Жиззах вилоятида "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 17 сентябр куни Жиззах вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow (тақдимот) ўтказилди.
Жиззах шаҳридаги “Ёшлар инновацион маркази” биносида бўлиб ўтган мазкур тадбирда маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари ва 150 дан ортиқ тадбиркорлар иштирок этди. Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
“Roadshow” тақдимоти доирасида тадбиркорлар оммавий савдоларга чиқарилган 66 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятлари активлари ва 3752 та ер участкалари ҳамда ижарага берилиши кўзда тутилган 321 та давлат мулклари билан танишдилар.
Бундан ташқари, аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириб олган фуқароларга мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордерлари топширилди ҳамда мазкур жараён тартиби бўйича тадбир қатнашчиларига тушунтиришлар берилди.
Roadshow иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги давлат активлари, шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар, маъмурий ҳамда ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва ер участкалари тўғрисида маълумотлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги Методология, ҳудудлар ва таркибий бўлинмалар фаолиятини мувофиқлаштириш йиғма ахборот-таҳлил департаменти бошлиғи Тўлқин Набиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу билан бирга, "Roadshow" тақдимоти якунида Агентлик худудий бошқармаси биносида "Консультатив марказ" ташкиллаштиришга келишиб олинди.

В Джиззакской области состоялась презентация "Roadshow"
Агентством по управлению государственными активами 17 сентября текущего года проведена очередная “Roadshow” презентация приватизируемых государственных активов в Джиззакской области, в частности государственных долей в предприятияхпустующих государственных объектов и земельных участков, подлежащих для продажи.
На мероприятии, проведенной в здании "Молодёжного ценра инноваций" города Жиззах, приняли участие представители местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также более 150 предпринимателей. В свою очередь, сотрудники Агентства госактивов провели "мастер-класс" по использованию электронной торговой платформы “E-auksion” и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
В рамках презентации “Roadshow” предприниматели ознакомились с 66 государственными активами и 3752 земельными участками, выставленными на публичные торги, а также 321 государственными объектами, предлагаемых в аренду.
Кроме того, гражданам, ранее приватизировавшим принадлежащие им на праве постоянного пользования или пожизненного владения земельные участки несельскохозяйственного назначения, были вручены государственные ордеры, подтверждающие право собственности, а также даны разъяснения участникам мероприятия о порядке этого процесса.
Участники “Roadshow” были ознакомлены с государственными активами, выставленными, а также планируемые к выставлению на продажу на публичных торгах в соответствии с программами приватизации, в частности с крупными активами, административными и производственными зданиями и земельными участками.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, начальник департамента Агентства госактивов Тулкин Набиев и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов заданных со стороны участников и представителей СМИ.
При этом, по итогам “Roadshow” принято решение организовать "Консультативный центр" при территориальном управлении Агентства.