Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори билан Давлат активларини бошқариш агентлигининг фаолияти янада такомиллаштирилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 25 январдаги “Республика ижро этувчи ҳокимият органлари фаолиятини самарали йўлга қўйишга доир биринчи навбатдаги ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–14-сон Фармони ижросини таъминлаш мақсадида Давлат активларини бошқариш агентлиги фаолиятини самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори имзоланди.
1. Унга кўра:
Давлат активларини бошқариш агентлиги фаолиятининг устувор йўналишлари;
Давлат активларини бошқариш агентлиги тизими ташкилотлариниқайта ташкил қилиш бўйича чора-тадбирлар режаси;
Давлат активларини бошқариш агентлигининг ташкилий тузилмаси ;
Давлат активларини бошқариш соҳасида ислоҳотларни чуқурлаштириш ва тизим фаолиятини трансформация қилиш бўйича “йўл харитаси”;
“Давлат мулки” ахборот тизимига интеграция қилинадиган вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимлари рўйхати тасдиқланди.
1. 2023 йил 1 майдан бошлаб, давлат мулки ҳисобини юритиш, унинг тўлиқлиги ва тўғрилигини таъминлашнинг қуйидаги тартиби жорий қилинади:
Республика мулки бўлган давлат кўчмас мулклари ва давлат акция пакетлари (улушлари) Давлат активларини бошқариш агентлигига ўтказилади, бундан Стратегик ислоҳотлар агентлиги, Тикланиш ва тараққиёт жамғармасига тегишли улушлар ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорларида назарда тутилган ҳоллар мустасно;
давлат муассасалари ва давлат иштирокидаги корхоналарни ташкил этиш, шунингдек, давлат улушининг вужудга келиши ва миқдорининг ўзгариши билан боғлиқ таъсис ҳужжатларига киритиладиган ўзгартиришларни давлат рўйхатидан ўтказиш Давактив агентлигининг тегишли буйруғи мавжуд бўлганда амалга оширилади;
давлат кўчмас мулк объекти ва бўш ер участкалари негизида амалга ошириладиган давлат-хусусий шериклик лойиҳалари тўғрисидаги маълумотлар давлат шериги томонидан тегишли битим тузилгандан сўнг ўн кун муддатдаДавлат мулки” ахборот тизимига киритилади;
вазирлик ва идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг давлат кўчмас мулки негизида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва уларни бегоналаштириш ҳамда давлат иштирокидаги корхоналар ва улар тизимидаги корхоналарга учинчи шахслар томонидан инвестиция киритишга оид келишувлари (битим, шартнома, меморандумлар) бўйича мажбурий тартибда Давлат активларини бошқариш агентлигининг хулосаси олинади.
1. 2023 йил 1 июлдан бошлаб давлат иштирокидаги корхоналарда замонавий корпоратив бошқарув тизимини жорий қилиш, уларнинг фаолият самарадорлигини ошириш ва дивиденд сиёсатини такомиллаштириш мақсадида:
давлат иштирокидаги корхоналарнинг раҳбари ва унинг ўринбосарларини тайинлаш (сайлаш) танлов асосида амалга оширилади, бундан Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорларида назарда тутилган ҳоллар мустасно;
давлат иштирокидаги корхоналарнинг фаолияти тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган маълумотДавлат мулки” ахборот тизимига ўз вақтида тақдим этилмаганда уларнинг ижроия органи раҳбарлари рағбатлантирилишига йўл қўйилмайди;
давлат улуши бўйича дивиденд миқдори корхонанинг инвестиция лойиҳалари, бизнес-режа кўрсаткичлари ва молиявий ҳолатидан келиб чиққан ҳолда давлат иштирокидаги корхоналарнинг давлат улуши бўйича сайланган кузатув кенгаши аъзолари томонидан Давлат активларини бошқариш агентлиги билан келишилган ҳолда акциядорлар (иштирокчилар) умумий йиғилишига тавсия этилади.
1. 2023 йил 1 июлдан бошлаб, давлат органлари ва муассасалари, давлат иштирокидаги корхоналар маъмурий биноларидан ходимлар учун белгиланган меъёрдан келиб чиқиб, самарали фойдаланиш тартиби жорий этилсин.
Бунда, давлат органлари ва муассасалари, давлат иштирокидаги корхоналарнинг маъмурий биноларида тижорат ташкилотларини “нольставкада ёки тўғридан-тўғри жойлаштиришга йўл қўйилмайди, мазкур биноларнинг бўш майдонлари ижарага бериш учун электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилади ва ижара шартномалари солиқ органларининг “E-ijara” электрон тизимида рўйхатдан ўтказилади.
1. Давлат активлари, уларни бошқариш ва хусусийлаштириш тўғрисида жамоатчиликни хабардор қилишнинг қуйидаги янги тизими жорий қилинади:
давлат кўчмас мулк объектлари, давлат улуши, давлат унитар корхоналари ва давлат муассасалари ҳамда уларга тегишли автотранспорт воситалари тўғрисидаги маълумотлар Давлат активларини бошқариш агентлигининг расмий веб-сайтида реал вақт режимида эълон қилинади, қонунчиликда белгиланган ҳоллар бундан мустасно;
давлат иштирокидаги корхоналарнинг иқтисодиётдаги ўрни ва улуши, молиявий натижалари, бизнес-режа кўрсаткичлари бажарилиши ва бошқа муҳим ахборотларни ўз ичига олувчи давлат иштирокидаги корхоналарнинг йиғма ҳисоботи ҳар йили 1 августга қадар Давлат активларини бошқариш агентлигининг расмий веб-сайтида эълон қилинади;
2023 йил 1 октябргача “Давлат мулки объектлари билан савдоларни ўтказиш тўғрисидаги маълумотларни жойлаштириш портали” яратилади, унда барча давлат мулки объектларини савдога чиқариш ва унинг натижалари тўғрисидаги ахборотлар жойлаштирилади ҳамда ушбу тизим солиқ органларининг ахборот тизимига интеграция қилинади.
1. “E-auksion” электрон савдо платформасида:
хусусий мулкдорлар буюртмасига асосан уларнинг мулкларини соддалаштирилган тартиб ва муддатларда сотиш бўйича савдолар ўтказилади;
2023 йил 1 сентябрдан бошлаб давлат иштирокидаги корхоналарнинг бўш пул маблағларини депозитга жойлаштириш бўйича тижорат банклари ўртасида фоиз ошиб бориш тарзида банк капитали етарлилиги, банк капиталининг унинг мажбуриятларига нисбати, ликвидлилик коэффициенти каби шартларни назарда тутган ҳолда аукцион савдолари ўтказилади.

According to the decision of the President of the Republic of Uzbekistan the activity of the State Assets Management Agency will be further improved
In order to ensure the implementation of Presidential Decree No.14 "On measures for the first priority organizational for the effective organization of the activities of the executive authorities" of 25 January 2023, there has been signed Presidential Decree "On measures for effectively organising the State Asset Management Agency".
1. To approve according to which:
Priority areas for the State Agency for Asset Management;
An action plan for the re-organisation of organisations within the State Asset Management Agency structure;
In accordance with the organizational structure of the State Asset Management Agency:
“Road map” for enhancing reforms and transforming systemic performance in state asset management;
List of information systems of ministries and agencies to be integrated into the State Assets Information System.
2. To grand from May 1, 2023, the following procedure for keeping state property accounts and ensuring their completeness and accuracy will be established:
state real estate and state blocks of shares (shares) that belong to the republic are transferred to the State Assets Management Agency, with the exception of shares belonging to the Agency for Strategic Reforms, the Rehabilitation and Development Fund, and in cases where provided by decisions of the President of the Republic of Uzbekistan;
State registration of amendments to the founding documents related to the establishment of state institutions and enterprises with state participation, as well as the creation and change of the state share is carried out in the presence of the relevant order of the State Assets Management Agency;
information on public-private partnership projects implementing on the basis of state property and vacant land plots will be entered into the information system "State Property" within ten days after the conclusion of the relevant agreement by the public partner;
The conclusion of the State Assets Management Agency on agreements (agreements, contracts, memoranda) of ministries and departments, local authorities regarding the implementation of investment projects on the basis of state real estate and their alienation, as well as investments by third parties in state enterprises and enterprises of their system shall be considered mandatory.
3. To grand from July 1, 2023, in order to introduce a modern corporate management system in state-owned enterprises, to enhance their efficiency and improve the dividend policy:
the appointment (election) of the heads of State enterprises and their deputies takes place on a competitive basis, with the exception in cases where decisions of the President of the Republic of Uzbekistan do not provide;
In case of untimely submission of information on the activities of state-owned enterprises to the State Property Information System, the heads of their executive bodies may not be awarded bonuses;
the amount of the dividend on the state-owned share is recommended to the general meeting of shareholders (participants) in agreement with the State Assets Management Agency by the members of the Supervisory Board elected on the state-owned share of state-owned enterprises, based on the investment projects, business plan indicators and the financial condition of the enterprise.
4. To grand from July 1, 2023, a procedure shall be introduced for the efficient use of administrative buildings of state bodies and institutions, state-owned enterprises, based on established norms for employees.
It is not allowed to locate commercial organisations at "zero" rate or directly in the administrative buildings of state bodies and institutions, state enterprises, the vacant areas of these buildings are leased in electronic internet auctions and the lease agreements are submitted to the electronic "E-rent" of the tax authorities that are registered in the system.
5. The following new system of informing the public about state assets, their management and privatization shall be introduced:
information on state real estate, state stocks, state unitary enterprises and state institutions and related transport vehicles is published online on the official website of the State Property Management Agency, with the exception of cases stipulated by law;
a summary report of state-owned enterprises, which includes the role and share of state-owned enterprises in the economy, financial results, performance of business plan indicators and other important information, is published annually on the official website of the State Asset Management Agency by August 1;
By October 1, 2023, the "Portal for placing information on sales of state-owned objects" will be created, where information about the sale of all state-owned objects and its results will be posted, and this system will be integrated into the information system of tax authorities.
6. On the “E-auksion” electronic trading platform:
private owners are instructed to put their property up for auction under simplified procedures and conditions;
To grand from September 1, 2023, auctions will be held between commercial banks for depositing free funds of state-owned enterprises in the manner of increasing interest, subject to such conditions as the adequacy of bank capital, the ratio of bank capital to its liabilities, and the liquidity coefficient.