“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖни хусусийлаштириш бўйича консультант танлаб олинди
Давактив агентлигининг “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ (HUMO)нинг устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда - Актив) хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълонига мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 8 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компанияларидан таклифлар қабул қилинди. Келиб тушган таклифлар хорижий тажрибага эгалиги, фаолият соҳасида амалга оширган лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси асосида сараланди.
Саралаш натижасида, энг мақбул нарх таклифини билдирган "Deloitte" компанияси Активнинг устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида танланди.
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва тўлов тизими хизматлари бозорини таҳлил қилиш;
• Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, жумладан, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш, олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан, керак бўлса рус ва инглиз тилларида ҳам) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш.
Давактив агентлиги Deloitte билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

The Consultant is attracted for privatization of JSC "National Interbank Processing Center"
According to the announcement of the State Assets Management Agency on attracting a professional consulting company (hereinafter - the Consultant) to organize the privatization of 100% state share in the authorized capital of JSC "National Interbank Processing Center" (HUMO) (hereinafter - the Asset), the following is reported.
During the selection process, 8 proposals were received from local and international professional consulting companies. The proposals received were selected on the basis of foreign experience, realized projects in the field of activity and qualifications of the professional team involved in the project.
Accordingly, as a result of the selection process, Deloitte, which submitted the most acceptable price proposal, was attracted as the privatization consultant.
The consultant will perform the following tasks:
• Analyzing the market of payment system services and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region;
• Conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) due diligence analysis of the Asset;
• taking all measures aimed at privatization of the Asset, including creation of a virtual data room (VDR), preparation of a draft Sale and Purchase Agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, Russian and English), and support of the sale process.
The State Assets Management Agency together with Deloitte will take all necessary measures to organize the process in accordance with open, transparent and competitive sales mechanisms, as well as provide information to the public on each stage of the process.