“Avto Climate Control” МЧЖ, “Автокомпонент” МЧЖ ва “UZ CНASYS” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) “Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги 100%, “Автокомпонент” МЧЖ устав капиталидаги 98,8% ва “UZ CНASYS” МЧЖ устав капиталидаги 70% улушларни (кейинги ўринларда – Активлар) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультантнинг асосий вазифаси Активларнинг хусусийлаштириш усули ва шакли бўйича тавсия бериш ҳисобланади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 25 июль куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Талъат Юлдашевич Самандаров - Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Консультантларнинг вакиллари билан Битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса, Активларда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таяна олмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Avto Climate Control” МЧЖ, “Автокомпонент” МЧЖ ва “UZ CНASYS” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги 100%, “Автокомпонент” МЧЖ устав капиталидаги 98,8% ва “UZ CНASYS” МЧЖ устав капиталидаги 70% улушларни (кейинги ўринларда – Битим) оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Савдо жараёнлари Активларнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активларни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда - Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
Консультант тавсиясига кўра Активлар аукцион ёки танлов савдолари орқали хусусийлаштирилганда савдонинг муваффақияти учун тўлов (“success fee”) тўланмайди.
Ўзбекистон Республикасининг “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонунининг 20-моддасига мувофиқ:
• жамият иштирокчиларидан бирортаси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда жамият иштирокчилари учинчи шахслар олдида имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланиши;
• агар жамиятнинг бошқа иштирокчилари жамиятнинг иштирокчиси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда ўзининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланмаган бўлса, жамият мазкур улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда имтиёзли ҳуқуққа эга бўлиши қайд этилган.
Агар жамиятнинг иштирокчилари ёки жамият улушни сотиб олиш бўйича ўзларининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланса, Консультант хизматлари юридик жиҳатдан ҳамкорлик қилиш, шу жумладан олди-сотди шартномаси лойиҳасини тайёрлаш билан чекланади.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот
Avto Climate Control” МЧЖ - 2010 йилда ташкил этилган бўлиб, асосий фаолияти автомобиллар учун иситиш ва совутиш тизимларини ишлаб чиқаришдан иборат.
• Устав фонди: 12 592,9 млн сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: https://www.uzcc.uz
• СТИР: 301 724521
Автокомпонент” МЧЖ - 2010 йилда ташкил этилган бўлиб, автомобилларнинг турли бутловчи қисмларини ишлаб чиқариш фаолияти билан шуғулланади.
• Устав фонди: 969,5 млн сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: https://autocomponent.uz
• СТИР: 200244 688
“UZ CНASYS” МЧЖ - 2008 йилда ташкил этилган бўлиб, асосий фаолияти автомобиллар учун электр ёритиш тизимларини ишлаб чиқаришдан иборат.
• Устав фонди: 12 960,9 млн сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: http://uzchasys.uz
• СТИР: 206978 481
Консультантнинг (индивидуал аризачи ёки Консорциум) таклифи ўзбек/ рус/инглиз тилида тайёрланиши ва қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши керак:
а) Активларни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
• Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва Консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
1. Автомобиллар учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
2. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
3. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а", "в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Привлекается профессиональная консалтинговая компания для приватизации ООО «Avto Climate Control», ООО «Автокомпонент» и ООО «UZ CНASYS»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик) объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для организации приватизации посредством открытых торгов 100% доли в уставном капитале ООО “Avto Climate Control, 98,8% доли в уставном капитале ООО “Автокомпоненти 70% доли в уставном капитале ООО “UZ CНASYS (далее – Активы).
Основная задача консультанта – дать рекомендации по способу и форме приватизации Активов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 25 июля 2024 года.
Всем заинтересованным претендентам предлагается направлять коммерческие предложения по следующим информационным каналам:
Самандаров Талат Юлдашевич – Заместитель начальника управления подготовки и приватизации государственных активов;
Дополнительно сообщается, что работа над Сделкой может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях путем создания в Активе дополнительной проектной группы.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта для приватизации ООО “Avto Climate Control”, ООО “Автокомпоненти ООО “UZ CНASYS
В соответствии с программами приватизации, 100% доля в уставном капитале ООО “Avto Climate Control, 98,8% доля в уставном капитале ООО “Автокомпоненти 70% доля в уставном капитале ООО “UZ CНASYS (далее - Сделка) выставляются на публичные торги.
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики Активов. Для принятия правильного решения Заказчиком, проводится независимая оценка Актива в соответствии с законодательством.
Вознаграждение за успех (“success fee”) не выплачивается, если Активы приватизируются на аукционе или конкурсных торгах по рекомендации Консультанта.
Согласно статье 20 Закона Республики Узбекистан «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью»:
• при покупке доли (части доли), продаваемой любым из участников общества, участники общества пользуются преимущественным правом перед третьими лицами;
• если другие участники общества не воспользовались своим преимущественным правом покупки доли (части доли), продаваемой участником общества, отмечается, что общество имеет преимущественное право покупки этой доли (части доли).
Если участники общества или общество воспользуются своим преимущественным правом приобретения доли, услуги Консультанта ограничиваются юридическим сотрудничеством, включая подготовку проекта договора купли-продажи.
Краткая информация об Aктивах
ООО Avto Climate Control” - основанная в 2010 году компания занимается производством систем отопления и охлаждения автомобилей.
• Уставный капитал: 12 592,9 млн сумов;
• Официальный сайт общества: https://www.uzcc.uz
• ИНН: 301 724 521.
ООО Автокомпонент” - основанная в 2010 году компания занимается производством различных автокомпонентов.
• Уставный капитал: 969,5 млн сумов;
• Официальный сайт общества: https://autocomponent.uz
• ИНН: 200 244 688.
ООО UZ CНASYS” - Компания была основана в 2008 году, и ее основным направлением деятельности является производство систем электрического освещения для автомобилей.
• Уставный капитал: 12 960,9 млн сумов;
• Официальный сайт общества: http://uzchasys.uz
• ИНН: 206 978 481.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Активов. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (10 баллов);
г) Предложение по организации работ по выполнению Сделки с точки зрения управления проектом. Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц и информация о них: опыт работы, стаж работы, общий опыт заключения сделок и конкретный опыт проведения транзакций (20 баллов);
1. Анализ рынка производства комплектующих для автомобилей:
• анализ опыта приватизации в этой сфере в других (в том числе соседних) странах, основные причины неудач приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;