Хивадаги меҳмонхоналарни очиқ савдолар орқали сотиш жараёни бошланди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) Хива Плаза” МЧЖ (“Farovon Khiva Hotel меҳмонхонаси) ва “Хива Локомотив” МЧЖ (“Khiva Lokomotiv Hotel меҳмонхонаси)лардаги 100 фоиз улушларни (кейинги ўринларда – Активлар) профессионал консультант жалб қилган ҳолда очиқ савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
“RSM Uzbekistan” компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича консультанти сифатида танлаб олинди.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот:
“Хива Плаза” МЧЖ (“Farovon Khiva Hotel меҳмонхонаси):
• Меҳмонхона ҳудуддаги ягона халқаро даражадаги меҳмонхона ҳисобланади;
• Меҳмонхона Ичан қаъладан 3 км узоқликда жойлашган;
• Манзили: Хоразм вилояти, Хива шаҳри, Қиёт МФЙ, Буюк йўл кўчаси, 1Б-уй;
• Умумий ер майдони 2,72 гектар, бино-иншоотлар майдони 773 квадрат метрни ташкил этади;
• Мавжуд хоналар сони 106 та;
• Меҳмонхонада 700 кишига мўлжалланган 12 та кўп тармоқли конференция заллари, банкет зали, 4 та ресторан, сауна ва бассейн мавжуд.
“Хива Локомотив” МЧЖ (“Khiva Lokomotiv Hotel меҳмонхонаси):
• Меҳмонхона шаҳарнинг маданий ва тарихий марказида, Ичан қаъладан 1 км узоқликда жойлашган;
• Манзили: Хоразм вилояти, Хива шаҳри, Янги ҳаёт маҳалласи, А.Темур кўчаси;
• Умумий ер майдони 0,77 гектар, бино-иншоотлар майдони 504 квадрат метрни ташкил этади;
• Мавжуд хоналар сони 78 та.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади, жумладан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари.
Иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан ҳар бир актив бўйича сотиб олиш юзасидан қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини ҳар бир актив бўйича алоҳида хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 31 октябрь соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар info@rsm.uz электрон почта манзилига юборишлари лозим.
Ушбу савдо босқичи доирасида, Консультант томонидан потенциал инвесторларни жалб қилиш мақсадида инвестицион тизерларни тарқатиш ишлари амалга оширилади.
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли "Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида"ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
• Димитрий Аббасов, “RSM Uzbekistan” компанияси мутахассиси: d.abbasov@rsm.uz,  тел. +998(91) 770-16-73;
• Шохрух Охунов, Давактив агентлиги департаменти бошлиғи: tender@davaktiv.uz, тел. +998(71) 259-20-23.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) босқичига ўтган талабгорлар билан мажбуриятга эга бўлган таклифларни тақдим этишларидан аввал таклиф этиладиган қатъий нарх таклифининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида амалга оширилиши, шу билан бирга талабгорларга Активларнинг фаолиятини камида 5 йил сақлаб қолиш шартлари белгиланади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “RSM Uzbekistan”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “RSM Uzbekistan” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “RSM Uzbekistan” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Начался процесс продажи через открытые торги гостиниц, расположенных в Хиве
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале открытого процесса продаж 100% долей ООО «Хива Плаза» (гостиница «Farovon Khiva Hotel») и ООО «Хива Локомотив» (Гостиница «Khiva Lokomotiv Hotel») (далее – Активы) посредством привлечение профессионального консультанта.
Компания «RSM Uzbekistan» (далее «Консультант») была отобрана Агентством госактивов в качестве консультанта по приватизации для осуществления процесса приватизации на основе передового международного опыта.
Коротко об Активах:
ООО «Хива Плаза» (Гостиница «Farovon Khiva Hotel»):
• Гостиница является единственной гостиницей международного уровня на этой территории;
• Гостиница расположена в 3 км от «Ичан Кала»;
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, Киёт МСГ, улица Буюк Йул, дом 1Б;
• Общая площадь земельного участка составляет 2,72 га, площадь зданий и сооружений – 8 773 квадратных метра;
• Количество доступных номеров – 106;
• В отеле 12 многофункциональных конференц-залов на 700 человек, банкетный зал, 4 ресторана, сауна и бассейн.
ООО «Хива Локомотив» (Гостиница «Khiva Lokomotiv Hotel»):
• Гостиница расположена в культурно-историческом центре города, в 1 км от «Ичан Кала»;
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, микрорайон Янги хаёт, улица А. Темура;
• Общая площадь земельного участка составляет 0,77 га, площадь зданий и сооружений – 3 504 квадратных метра;
• Количество доступных номеров – 78.
Процесс реализации Активов осуществляется на основе метода публичного приглашения к переговорам, который открыт для всех заинтересованных лиц (далее – Участники).
Процесс продажи осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и сбора Обязывающих предложений (BO).
О реализации этапа Выражение заинтересованности (Express of interest) процесса продаж:
Претендентам предлагается выразить свою заинтересованность по каждому активу в форме Заявки (Express of Interest), включающую следующую информацию:
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках отдельно по каждому активу до 18:00 (по ташкентскому времени) 31 октября 2024 года и отправлена на адрес электронной почты info@rsm.uz.
• Димитрий Аббасов, специалист компании «RSM Uzbekistan»: d.abbasov@rsm.uz,тел. +998(91) 770-16-73;
В свою очередь, перед подачей обязывающих предложений с участниками торгов, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), устанавливаются обязательства по внесению не менее 1 % от суммы предлагаемой обязывающей цены предложения в качестве гарантийного платежа (security payment), а также обязуется сохранять деятельность Активов в течение не менее 5 лет.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “RSM Uzbekistan” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “RSM Uzbekistan” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “RSM Uzbekistan” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;