Қашқадарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари бўйича “Roadshow” ўтказилди
Бугун Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Қашқадарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow (тақдимот) ўтказилди.
Ушбу тадбирда маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари ва тадбиркорлар иштирок этди. Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
Бундан ташқари, тадбир қатнашчиларига аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тартиби бўйича тушунтиришлар берилди.
Roadshow иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги давлат активлари, шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар, дам олиш масканлари, маъмурий ҳамда ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва ер участкалари тўғрисида маълумотлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги хузуридаги бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш маркази директори Аминов Рустам Анварович ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу билан бирга, ОАВ вакиллари ва тадбиркорлар учун аввал хусусийлаштирилган ва E-auksion электрон савдо платформасида савдо жараёнлари давом этаётган бир қатор давлат активларига пресс-тур ташкиллаштирилиб, амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича маълумотлар берилди.

"Roadshow" on state assets to be privatized was held in Kashkadarya region
Today was held a "Roadshow" on state assets to be privatized in Kashkadarya region, including state shares in enterprises, empty state facilities, and land plots put up for sale.
The event was attended by representatives of the local khokimiyats, large enterprises of the region, and entrepreneurs. eEmployees of UzSAMA conducted a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for opening a personal account on the platform, obtaining an electronic signature online, and participating in the auction.
Attendees were also explained the procedure for privatization of non-agricultural land plots that previously belonged to them on the right of permanent use or lifetime ownership.
The participants of the “Roadshow” were familiarized with state assets offered and planned for putting up for sale at the public sales in accordance with the privatization programs, in particular with large assets, recreation zones, administrative and industrial buildings, and land plots.
The “Roadshow” was held at a high level, full of questions and answers. During the event, Director of Center for orgаnizing effective use of empty fаcilities under the Stаte Assets Mаnаgement Agency Rustam Aminov and other responsible regional executives answered a number of questions from participants.
At the same time, a press tour was organized for the media and entrepreneurs to a number of previously privatized state assets, as well as assets that are on going sale process at the electronic trading platform "E-auksion" and information about the ongoing projects was provided.
It should be noted that the current event is planned to be held in all cities and districts of the region.
For reference: such presentations and meetings (Roadshow) will be held in all regions of the country, including Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.