Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги директори А.Ж.Ортиқовнинг “2021-2025 йилларда давлат корхоналарини бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси” мавзусидаги маърузаси
(2021 йил 27 май, Тошкент ш., «Hyatt Regency»)
Ассалому алайкум, ҳурматли Форум иштирокчилари ва меҳмонлар!
Ҳурматли Жамшид Анварович, Анна Бьерде хоним!
Хонимлар ва жаноблар!
Сизларни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Жаҳон банки билан ҳамкорликда ташкил этилган бугунги тадбирда яна бир бор қутлашга ижозат бергайсиз.
Жамоатчиликнинг мазкур Форумга бўлган қизиқишини кўриш ҳамда тадбир иштирокчилари таркибининг салмоқли экани менга катта мамнуният бағишлайди.
Сизларга маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти муҳтарам Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг 2020 йил 29 декабрда Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасида давлат компанияларини трансформация қилиш, хусусийлаштириш ҳамда давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтириш мамлакатни тизимли ўзгартиришнинг устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланган эди.
Энг аввало, диққатингизни қуйидагиларга қаратишни истардим:
- давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокининг юқори даражаси соғлом рақобат муҳитини ривожлантиришга тўсқинлик қилади;
- шаффоф хусусийлаштириш жараёнисиз биз маҳаллий ва хорижий инвесторларнинг ишончини қозона олмаймиз;
- давлат корхоналарини трансформация қилиш бўйича чора-тадбирларни амалга оширмасдан уларнинг жозибадорлигини таъминлай олмаймиз.
Мисол тариқасида шуни таъкидлашим мумкинки, айни пайтда деярли ҳар бир давлат органи ҳамда маҳаллий ҳокимият ва бошқарув органлари корхоналарнинг таъсисчилари ҳисобланади.
Хусусан, бугунги кунда давлат иштирокидаги корхоналарнинг сони икки ярим мингдан зиёд (2 541)ни ташкил этиб, уларнинг ярми(1210) давлат унитар корхонасидир.
Давлат иштирокидаги корхоналарнинг аксарияти самарасиз бўлиб, бу давлат яхши менеджер эмаслигини ва давлат тасарруфида бўлган корхоналар ўз фаолиятини рақобатли бозор шароитларида амалга оширмаслигини яна бир бор тасдиқлайди.
2020 йилда корхоналарнинг фаолиятини таҳлил қилиш натижалари бўйича Агентлик томонидан энг катта соф фойда олган (20) ва энг кўп зарарга кирган (10) корхоналарнинг молиявий натижалари илк бор эълон қилинди.
Давлат корхоналарига имтиёзлар ва преференциялар тақдим этилиши натижасида аксарият ҳолларда улар хусусий корхоналарга нисбатан устунликка эга.
Таъкидлаш жоизки, давлатнинг республика иқтисодиётидаги иштироки ҳануз юқорилигича қолмоқда – статистикага кўра, у 55 фоизни ташкил этади. Масалан, Жанубий Кореяда бу кўрсаткич 22 фоизни, Германияда 18 фоизни, АҚШда 11 фоизни ва Японияда 5 фоизни ташкил этади.
Бунинг асосий сабабларидан бири давлат корхоналарига эгалик қилиш ва уларни бошқаришнинг аниқ мезонлари ва чегаралари мавжуд эмаслиги ҳисобланади. Хусусан, давлат мулкини хусусийлаштириш жараёни 1991 йилда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонуни билан тартибга солинади. Унинг нормаларини эса замонавий стандартлар ва талабларга мувофиқ сезиларли даражада такомиллаштириш талаб этилади.
Шу сабали қўйилган вазифаларни тизимли ва сифатли бажариш мақсадида жорий йилнинг 29 март куни Ўзбекистон ҳукумати томонидан “2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси” қабул қилинди.
Ҳурматли ҳамкасблар ва Форум иштирокчилари!
Фурсатдан фойдаланиб, Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг жамоасига ушбу Стратегияни ишлаб чиқишдаги фаол иштироки учун ҳамда ҳужжат концепциясини ишлаб чиқишда бевосита иштирок этиб, уни қабул қилингунигача кузатиб борган Нестор Эдвайзерс компаниясига алоҳида миннатдорчилик билдирмоқчиман.
Шунингдек, Стратегиянинг лойиҳаси бўйича ўзининг қимматли таклиф ва тавсияларини тақдим этган Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банкига ҳам ташаккур билдиришни истардим.
I.Давлат корхоналарининг самарадорлигини янада таъминлаш, уларнинг иқтисодиётдаги улушини камайтириш, давлат органларининг улар фаолиятига ҳаддан ташқари аралашувини бартараф этиш ҳамда корхоналар бошқарув органлари аъзоларининг мотивацияси ва маъсулиятини ошириш мақсадида қабул қилинган Стратегия доирасида қуйидаги чора-тадбирларни амалга ошириш режалаштирилган:
Биринчидан, давлат корхоналарига эгалик қилиш мезонларини белгилаш, рақобат ривожланган ва хусусий сектор самарали фаолият юритаётган соҳаларда давлатнинг иштирокини чеклаш орқали давлат корхоналари сонини қисқартириш;
“Сот ёки тушунтир” тамойилидан фойдаланган ҳолда, давлат корхонасини сақлаб қолишга асослар бўлмаган тақдирда, уни тугатиш, қайта ташкил этиш ёки сотиш лозим бўлади.
Иккинчидан, Ўзбекистон Респубикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги янги Қонунини ва янги таҳрирдаги “Хусусийлаштириш тўғрисидаги” Қонунни қабул қилиш орқали давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш, бошқариш ва ислоҳ қилиш соҳасидаги меъёрий-ҳуқуқий база янгиланади.
Айни пайтда ушбу лойиҳалар халқаро молия институтлари (ЕТТБ, Жаҳон банки, ОТБ) ва хорижий экспертлар кўмагида ишлаб чиқилди. Жорий йилнинг охирига қадар Агентлик томонидан уларни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритиш бўйича чоралар кўрилади.
Учинчидан, давлат тегишли асосларсиз янги корхоналарни ташкил этмайди, бунда фаолият юритаётган барча давлат унитар корхоналари босқичма-босқич юридик шахслар фаолият олиб борадиган бошқа ташкилий-ҳуқуқий шаклларга айлантирилади.
Шуни таъкидлаш мумкинки, қисқа муддатларда Стратегия деярли 600 та давлат корхонасини босқичма-босқич қайта ташкил этиш йўналишида амалга оширилишининг биринчи натижаларини кўрасиз.
Тўртинчидан, давлат корхоналарининг инвестициявий ва инфратузилмавий лойиҳаларини молиялаштириш учун эксклюзив имтиёзлар ва преференцилар ҳамда давлат кафолатларини тақдим этиш амалиёти бекор қилиниб, бу давлат корхоналари ва хусусий сектор корхоналари фаолияти учун тенг ҳуқуқ ва шарт-шароитлар яратишга хизмат қилади.
Бешинчидан, корпоратив бошқарувнинг замонавий усуллари жорий этилади ва давлатнинг корхона фаолиятида иштирок этиш учун махсус ҳуқуқи, яъни “олтин акция” бекор қилинади.
Олтинчидан,  давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва назорат қилиш органларининг фаолияти корпоратив бошқарувнинг энг яхши амалиётига мувофиқ ташкил этилади, жумладан:
- 2022 йилнинг 1 январидан давлат иштирокидаги корхоналарнинг Кузатув кенгашлари аъзолигига номзодлар танлов асосида сайланади;
- 2025 йилга келиб, Кузатув кенгашлари мустақил аъзоларининг улуши 30 фоизгача етказилади;
- тафтиш комиссияларини йўқ қилган ҳолда кузатув кенгашлари ҳузурида аудит, тайинлов ва мукофотлаш, стратегия ва инвестициялар бўйича махсус қўмиталар ташкил этилади;
- ижро этувчи орган ҳам ваколат муддати уч йилгача бўлган ҳолда танлов асосида шакллантирилади.
Кузатув кенгашлари аъзоларининг фаолиятини баҳолаш корпоратив бошқарув тамойилларини жорий этиш кўрсаткичларига, ижро этувчи органнинг фаолияти эса самарадорликнинг муҳим кўрсаткичларига (СМК) боғлиқ бўлади. Бунда ижро этувчи орган фаолиятининг паст баҳоланиши меҳнат шартномаларини бекор қилиш учун асос бўлади.
Еттинчидан, қуйидаги талабларни белгилаш орқали давлат иштирокидаги корхоналар фаолияти тўғрисидаги маълумотларнинг шаффофлиги ва ошқор қилиниши таъминланади:
- корпоратив веб-сайт мавжудлиги ҳамда давлат ва жамоат учун муҳим бўлган тегишли маълумотларни ошқор қилиш:
амалга оширилаётган корпоратив харидлар жараёни шаффофлигининг барча тартиб-таомилларига риоя қилиш;
Шу туфайли қўйилган вазифалардан келиб чиқиб, Стратегияни амалга ошириш натижасида:
- 2025 йилга қадар давлат корхоналарининг сони босқичма-босқич 75 фоизга қисқартирилади;
- Молия вазирлиги билан биргаликда бирламчи ва иккиламчи жойлаштириш орқали 20 та давлат корхонаси (“Ўзмиллийбанк” АЖ, “Ўзметкомбинат” АЖ, “Ўзбекнефтгаз” АЖ, “Халқ банки” АТБ, “Ўзагросуғурта” АЖ, “Олмалиқ КМК” АЖ, “Навоий КМК” АЖ, “Ўзавтосаноат” АЖ ва бошқалар) акцияларининг оммавий жойлаштирилиши таъминланади;
- давлат корхоналарининг бошқарув органларига 100 нафар хорижий менеджерлар жалб қилинади.
II.Давлат мулкини хусусийлаштириш соҳасида қўйилган вазифаларга ҳам қисқача тўхталиб ўтишга ижозат бергайсиз.
Сизларга маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги “Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони билан бир қатор янгиликлар жорий этилди, жумладан илк бор трансформация қилиниши керак бўлган йирик давлат корхоналари (62 та) белгиланди; давлат объектларини “ноль” харид қиймати бўйича сотиш амалиёти бекор қилинди; давлат мулки бўйича тўловларни қисман киритган инвесторларга тўловни тўлиқ амалга оширгунга қадар объектдан фойдаланиш учун тасдиқловчи ҳужжат берилиши кўзда тутилган.
Фармонда корхоналарнинг 479 та давлат акция пакетининг (улушлари) хусусий секторга тўлиқ сотилиши кўзда тутилган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги Фармони билан хусусийлаштиришнинг замонавий усулларини жорий этиш амалиёти йўлга қўйилган. Жумладан, хусусийлаштириш жараёнига профессионал ташкилотлар жалб этила бошланди, давлат активининг бошланғич нархи сифатида унинг баҳоланган нархини мажбурий белгилаш талаби бекор қилинди. Бунда, баҳоланган нарх давлат активларини сотиш мақсадлари учун тахминий мўлжал ҳисобланади.
Жорий йил биринчи ярмининг охирига қадар юқоридаги қарорларни бажариш доирасида 550 дан ортиқ давлат активи, жумладан «Poytakht» бизнес маркази, “Малика” савдо маркази каби йирик мулкий мажмуалар, “Ичан қалъа” меҳмонхонаси, Тошкент шаҳри марказидаги собиқ маъмурий бинонинг активлари сотилиши кутилмоқда.
«Coca-Cola Ичимлиги» давлат улушини сотишнинг якуний босқичига яқинлашдик, «Ўзагроэкспортбанк» и «Пойтахт банк» тижорат банклари, «Фарғона НҚЗ», «Кварц», «Трест-12» корхоналари, «Кафолат» суғурта компанияси ҳамда республикамизнинг энг йирик вино-ароқ корхонаси бўлган “Тошкентвино” ва ёғ-мой саноати корхоналаридаги давлат улушини сотишни режалаштирганмиз.
Давлат активларининг бозор нархини белгилаш мақсадида халқаро эътироф этилган баҳолаш компаниялари (KPMG, Deloitte, PriceWaterhouseCoopers и Grant Thornton) жалб қилиниб, улар активларни баҳолаш жараёнини амалга оширмоқда.
Хусусийлаштиришдан олдинги тайёргарлик ҳам «Deloitte», «KPMG» ва «Grant Thornton» каби халқаро эътироф этилган консалтинг компаниялари томонидан олиб борилмоқда. Истиқболли инвесторлар учун материалларни ўрганиш ва тайёрлаш жараёни очиқлик, шаффофлик ва барча инвесторларнинг тенг ҳуқуқли иштирок этиши тартиб-таомиллари асосида олиб борилмоқда.
Сўзим якунида мазкур Форумнинг барча иштирокчиларига ва меҳмонларга тезкор жавоб ва мазкур Форум майдонларида фаол иштироки учун яна бир бор ўз миннатдорлигимни билдирмоқчиман.
Ишонаманки, самарали мунозаралар ва конструктив фикр, тажриба алмашинуви Форум иштирокчиларига Ўзбекистон Республикасини ривожлантириш йўлида давлат корхоналарини бошқариш ва ислоҳ қилиш соҳасида амалий тавсиялар ишлаб чиқиш имконини беради.

Доклад Директора Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан А.Ж. Ортикова на тему: «Стратегия управления и реформирования государственных предприятий на 2021-2025 годы».
(27 мая 2021 года, г. Ташкент, «Hyatt Regency»)
Добрый день, уважаемые участники и гости Форума!
Уважаемый Джамшид Анварович, госпожа Анна Бьерде!
Дамы и господа!
Позвольте еще раз поприветствовать Вас на сегодняшнем мероприятии, организованном Агентством по управлению государственными активами при сотрудничестве с Всемирным банком.
Мне доставляет большое удовольствие видя интерес общественности к данному Форуму, а также весомость состава его участников.
Как Вам известно, в Послании уважаемого Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана от 29 декабря 2020 года, одними из приоритетных направлений структурных преобразований страны были определены ускорение трансформации государственных компаний, приватизация, а также сокращение участия государства в экономике.
Прежде всего, хотел бы обратить Ваше внимание на следующее:
- высокий уровень участия государства в экономике препятствует развитию здоровой конкурентной среды;
- без осуществления прозрачного процесса приватизации, мы не сможем завоевать доверие отечественных и иностранных инвесторов;
- не осуществив меры по трансформации государственных предприятий, не сможем повысить их привлекательность.
В качестве примера могу отметить, что в настоящее время практически каждый государственный орган и органы местной власти и управления являются учредителями предприятий.
Так, число предприятий с государственным участием на сегодняшний день составляет более двух с половиной тысяч (2 541), из которых половина созданы в форме государственного унитарного предприятия (1210 ед.).
Подавляющее большинство предприятий с государственным участием являются неэффективными, что еще раз подтверждает то, что государство не является хорошим менеджером и предприятия находясь в собственности государства не осуществляют деятельность на конкурентных рыночных условиях.
Агентством по результатам анализа деятельности предприятий за 2020 год были впервые опубликованы итоги о финансовых результатах предприятий с наибольшей чистой прибылью (20 ед.) и наибольшими убытками (10 ед.).
В результате предоставления льгот и преференций для государственных предприятий они в большинстве случаев имеют преимущественное положение по сравнению с частными предприятиями.
Следует отметить, что присутствие государства в экономике республики по-прежнему остаётся высоким - согласно статистики она составляет порядка 55 процентов. К примеру, в Южной Корее этот показатель составляет 22 процента, в Германии18 процентов, в США – 11 процентов и в Японии 5 процентов.
Одним из главных причин этому также является отсутствие четких критериев и рамок владения и управления государственными предприятиями. Так, процедуры приватизации государственного имущества регламентируются Законом Республики Узбекистан «О разгосударствлении и приватизации», который был принят ещё в 1991 году. Нормы которого требуют существенной доработки в соответствии с современными стандартами, требованиями и реалиями.
В связи с чем, в целях системного и качественного выполнения поставленных задач, Правительством Узбекистана 29 марта текущего года была принята «Стратегия по управлению и реформированию предприятий с государственным участием на 2021-2025».
Уважаемые коллеги и участники Форума!
Пользуясь случаем, хотел бы выразить особую признательность команде Европейского банка реконструкции и развития за их активное участие в разработке данной Стратегии,
а также компанию Нестор Эдвайзерс, которая непосредственно участвовала в разработке концепции документа и сопровождало её до принятия.
Также хотел поблагодарить Всемирный банк и Азиатский банк развития, которые представили свои ценные предложение и рекомендации по проекту Стратегии.
1. I.В целях дальнейшего обеспечения эффективности деятельности государственных предприятий, их сокращения в экономике, устранения чрезмерного вмешательства государственных органов в их деятельность, а также повышения мотивации и ответственности членов органов управления предприятий, в рамках принятой Стратегии планируется осуществить следующие меры:
Во-первых, сократить количество государственных предприятий путем определения критериев владения государственными предприятиями, ограничения участия государства в сферах, где и так развита конкуренция и успешно функционирует частный сектор;
Используя принцип «продай или объясни», при отсутствии обоснований по сохранению государственного предприятия, оно подлежит ликвидации, преобразованию либо реализации.
Во-вторых, будет обновлена нормативно-правовая база в сфере приватизации, управления и реформирования предприятий с государственным участием путем принятия нового Закона Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» и Закона «О приватизации» в новой редакции.
В настоящее время данные проекты разработаны при содействии международных финансовых институтов (ЕБРР, Всемирного банка, АБР) и зарубежных экспертов. До конца текущего года Агентством будут приняты меры по их внесению в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В-третьих, государство не будет создавать новые предприятия без надлежащего обоснования, при этом, все действующие государственные унитарные предприятия будут поэтапно преобразованы в другие организационно-правовые формы, в которых ведут деятельность частные юридические лица.
Могу отметить, что в кратчайшее время вы увидите первые результаты реализации Стратегии в части поэтапной реорганизации порядка 600 государственных предприятия.
В-четвертых, будет отменена практика предоставления эксклюзивных льгот и преференций, а также государственных гарантий для финансирования инвестиционных и инфраструктурных проектов государственных предприятий, что послужит созданию равных прав и условий функционирования государственных предприятий и предприятий частного сектора.
В-пятых, будут внедряться современные методы корпоративного управления и отменено специальное право участия государства в деятельности предприятия, или так называемая - «золотая акция».
В-шестых, деятельность органов управления и контроля предприятий с государственным участием будет организована в соответствии с лучшей практикой корпоративного управления, в частности:
- с 1 января 2022 года кандидаты в Наблюдательные советы предприятий с государственным участием будут избираться на основе конкурса;
- доля независимых членов Наблюдательных советов к 2025 году будет доведена до 30 процентов;
- при наблюдательных советах будут созданы специальные комитеты по аудиту, по назначениям и вознаграждениям, по стратегии и инвестициям с упразднением ревизионных комиссий;
- исполнительный орган также будет формироваться на конкурсной основе со сроком полномочий до трех лет.
- оценка деятельности членов Наблюдательного совета будет связана с показателями внедрения принципов корпоративного управления, а деятельность исполнительного органа – ключевыми показателями эффективности (КПЭ). При этом, низкая оценка деятельности исполнительного органа, будет основанием расторжения трудовых договоров.
В-седьмых, обеспечение прозрачности и раскрытия информации о деятельности предприятий с государственным участием путем установления требований:
- о наличии корпоративного веб-сайта и раскрытие соответствующей информации, имеющей значение для государства и общественности;
- соблюдение всех процедур прозрачности процесса осуществляемых корпоративных закупок;
В связи с чем, исходя из поставленных задач, по итогам реализации Стратегии будет:
до 2025 года поэтапно сокращено количество государственных предприятий на 75 процентов;
- совместно с Министерством финансов обеспечено публичное размещение акций 20 государственных предприятий (АО «Узнацбанк», АО «Узметкомбинат», АО «Узбекнефтегаз», АК «Народный банк», АО «Узагросугурта», АО «Алмалыкский ГМК», АО «Навоийский ГМК», АО «Узавтосаноат» и др.) через первичное (IPO) и вторичное (SPO) размещение;
- привлечено 100 иностранных менеджеров в органы управления государственных предприятий.
II.Позвольте также вкратце остановиться на поставленных задачах в области приватизации государственного имущества.
Как Вам известно Указом Президента Республики Узбекистан от 27 октября 2020 года «О мерах по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации государственных активов» внедрены ряд новшеств, в том числе впервые определены крупные государственные предприятия, подлежащие трансформации (62 ед); отменена практика реализации государственных объектов по «нулевой» выкупной стоимости; инвесторам, частично внесшим платежи по госсобственности, предусмотрена выдача подтверждающего документ на пользование объектом до её полной оплаты.
Указом предусмотрена полная реализация частному сектору 479 государственных пакетов акций (долей) предприятий.
Кроме того, Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 года начата практика внедрения современных методов приватизации. В частности, в процесс приватизации начали привлекаться профессиональных организаций, отменено требование об обязательном установлении в качестве стартовой цены государственного актива их оценочная стоимости. При этом, оценочная стоимости является ориентиром для целей реализации государственных активов.
К концу первой половины этого года в рамках выполнения вышеуказанных решений ожидается продажа более 550 государственных активов, в том числе таких крупных имущественных комплексов как бизнес-центр «Poytakht», торговый центр «Малика», гостиницы «Ичан кала», бывшего административного здания в центре г.Ташкента.
Подходим к завершающему этапу реализации государственной доли «Coca-Cola Ичимлиги», до конца года планируем реализовать госдолю в коммерческих банках «Узагроэкспортбанке» и «Пойтахт банке», предприятиях «Ферганский НПЗ», «Кварц», «Трест-12», страховой компании «Кафолат», а также в крупнейшем виноводочном предприятии республики «Ташкент вино», а также доли в предприятиях масложировой промышленности.
Для определения рыночной стоимости государственных активов нами привлечены международно-признанные оценочные компаний (KPMG, Deloitte, PriceWaterhouseCoopers и Grant Thornton), которые осуществляют процесс оценки активов.
Предприватизационная подготовка активов также осуществляется международно-признанными консалтинговыми компаниями, как «Deloitte», «KPMG» и «Grant Thornton». Процесс изучения и подготовка материалов для потенциальных инвесторов ведется по процедурам открытости, прозрачности и равноправного участия всех инвесторов.
В завершении своего выступления, хотел бы еще раз поблагодарить всех участников и гостей данного Форума за быстрый отклик и активное участие на полях данного Форума.
Убежден, что продуктивные дискуссии и конструктивный обмен мнениями, опытом и лучшей практикой позволит участникам Форума разработать практические рекомендации в области управления