“Tashkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудидаги 3 та кўп қаватли бизнес марказларининг халқаро савдо жараёни юзасидан ахборот
Аввал хабар берилганидек, Давактив агентлиги томонидан "Асакабанк" АЖ, "Ўзсаноатқурилишбанк" АТБ ва АТ "Алоқабанк"га тегишли “Toshkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудидаги янги кўп қаватли бизнес марказларини (кейинги ўринларда – “Бизнес марказлар”) халқаро савдо жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Ушбу Бизнес марказларини хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “KPMG” халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича Консультант ҳамда “Deloitte” халқаро компанияси мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилган.
Мазкур босқич доирасида Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, “KPMG” компаниясининг халқаро инвесторлар тармоғи орқали Бизнес марказлар тўғрисидаги инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 4 нафар Европа Иттифоқи, БАА ва Туркия давлатларидан бўлган талабгорлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Консультант томонидан келиб тушган барча аризалар аввал маълум қилинган қуйидаги мезонлар асосида ўрганиб чиқилган:
• Бизнес марказларни сотиб олиш учун молиявий ресурсларининг етарлилиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания бўлмаслиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида юқоридаги мезон талабларига мувофиқ келадиган 4 нафар талабгорни хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги босқичига ўтказиш ҳамда рақобат муҳитини янада ошириш мақсадида маркетинг ишларини давом эттирган ҳолда янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни ҳам савдо жараёнларига жалб этиш тавсия этилган.
Консультант томонидан  Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилади, шунингдек, аввал маълум қилинган мезон талабларига мувофиқ деб топилган 4 нафар талабгорларга эса жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Шу билан бирга, Консультант томонидан рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари параллел равишда амалга оширилади ва Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) бўйича аризаларни қабул қилиш давом эттирилади.
• Салтанат Сандикбаева, KPMG шериги: SSandykbayeva@kpmg.com, тел:. +99890-099-21-20;
• Шохрух Охунов, Давактив агентлигининг Департамент бошлиғи: sh.ohunov@davaktiv.uz, тел.: +99871-259-20-23.
Навбатдаги босқич тўғрисида маълумот:
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Актив тўғрисидаги Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Бизнес марказларнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш, Бизнес марказларини жойига чиққан ҳолда ўрганиш имконияти берилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2024 йил 25 ноябрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “KPMG”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “KPMG” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва KPMG” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Информация о международном процессе продажи трёх многоэтажных бизнес-центров на территории международного делового центра «Tashkent City»
Как сообщалось ранее, Агентством госактивов был начат этап Выражение заинтересованности” (Expression of interest) международного процесса продажи новых многоэтажных бизнес-центров (далее – “Бизнес-центры”) на территории международного делового центра “Tashkent City, принадлежащих АО “Асакабанк”, АКБ “Узсаноаткурилишбанк” и АК “Алокабанк”.
Для проведения процесса приватизации данных Бизнес-центров на основе передового мирового опыта была привлечена международная компания KPMG (далее – Консультант) в качестве Консультанта по приватизации, а в качестве независимого оценщика – международная компания Deloitte.
В рамках данного этапа Консультантом были проведены маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров о Бизнес-центрах через широкий пул международных контактов KPMG. По результатам проведенной работы, в адрес Консультанта поступили заявки о выражении заинтересованности в покупке со стороны 4 инвесторов из стран ЕС, ОАЭ и Турции.
• Достаточные финансовые ресурсы для приобретения Бизнес-центров.
В результате изучения заявок, поступивших консультанту, было рекомендовано перевести 4 претендентов, соответствующих вышеуказанным критериям, на следующий этап процесса приватизации и в целях дальнейшего повышения конкурентной среды продолжить маркетинговую работу по привлечению большего количества потенциальных инвесторов к процессу продаж.
Всем участникам, подавшим заявки Выражения заинтересованности (Expression of Interest) будут направлены индивидуальные уведомления от Консультанта, а также 4 претендента, соответствующие требованиям ранее объявленных критериев, получат подробную информацию о следующем этапе посредством процедурного письма (Process letter).
• Салтанат Сандикбаева, Партнер KPMG: SSandykbayeva@kpmg.com, тел:. +99890-099-21-20;
• Шохрух Охунов, начальник департамента Агентства госактивов: sh.okhunov@davaktiv.uz; тел:. +99871-259-20-23.
Информация о предстоящем этапе:
После подписания Соглашения о неразглашении данных (NDA), участники получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и оперционную информацию о Бизнес-центрах, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом, а также возможность посетить Бизнес-центры для изучения.
Обязывающие предложения (BO) по приобретению Актива принимаются Консультантом до 23:59 (по Ташкентскому времени) 25 ноября 2024 года.
Дисклеймер:
Агентство и Банки оставляют за собой право изменять последовательность процесса продажи или отказываться от продажи любому потенциальному покупателю (покупателям) или от переговоров с ними в любое время без разъяснения причины.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства, Банков или KPMG в отношении продажи Активов. Агентство, Банки и KPMG оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(i) вносить изменения в сроки подачи заявок;
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно с Агентством, Банками и KPMG графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;