“Ўзэнергоинжиниринг” АЖнинг устав капиталидаги 87,47 фоиз давлат акциялар пакетини сотиш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Ўзэнергоинжиниринг” АЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 87,47 фоиз давлат акциялар пакети хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилган ҳолда сотилиши белгиланган.
Шунга кўра, Mosaic Financial компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) танлов асосида хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб қилинган.
Консультант томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан инвестиция тизерлари консультантнинг инвесторлар тармоғи орқали салоҳиятли инвесторларга (investor sounding) юборилди.
Натижада 2 та инвесторлардан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисидаги аризалар (Express of Interest) келиб тушди.
Талабгорлар хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилган.
Барча талабгорлар хусусийлаштириш жараёнининг кейинги босқичи – Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичига таклиф этилди. Ушбу босқичда талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилди. Шу билан бирга, барча талабгорларга Корхонанинг бошқарув органи билан учрашувлар ташкил этиш ҳамда Корхона билан танишиш имконияти яратилди.
Қайд этиш жоизки, келиб тушган таклифлар орасида энг юқори нарх таклифини билдирган, келажакда жамият фаолиятини барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ҳамда электр таъминоти ва электрлаштириш объектларини лойиҳалаштириш ва қуриш хизматлари занжирини тўлиқ давомийлигини шакллантиришга салоҳиятли бўлган “O’ZBEKENERGOTA’MIR” АЖ, “Ўзэнергоинжиниринг” АЖ устав капиталидаги 87,47 фоиз давлат акциялар пакетини сотиб олиш учун қўйилган талабларга тўлиқ жавоб берган ва 44,0 млрд.сўм сотиб олиш тўлови билан ғолиб деб топилган.
Шу билан бирга, Харидорнинг нарх таклифи консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг сотилиши мумкин бўлган индикатив нархлар оралиғида жойлашган ҳамда мустақил баҳоловчи томонидан Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
Маълумот учун: "O’ZBEKENERGOTA’MIR" АЖ энергетика соҳасида кўп йиллик тажрибага эга бўлиб, энергетика ускуналарини таъмирлаш билан шуғулланувчи корхоналар орасида етакчилардан бири ҳисобланади. Жамият 9 та ишлаб чиқариш участкаси, 4 та ишлаб чиқариш цехи ва 2 та лабораториядан иборат 8 гектарга тенг умумий ишлаб чиқариш майдонига эга. Жамият томонидан "Ўзэнергоинжиниринг" АЖни сотиб олиниши ушбу соҳадаги хусусий сектор ўрнини кенгайтиришга ва рақобат мухитини ривожланишига имкон яратади.

The agreement to sell 87,47% state block of shares in the authorized capital of "Uzenergoengineering" JSC was reached
According to the relevant privatization programs, the realization of 87,47% state block of shares in the authorized capital of "Uzenergoengineering" JSC (hereinafter - the "Enterprise") with the attraction of a professional consulting company was determined.
Accordingly, Mosaic Financial (hereinafter - the "Consultant") was attracted as a privatization consultant on the basis of a competitive selection process.
As part of the privatization process, the Consultant conducted extensive marketing campaigns both locally and internationally, including investment teasers sent to potential investors (Investor sounding), involving the Consultant's extensive investor network.
As a result, the Consultant received 2 Express of Interest requests from investors.
The proposals received were examined to ensure that there were no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatization process and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
Further, all applicants were invited to the next stage of the privatization process - the submission of Binding Offers (BO). At this stage, the applicants were signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and given the opportunity to review the comprehensive due diligence reports on the financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR). At the same time, all applicants were given the opportunity to organize meetings with the management of the Enterprise and familiarize themselves with the activities of the Enterprise.
It should be noted that "UZBEKENERGOTAMIR" JSC, which expressed the highest price offer among all received offers, capable of ensuring stable development of the company's activities in the future and having the potential to form a full duration of production processes, fully met the established requirements to purchase 87,47% state block of shares in the authorized capital of "Uzenergoengineering" JSC and was recognized as the winner with a purchase price of 44.0 billion UZS.
At the same time, the price offer of the Buyer is within the range of indicative prices of the Enterprise, calculated by the consultant, and above the estimated value of the Enterprise by an independent appraiser.
The results of privatization of the enterprise were approved by the relevant decision of the State Commission on privatization of state assets and coordination of privatization processes.
For information: "The enterprise of "UZBEKENERGOTAMIR" JSC has long time experience in the energy sector and is one of the leaders among enterprises engaged in the repair of energy equipment. The company has a total production area of 8 hectares, consisting of 9 production sites, 4 production factory and 2 laboratories. Acquisition of Uzenergoengineering JSC by the Company will help to expand the role of the private sector in this area and develop a competitive environment.