Жаҳон банки билан ҳамкорликда халқаро тажрибага эга мутахассислар йирик давлат корхоналари кузатув Кенгашларига жалб қилинади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ-6096-сон Фармонига асосан давлат иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибига ва корхоналар бошқарувига халқаро танлов асосида чет эллик соҳа мутахассисларини (жумладан, ватандошларни) фаол жалб этиш орқали кузатув кенгашлари таркибининг камида 30 фоизини ва корхона бошқарувига малакали халқаро мутахассисларни жалб қилиш белгиланган.
Шунга кўра, Жахон банкининг Институционал салоҳиятни ошириш лойиҳаси доирасида давлат иштирокидаги йирик корхоналар Кузатув Кенгашларига халқаро тажрибага эга мустақил аъзолар жалб қилиш, шунингдек, 100 нафар малакали ва салоҳиятли бошқарувчилар захирасини шакллантириш мақсадида “Хэдхантер” компанияларига танлов эълон қилинди.
Мазкур “Хэдхантер” компанияларининг асосий вазифалари этиб корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибини ўрганиш, уларнинг фаолиятини таҳлил қилиш, зарур лавозим йўналишларини аниқлаш, ушбу лавозим бўйича жалб этиладиган номзодларга талабларни белгилаш, ҳамда мазкур талаблар асосида халқаро профессионал соҳа мутахассисларини излаб топиш ва ҳар бир аъзолик ўрни бўйича камида 2 нафар энг муносиб номзодларни Давактив агентлигига тақдим этиш белгиланган. Шунингдек, Давлат иштирокидаги корхоналарнинг бошқарув фаолиятига ТОП-100 нафар соҳада муваффақиятга эришган, малакали ва салоҳиятли бошқарувчилар (менеджерлар) захирасини шакллантириш кўзда тутилган.
Талабгорлардан аризалар 2021 йил 17 декабрь соат 18.00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.

В сотрудничестве со Всемирным банком в состав Наблюдательных советов крупных предприятий с государственным участием будут привлекаться специалисты с международным опытом
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан №ПФ-6096 от 27 октября 2020 года, определено укомплектование квалифицированными международными специалистами не менее 30 процентов состава наблюдательных советов и правлений предприятий с государственным участием путем активного привлечения на основе международного конкурса зарубежных специалистов данной сферы (в том числе из числа соотечественников) в наблюдательные советы и правления предприятий.
В связи с этим, в рамках проекта Всемирного банка по наращиванию Институционального потенциала, объявляется конкурс по отбору компаний «Хэдхантер» на привлечение независимых членов с международным опытом в наблюдательные советы крупных предприятий с государственным участием, а также на формирование резерва из 100 квалифицированных и имеющих высокий потенциал управленцев.
Основные задачи этих компаний «Хэдхантер» - изучение состава наблюдательных советов предприятий, анализ их деятельностиопределение направления необходимых должностей, определение требований к привлекаемым кандидатам на эту должность и на основе этих требований проведение поиска международных профессиональных специалистов сферы и предоставление не менее 2 наиболее подходящих кандидатов на каждую позицию совета в Агентство госактивов.
Также планируется сформировать резерв ТОП-100 преуспевших, квалифицированных и имеющих высокий потенциал управленцев (менеджеров) в сферу деятельности управления предприятий с государственным участием.