Самарқанд вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 26 июль куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Самарқанд вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 400 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нодирбек Хусанов, Давактив агентлигининг Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Акрам Эгамов ҳамда вилоят ҳокимияти котибияти мудири Ривожиддин Махкулов бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда Н.Хусанов сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йилги хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 103 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 59 та давлат активлари 97,4 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2150 та 980,4 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1536 та 187,8 гектар ер участкалари 302,1 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 60 та янги давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 65 та давлат активлари 74,7 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 84,9 млрд.сўм бўлган 62 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Самарқанд вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 91 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 78 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, давлат активларини сотиб олган тадбиркорлар томонидан ушбу объектлар негизида бажарилган ишлар ҳамда сотувга чиқарилган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган вилоятларида ўтказилди ҳамда кейинги ўринларда республиканинг барча вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

В Самаркандской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация "Roadshow"
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике», утверждены выставление на публичные торги государственные пакеты акций в 247 предприятиях и 1028 объектов недвижимости, а также первичное публичное размещение (IPO) и (или) вторичное публичное размещение (SPO) государственных акций 12 крупных предприятий на местном фондовом рынке.
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 26 июля текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Самаркандской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятии приняли участие более 400 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством первого заместителя директора Агентства госактивов Нодирбека Хусанова, начальника территориального управления Агентства госактивов в Самаркандской области Акрама Эгамова, а также руководителя секретариата хокимията Самаркандской области Ривожиддина Махкулова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Самаркандской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 103 государственных активов, из которых 59 активов были проданы за 97,4 млрд.сумов. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2150 земельных участков площадью 980,4 га, из них проданы 1536 земельных участков площадью 187,8 га за 302,1 млрд.сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 60 новых государственных активов, продано 65 государственных активов на сумму 74,7 млрд.сумов. В настоящее время продолжаются торги 62 государственных активов общей стоимостью 84,9 млрд.сумов.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия были представлены 91 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 78 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Самаркандкой области.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам и предоставлена информация о реализованных проектах.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.