Қорақалпоғистон Республикасининг 2 та туманида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йилнинг 16 август куни соат 10:00 да Қорақалпоғистон Республикасининг Қўнғирот туманида ва соат 16:00 да Беруний туманида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирларда жами 350 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда Қорақалпоғистон Республикасидаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимотлар Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нодир Хусанов, Давактив агентлигининг Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бошқармаси бошлиғи Махсуд Раджапов ҳамда тегишли туманлар ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирларда Н.Хусанов сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Қорақалпоғистон Республикасида ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 68 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 48 та давлат активлари 14,1 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 7 282 та 436,0 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 2 785 та 199,1 гектар ер участкалари 40,8 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 73 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 77 та давлат активлари 45,1 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 77,2 млрд.сўм бўлган 132 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Қорақалпоғистон Республикасида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 7 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 70 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шунингдек, тадбирлар давомида қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган тадбирлар якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга тегишли жавоблар бериб ўтилди, жумладан маҳаллий тадбиркорларнинг бир қатор таклифлари қабул қилинди.
Шу билан бирга, тадбирлардан сўнг ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, давлат активларини сотиб олган тадбиркорлар томонидан ушбу объектлар негизида бажарилган ишлар ҳамда сотувга чиқарилган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий, Бухоро, Сирдарё, Жиззах вилоятларида ўтказилди ва кейинги ўринларда республиканинг барча қолган вилоятларида ўтказилади.

В 2 районах Республики Каракалпакстан для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 16 августа текущего года в 10:00 в Кунгратском и в 16:00 в Берунийском районах Республики Каракалпакстан, Агентством по управлению государственными активами проведены очередные “Roadshow” презентации государственных активов, подлежащих приватизации в Республике Каракалпакстан, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятиях приняли участие более 350 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данные мероприятия прошли под руководством первого заместителя директора Агентства госактивов Нодира Хусанова, начальника территориального управления Агентства госактивов в Республике Каракалпакстан Махсуда Раджапова, а также первых заместителей хокимов соответствующих районов.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Республике Каракалпакстан за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 68 государственных активов, из которых 48 активов были проданы за 14,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 7 282 земельных участков площадью 436,0 га, из них проданы 2 785 земельных участков площадью 199,1 га за 40,8 млрд. сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 73 государственных активов, из них продано 77 государственных активов на сумму 45,1 млрд. сум. В настоящее время продолжаются торги 132 государственных активов общей стоимостью 77,2 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 7 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 70 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Республике Каракалпакстан.
В завершении мероприятий, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, были даны соответствующие ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ, в том числе приняты ряд предложений от местных предпринимателей.
Вместе с тем, для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам, подлежащих приватизации, а также работам, выполняемыми на базе этих объектов предпринимателями, купившими государственные активы.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Джизакской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики.