“Samarqand Avtomobil zavodi” МЧЖ устав фондидаги давлат улушини халқаро бозорда оммавий савдоларини ташкил этиш учун халқаро профессионал консалтинг компанияси жалб қилиш тўғрисида ЭЪЛОН
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ “Samarqand Avtomobil zavodi” МЧЖ (75,2) (кейинги ўринларда – Актив) халқаро бозорда оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Буюртмачи) мазкур активларни халқаро бозорда оммавий савдоларини ташкиллаштириш учун халқаро тажрибага эга бўлган профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиши бўйича эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 14 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюуртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага  таянаолмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Samarqand Avtomobil zavodi” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультант жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "Samarqand Avtomobil zavodi” МЧЖ (75,2) даги давлат улушлари (кейинги ўринларда – Битим) халқаро бозорда савдога чиқарилиши белгиланган.
Халқаро савдо жараёнлари Активнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ўзбекистон Республикасининг “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонунининг 20-моддасига мувофиқ:
жамият иштирокчиларидан бирортаси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда жамият иштирокчилари учинчи шахслар олдида имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланиши;
агар жамиятнинг бошқа иштирокчилари жамиятнинг иштирокчиси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда ўзининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланмаган бўлса, жамият мазкур улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда имтиёзли ҳуқуққа эга бўлиши қайд этилган.
Агар жамиятнинг иштирокчилари ёки жамият улушни сотиб олиш бўйича ўзларининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланса, консультант хизматлари юридик жиҳатдан ҳамкорлик қилиш, шу жумладан олди-сотди шартномаси лойиҳасини тайёрлаш билан чекланади.
ООО «Samarqand Avtomobil zavodi» – МДҲ мамлакатларида тан олинган етакчи заводлардан бири бўлиб, йилига 4,5 мингдан ортиқ автомобил ишлаб чиқариш қувватига эга. 23 та расмий диллерлик ва хизмат кўрсатиш пунклари мавжуд. Ходимлар сони 1 400 та кишини ташкил қилади.
Компаниянинг бош офиси Самарқанд вилояти, Сулаймон Бухорий кўчаси,
5-уйда жойлашган;
Устав фонди: 484,0 млрд.сўм;
Веб-саҳифаси: www.samauto.uz
а) Активни халқаро хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
1.Автомобилозлик бозорини таҳлил қилиш:
• бошқа давлатларда (жумладан, қўшни давлатларда) мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
2.Активни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
3.Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
• Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, жумладан виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(3)  Агар бошқа иштирокчилар ёки Жамият улушини сотиб олиш бўйича ўзларининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланса, консультант хизматлари учун тўлов фақат ушбу битимни ҳуқуқий таъминлаш учун қўшимча шартнома имзолаш орқали амалга оширилади.

On the involvement of an international professional consulting company to organize the public sale of state shares in "Samarqand Avtomobil zavodi" LLC on the international market ANNOUNCEMENT
In accordance with the relevant privatization programs, it is established that "Samarqand Avtomobil zavodi" LLC (hereinafter - the Asset) will be publicly traded on the international market.
The State Assets Management Agency (hereinafter - the Client) announces the engagement of a professional consulting company with international experience (hereinafter - the Consultant) in accordance with the industry approach to organize public trading of these assets on the international market.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on June 15, 2024.
Request for Proposals (RfP) to engage a consultant for privatization of "Samarqand Avtomobil zavodi" LLC
In accordance with the privatization programs, the state shares of "Samarqand Avtomobil zavodi" LLC (75.2%)  (hereinafter - the Transaction) are subject to sale on the international market.
International trade processes shall be organized on the basis of the most appropriate foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual characteristics of the Asset. For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
“Samarqand Avtomobil zavodi” LLC – one of the leading plants recognized in CIS countries with annual production capacity of more than 4.5 thousand vehicles, has 23 official dealers and service points. The number of personnel is 1,400 people.
The head office of the company is located in Samarkand, Suleiman Bukhoriy str. 5;
Authorized fund: 484.0 billion soums;
Web page: https:// www.samauto.uz
(a) Consultant's plan for organizing the international privatization process of the asset, including the sequence of further actions and scope of work. Conclusion on the duration of the privatization process, provided that the consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
1. b) Two-part Commercial Proposal (up to 50 points):
1. c) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2019 to the present (20 points);
2. d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience (20 points);
1.Analysis of the insurance market:
• analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises of the industry;
2.Consultations on pre-sale preparation of the Asset:
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset (due diligence);
3.Maintenance of the Transaction:
(3) In case other participants or the Company exercise its pre-emptive right to purchase a share, payment for services will be made only for legal support of this transaction by signing an additional agreement.