Самарқанд вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 26 июль куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Самарқанд вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 400 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нодирбек Хусанов, Давактив агентлигининг Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Акрам Эгамов ҳамда вилоят ҳокимияти котибияти мудири Ривожиддин Махкулов бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда Н.Хусанов сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йилги хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 103 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 59 та давлат активлари 97,4 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2150 та 980,4 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1536 та 187,8 гектар ер участкалари 302,1 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 60 та янги давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 65 та давлат активлари 74,7 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 84,9 млрд.сўм бўлган 62 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Самарқанд вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 91 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 78 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, давлат активларини сотиб олган тадбиркорлар томонидан ушбу объектлар негизида бажарилган ишлар ҳамда сотувга чиқарилган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган вилоятларида ўтказилди ҳамда кейинги ўринларда республиканинг барча вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

Regular Roadshow was held in Samarkand region for intrepreneurs and businessman
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on July 26 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Samarkand region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The event was attended by more than 400 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
This event was led by the First Deputy Director of the UzSAMA Nodirbek Khusanov, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Samarkand region Akram Egamov, as well as the Head of the Secretariat of the Samarkand region khokimiyat Rivojiddin Mahkulov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Samarkand region during 2023, in particular, 103 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 59 assets were sold for 97.4 billion UZS. In addition, 2,150 land plots with the area of 980.4 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 1,536 land plots with the area of 187.8 hectares were sold for 302.1 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 60 new state assets for public sales and sold 65 state assets worth 74.7 billion UZS. Currently, 62 state assets worth 84.9 billion UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program, 91 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 78 real estate objects put up for public sales in Samarkand region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic and the Republic of Karakalpakstan.