“Жамиятни ижтимоий-иқтисодий трансформациялаш шароитида бозор ва мулкий муносабатларни ривожлантириш” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 3 май куни Давлат активларини бошқариш агентлигининг Тадқиқотлар маркази ташкил этилганлигининг 30 йиллигига бағишланган “Жамиятни ижтимоий-иқтисодий трансформациялаш шароитида бозор ва мулкий муносабатларни ривожлантириш” халқаро илмий-амалий конференцияси ўтказилди.
Мазкур тадбирда Давактив агентлиги, Хусусийлаштириш ва давлат активларини бошқариш муаммоларини тадқиқ этиш маркази, Инвестиция институтлари миллий уюшмаси, Баҳоловчи ташкилотлар ассоциацияси, Риэлторлик ташкилотлари ассосиациясининг вакиллари, Ўзбекистоннинг нуфузли иқтисодчилари, Ўзбекистон, Россия ва Ҳиндистон олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларининг олимлари, корхоналар мутахассислари иштирок этишди. Конференцияга Тадқиқотлар марказининг биринчи раҳбари и.ф.д., проф. М.Л.Лутфуллаев таклиф этилиб, у илмий ходимлар сони кам бўлишига қарамай, Марказ юқори илмий натижаларга эришганини таъкидлаб ўтди.
Жумладан, сўнгги 20 йил ичида Марказнинг илмий ходимлари томонидан таниқли маҳаллий ва хорижий нашрларда 900 дан ортиқ илмий ишлар тайёрланган ва чоп этилган, шу жумладан 24 та монография, 22 та дарслик ва ўқув қўлланмалари, 700 дан зиёд илмий мақолалар ва тезислар. Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлигида Марказ томонидан охирги 7 йил ичида илмий, услубий ва амалий ишланмаларга 45 дан ортиқ муаллифлик гувоҳномалари рўйхатдан ўтказилган. 2003 йилдан бошлаб Марказ томонидан давлат илмий-техник дастурлари доирасидаги грантлар ҳисобидан 29 та фундаментал, амалий ва инновацион лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилган. 2000 йилдан бошлаб Марказ томонидан илмий тадқиқотлар натижалари асосида 700 дан ортиқ ҳужжатлар, шу жумладан таҳлилий ва доклад маълумотномалари, концепциялар, қонунчилик ҳужжатлари лойиҳалари, услубий тавсияномалар, ахборот ва ахборот-таҳлил материаллари тайёрланган ва юқори турувчи ташкилотга ҳамда бошқа вазирлик ва идораларга тақдим этилган. Марказ ҳозирги кунда амалда бўлган саккизта қонунларнинг асосий ишлаб чиқувчиси ҳисобнади.
Конференция мавзуси бўйича хорижий мамлакатлардан келган илм-фан вакиллари, Россия Федерацияси Ҳукумати ҳузуридаги Молия университети профессори, и.ф.д. Бэла Батаева, Ҳиндистоннинг Maco Polo Ventures компанияси бош директори Сачдев Рамакришна ва бошқаларнинг маърузалари тингланди.
Илмий-амалий конференция якунига кўра, қимматли қоғозлар бозори, давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарув, уларнинг инвестицион жозибадорлиги, риэлторлик  ва баҳолаш фаолиятида учраётган муаммолар, уларнинг ечими ва соҳани ривожлантириш юзасидан амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар ва тегишли чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Проведена международная научно-практическая конференция «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества»
3 мая текущего года прошла международная научно-практическая конференция «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества», посвященная 30-летию создания Центра исследований при Агентстве по управлению государственными активами.
В мероприятии приняли участие представители Агентства по госактивам, Центра исследований проблем приватизации и управления государственными активами, Национальной ассоциации инвестиционных институтов, Ассоциации оценочных организаций, Ассоциации риэлторских организаций, авторитетные экономисты Узбекистана, ученые и специалисты высших образовательных  и научно-исследовательских учреждений, предприятий Узбекистана, России и Индии. На конференцию был приглашен Первый руководитель Центра исследований д.э.н., проф. Лутфуллаев М.Л., который отметил, что несмотря на небольшую численность научных сотрудников Центру удалось достичь высоких научных результатов.
Так за 20 последних лет его научными сотрудниками подготовлено и опубликовано в известных отечественных и зарубежных изданиях свыше 900 научных работ, включая 24 монографии, 22 учебника и учебных пособия; свыше 700 научных статей и тезисов. В Агентстве по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан Центром только за последние 7 лет зарегистрировано более 45 авторских свидетельств на научные, методические и практические разработки. С 2003 года Центром успешно выполнены 29 фундаментальных, прикладных и инновационных проектов, финансируемых за счет грантов на реализацию государственных научно-технических программ. Начиная с 2000 года на основе результатов научных исследований Центром подготовлены и представлены в вышестоящую организацию и другие министерства и ведомства более 700 документов, включая аналитические и докладные записки, концепции, проекты актов законодательства, методические рекомендации, справочные и информационно-аналитические материалы. Центр является главным разработчиком восьми действующих законов Республики Узбекистан.
С научными докладами по теме конференции выступили  представители науки из зарубежных стран профессор Финансового университета при правительстве Российской Федерации д.э.н. Бэлла Батаева, Генеральный директор компании Maco Polo Ventures Сачдев Рамакришна (Индия) и другие.
По результатам научно-практической конференции определены задачи и соответствующие меры по устранению проблем, которые встречаются на рынке ценных бумаг, корпоративном управлении на предприятиях с государственным участием, их инвестиционной привлекательности, в риэлторской и оценочной деятельности, а также по развитию данных сфер.