Қашқадарё вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорига мувофиқ, 247 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1028 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 12 та йирик корхонадаги давлат улушларининг маҳаллий фонд бозорида бирламчи (IPO) ва (ёки) иккиламчи (SPO) оммавий таклифи ўтказилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 27 июль куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Қашқадарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 250 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нодирбек Хусанов, Давактив агентлигининг Қашқадарё вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Аслиддин Рустамов ҳамда вилоят ҳокимияти котибияти мудири Анвар Бердиев бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда Н.Хусанов сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Қашқадарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 213 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 62 та давлат активлари 104,8 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 3563 та 165,2 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1119 та 70,0 гектар ер участкалари 16,3 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 243 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 103 та давлат активлари 83,7 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 311,4 млрд.сўм бўлган 140 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Қашқадарё вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 127 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 113 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, давлат активларини сотиб олган тадбиркорлар томонидан ушбу объектлар негизида бажарилган ишлар ҳамда сотувга чиқарилган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд вилоятларида ўтказилди ва кейинги ўринларда республиканинг барча қолган вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

В Кашкадарьинской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 27 июля текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация «Roadshow» государственных активов, подлежащих приватизации в Кашкадарьинской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Нодирбека Хусанова, начальника территориального управления Агентства госактивов в Кашкадарьинской области Аслиддина Рустамова, а также руководителя секретариата хокимията Кашкадарьинской области Анвара Бердиева.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Кашкадарьинской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 213 государственных активов, из которых 62 активов были проданы за 104,8 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 3563 земельных участков площадью 165,2 га, из них проданы 1119 земельных участков площадью 70,0 га за 16,3 млрд.сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 243 государственных активов, из них продано 103 государственных активов на сумму 83,7 млрд сумов. В настоящее время продолжаются торги 140 государственных активов общей стоимостью 311,4 млрд сумов.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 127 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 113 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Кашкадарьинской области.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам и предоставлена информация о реализованных проектах.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.