Жаҳон банки билан ҳамкорликда халқаро тажрибага эга мутахассислар йирик давлат корхоналари кузатув Кенгашларига жалб қилинади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ-6096-сон Фармонига асосан давлат иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибига ва корхоналар бошқарувига халқаро танлов асосида чет эллик соҳа мутахассисларини (жумладан, ватандошларни) фаол жалб этиш орқали кузатув кенгашлари таркибининг камида 30 фоизини ва корхона бошқарувига малакали халқаро мутахассисларни жалб қилиш белгиланган.
Шунга кўра, Жахон банкининг Институционал салоҳиятни ошириш лойиҳаси доирасида давлат иштирокидаги йирик корхоналар Кузатув Кенгашларига халқаро тажрибага эга мустақил аъзолар жалб қилиш, шунингдек, 100 нафар малакали ва салоҳиятли бошқарувчилар захирасини шакллантириш мақсадида “Хэдхантер” компанияларига танлов эълон қилинди.
Мазкур “Хэдхантер” компанияларининг асосий вазифалари этиб корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибини ўрганиш, уларнинг фаолиятини таҳлил қилиш, зарур лавозим йўналишларини аниқлаш, ушбу лавозим бўйича жалб этиладиган номзодларга талабларни белгилаш, ҳамда мазкур талаблар асосида халқаро профессионал соҳа мутахассисларини излаб топиш ва ҳар бир аъзолик ўрни бўйича камида 2 нафар энг муносиб номзодларни Давактив агентлигига тақдим этиш белгиланган. Шунингдек, Давлат иштирокидаги корхоналарнинг бошқарув фаолиятига ТОП-100 нафар соҳада муваффақиятга эришган, малакали ва салоҳиятли бошқарувчилар (менеджерлар) захирасини шакллантириш кўзда тутилган.
Талабгорлардан аризалар 2021 йил 17 декабрь соат 18.00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.

In cooperation with the World Bank, specialists with international experience will be attracted to the supervisory boards of large SOEs
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan №PD-6096 dated October 27, 2020, 30% of the supervisory boards of SOEs should be strengthened by attracting specialists with international experience in respective spheres (including compatriots working abroad) on the basis of international competition.
In this regard, Headhunter selection process is announced under the World Bank's Institutional Capacity Building Project, to support the Government in attracting independent members with international experience to the supervisory boards of large SOEs, as well as to form a pool of 100 qualified managers for executive positions.
The main tasks of a "Headhunter" company will be to study the composition of the supervisory boards of companies, analyze their activities, determine needs for vacant positions, determine the requirements for the candidates attracted to a specific position, and based on these requirements, assisting in recruiting international professional specialists in the sphere and forming nominations of at least 2 most suitable candidates for each position of the Board to UzSAMA.
Moreover, the selected company will create a reserve of TOP-100 managers with qualifications and experience to succeed in the spheres of operations of selected SOEs.