Давактив агентлигида KPMG компанияси томонидан "Бизнесни баҳолаш асослари" мавзусида семинар ўтказилди
Жорий йилнинг 28-29 ноябрь кунлари Давактив агентлиги ҳамда KPMG халқаро консалтинг компанияси томонидан Агентлик ходимлари учун KPMG компаниясининг директори ўринбосари Ирсен Пак ҳамда Инвестициялар ва капитал бозорлари бўлими менежери Алишер Бабаев иштирокида “Бизнесни баҳолаш асослари” мавзусида семинарлар ташкил этди.
Маълумот учун: KPMG – аудит, солиқ ва консалтинг хизматларини кўрсатувчи халқаро компаниялар тармоғи. KPMG дунёнинг 147 мамлакатида ваколатхоналарига эга. Халқаро штаб-квартираси Амстелвенда (Нидерландия) жойлашган. KPMG ходимлари сони 219 минг кишидан ортиқ.
Ирсен Пак ва Алишер Бабаев ўз нутқларида бизнесни баҳолашга тизимли ёндашишнинг асосий жиҳатларини қайд этиб ўтдилар, жумладан: баҳолаш стандартлари, қиймат турлари ва бизнесни баҳолашнинг босқичма-босқич жараёни, дисконтланган пул оқимлари усули доирасида пул оқимларини элементлар бўйича таҳлил қилиш, дисконт ставкасини таҳлил қилиш, баҳолаш натижаларини келишиш, баҳолашнинг қиёсий ва харажат ёндашувлари.
Шу билан бирга, семинарлар давомида Давактив агентлиги ходимлари билан бизнесни баҳолаш бўйича халқаро тажриба алмашиш мақсадида интерактив мулоқот ўтказилди.
Тадбирлар якунида, Агентлик фаолиятида бизнесни баҳолашнинг умумэътироф этилган ёндашувларини қўллаш соҳасида халқаро тажрибани татбиқ этиш бўйича семинарлар самарадорлиги иштирокчилар томонидан қайд этилди.

В Агентстве госактивов со стороны компании KPMG проведен семинар на тему «Основы оценки бизнеса»
28-29 ноября текущего года Агентством госактивов совместно с международной консалтинговой компанией KPMG для сотрудников Агентства были организованы семинары на тему «Основы оценки бизнеса» с участием заместителя директора и менеджера Отдела инвестиций и рынков капитала компании KPMG Ирсена Пак и Алишера Бабаева.
Справочно: KPMG - это международная сеть компаний, предоставляющих аудиторские, налоговые и консультационные услуги. KPMG имеет представительства в 147 странах мира. Международная штаб-квартира расположена в Амстелвене (Нидерланды). Численность сотрудников KPMG составляет более 219 тыс. человек.
В своем выступлении Ирсен Пак и Алишер Бабаев обозначили основные аспекты системного подхода при оценке бизнеса такие как: стандарты оценки, виды стоимости и пошаговый процесс оценки бизнеса, поэлементный разбор денежных потоков в рамках метода дисконтированных денежных потоков, разбор ставки дисконтирования, согласование результатов оценки, оценка сравнительным и затратным подходами.
Вместе с тем, в ходе семинаров был проведён интерактивный диалог с сотрудниками Агентства для обмена международным опытом по оценке бизнеса.
По итогам мероприятий участники отметили эффективность проведенного семинара для дальнейшего внедрения в работе Агентства международного опыта в сфере применения общепринятых методов оценки бизнеса.