. Ушбу ҳолатда, хизматларнинг умумий қиймати кўрсатилиши керак.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса,  “г” бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of JSC «Dori-Darmon»
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter - the "State Assets Agency"/"Seller"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - the "Consultant") for the privatization of JSC "Dori-Darmon" (hereinafter - the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, no later than August 27, 2022 at 18:00 (Tashkent time).
If a joint commercial proposal is submitted, the key consultant who is responsible for coordinating the work of the consultant partner involved must be specified.
Interested consultants are asked to submit proposals to the contact addresses below (coded):
Vohidjon Tojiyevdeputy head of the department of transformation and privatisation of large state assets of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
e-mail: tender@davaktiv.uz;
tel: + 998-71-259-20-91.
It is expected that the work on the Transaction will be carried out in close interaction between representatives of the Consultant, the Client and the Asset, if necessary, with visits to the Asset and practical assistance to the Asset team in the collection of data.
This solicitation does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, nor does the Purchaser make any commitment to accept any proposal or enter into any contract pursuant to this solicitation. Accordingly, this solicitation does not imply a contract by virtue of the publication of this solicitation and/or the receipt of bids in connection therewith, or by negotiation or discussion with one or more selectors with respect to a Transaction.
The materials and information contained herein are intended to serve as a preliminary summary of only the most important aspects of the Transaction and as a general indication of the scope of work that may be expected from the Privatization Consultant.
Request for Proposals for the services of a consultant for the privatization of JSC "Dori-Darmon"
According to the relevant privatization program, the privatization of JSC "Dori-Darmon" (hereinafter referred to as "the Asset") is provided for
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the industry and individual specifics of the pharmaceutical market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan. For the decision of the Seller, an independent valuation of the Asset is carried out in accordance with national legislation, on the basis of financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS).
Briefly about the Active
JSC "Dori-Darmon" is a leading wholesale and retail company in the dynamically developing pharmaceutical market of Uzbekistan. The company has regional divisions, which include 7 joint stock companies and 14 limited liability companies, including 17 warehouses, 15 analytical laboratories.
At the end of 2021, the company received a net income of 402.1 billion UZS and a net profit of 32.6 billion UZS.
The central office of the company is located in Tashkent, Almazar district, 1-A Yangi Olmazor street.
Expected structure of and requirements for Consultant proposals
Preference is given to a consultant with relevant knowledge and experience in the pharmaceutical market.
The proposal of the consultant (individual applicant or consortium) must be prepared in Russian/English or Uzbek and must contain information on the following:
d) Commercial proposal consists of two parts (up to 40 points):
fixed remuneration - in the form of a single figure (including VAT as well as all other costs) and together with this free of subjective assumptions of the consultant himself;
success fee - The Customer gives preference to offers that provide a success fee proportionate to the value ("success fee") of the Transaction.
In the case of presenting a price offer in a range, then the upper limit of the offer is taken for evaluation. Possible additional operating expenses (travel, transfer, etc.) must be included in the fixed part of the cost;
e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, and material resources to carry out the assigned tasks.
f) Information on the existence of a conflict of interest. Indicate whether or not the Consultant has The Consultant currently has a mandate for a potential transaction that could give rise to a conflict should he be involved in this Transaction.
I. Analysis of the pharmaceutical market:
analysis of the market and prerequisites for industry development in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of enterprises of the industry;
Analysis of the experience of privatization of the branch enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of asset, the factors that ensure the success of privatization and further development of the branch.
II. Analysis of the Asset
Risk analysis: identifying potential areas of concern about the Asset from an investor's perspective and the most common reasons for failures of such transactions. Providing recommendations on measures to mitigate identified risks;
Conducting due diligence, including, but not limited to, examining issues of:
Determining ownership of the right to objectively expressed results of intellectual activity and equivalent means of individualization, including trademarks, market brands and other aspects of intellectual property;
determining the grounds and providing conclusions, including the substantiation of rights aspects of the results of entrepreneurial and other economic activities related to with the use of property, as well as the creation, acquisition of property in transactions, inheritance, acquisitive rights in favor of the Asset or on the property of third parties, restricted property rights established on the property Assets in favor of third parties;
encumbrances, including taking into account the measures taken for debt collection and enforcement;
the situation with compliance with labor and antitrust laws, provisions on environmental protection.