Қорақалпоғистон Республикасининг 2 та туманида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йилнинг 16 август куни соат 10:00 да Қорақалпоғистон Республикасининг Қўнғирот туманида ва соат 16:00 да Беруний туманида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирларда жами 350 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда Қорақалпоғистон Республикасидаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимотлар Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нодир Хусанов, Давактив агентлигининг Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бошқармаси бошлиғи Махсуд Раджапов ҳамда тегишли туманлар ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирларда Н.Хусанов сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Қорақалпоғистон Республикасида ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 68 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 48 та давлат активлари 14,1 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 7 282 та 436,0 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 2 785 та 199,1 гектар ер участкалари 40,8 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 73 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 77 та давлат активлари 45,1 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 77,2 млрд.сўм бўлган 132 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Қорақалпоғистон Республикасида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 7 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 70 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шунингдек, тадбирлар давомида қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган тадбирлар якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга тегишли жавоблар бериб ўтилди, жумладан маҳаллий тадбиркорларнинг бир қатор таклифлари қабул қилинди.
Шу билан бирга, тадбирлардан сўнг ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, давлат активларини сотиб олган тадбиркорлар томонидан ушбу объектлар негизида бажарилган ишлар ҳамда сотувга чиқарилган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий, Бухоро, Сирдарё, Жиззах вилоятларида ўтказилди ва кейинги ўринларда республиканинг барча қолган вилоятларида ўтказилади.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in 2 districts of the Republic of Karakalpakstan
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 16 of this year at 10:00 in Kungrad and at 16:00 in Beruniy districts of the Republic of Karakalpakstan, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in the Republic of Karakalpakstan, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The events was attended by more than 350 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
These events was led by the First Deputy Director of the UzSAMA Nodir Xusanov, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Republic of Karakalpakstan Makhsud Radjapov, as well as the first deputy khokims of the respective districts.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Syrdarya region during 2023, in particular, 68 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 48 assets were sold for 14,1 billion.UZS. In addition, 7 282 land plots with the area of 436,0 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 2 785 land plots with the area of 199,1 hectares were sold for 40,8 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 73 state assets for public sales and sold 77 state assets worth 45,1 billion.UZS. Currently, 132 state assets worth 77,2 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program, 7 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 70 real estate objects put up for public sales in Republic of Karakalpakstan were presented to entrepreneurs and participants of the event.
At the same time, after the Roadshow, a Press Tour to the state assets was organized for the mass media representatives on state assets subject to privatisation, as well as information on the implemented projects by entrepreneurs was provided.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai, Bukhara, Syrdarya, Jizzakh regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic.