Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2022 йил 30 июлдаги эълонига мувофиқ талабгорлардан “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали электрон кўринишда таклифлар қабул қилинган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 8 сентябрь куни соат 16:00да Давактив агентлигида кўриб чиқиш учун етарли таклиф шаклланган давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичидаги талабгорларнинг электрон кўринишдаги таклифлари очилади.
Ушбу жараёнга Давлат тендер комиссияси аъзолари, талабгорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари таклиф этилади, шунингдек шахсан қатнаша олмайдиган талабгорлар учун видеоконференц алоқа воситаси орқали иштирок этиш имконияти яратилади (https://us02web.zoom.us/j/82999698742).
Ўз навбатида, савдоларнинг биринчи босқичида ягона талабгор томонидан таклиф юборилганлиги ҳамда таклиф келиб тушмаганлиги сабабли савдоси ўтказилмаган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиалларининг мулкий мажмуалари бўйича “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифларни қабул қилиш 15 кун муддатга узайтирилади.

In accordance with the announcement of the State Assets Management Agency dated July 30, 2022, through the electronic trading platform "E-auksion" have received proposals from applicants in electronic form.
Accordingly, on September 8 of this year at 16:00, electronic proposals of applicants at the first stage of sales process of state assets, which are formed a sufficient number of proposals for consideration, will be opened.
Members of the State Tender Commission, applicants and mass media representatives are invited to participate in this process, also, for applicants who will not be able to participate personally, the possibility of participation via videoconference is created (https://us02web.zoom.us/j/82999698742).
The working body will prepare a report on this process and submit it to the State Tender Commission for consideration. According to the results of the first stage of the sale process, the State Assets Agency will publish the relevant information in the prescribed manner.
Meanwhile, the process of accepting proposals through the electronic trading platform "E-auksion" for the state shares in grain enterprises and property complexes in grain enterprise branches, for which at the first stage of sales proposals have been received by the only applicant or have not been received at all, will be extended for a period of 15 days.