Ўзбекистонда Digital Holding ўз фаолиятини бошламоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати номидан Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда «Диджитал Инвест» МЧЖ ўртасида жорий йил февраль ойида имзоланган Ўзбекистон Республикасида ахборот технологиялари ва телекоммуникациялар соҳасидаги лойиҳага доир Инвестиция шартномасига асосан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида масъулияти чекланган жамият шаклида “Digital Нolding” Ўзбекистон-Россия қўшма корхонаси фаолиятини ташкил этиш кўзда тутилган.
2021 йил 29 сентябр куни Digital Holding қўшма корхонасини тузиш босқичи якунланди. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “Диджитал Инвест” МЧЖ (Россия Федерацияси) қўшма корхонасини тузиш бўйича якуний ҳужжатлар тўпламини имзолади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги “Digital Нolding” ҚК МЧЖ устав фондида (капиталида) 49 фоиз миқдоридаги улуш (“COSCOM” МЧЖ устав фондидаги давлат улуши) билан ва “Диджитал Инвест” МЧЖ (Россия Федерацияси) 51 фоиз миқдоридаги улуш (“Диджитал Инвест” МЧЖнинг “CRPT Turon” МЧЖ ва “ICS Нolding Uzbekistan” МЧЖ устав фондидаги (капиталидаги) 100 фоиз миқдоридаги улушлари ҳамда 100 миллион АҚШ доллари миқдоридаги пул маблағлари) билан иштирок этмоқда.
2021 йил 29 сентябр куни “Digital Нolding” ҚК МЧЖ устав фонди ҳар икки томондан шакллантирилди, шу жумладан “Диджитал Инвест” МЧЖ (Россия Федерацияси)нинг 100 миллион АҚШ доллари миқдоридаги пул маблағлари қўшилган ҳисса сифатида “Digital Нolding” ҚК МЧЖ ҳисоб рақамига келиб тушди.
“Digital Нolding” ҚК МЧЖ раҳбари этиб, Владимир Кравченко тайинланди, жамиятларда Кузатув кенгашлари ва уларнинг таркиблари шакллантирилди.
Маълумот учун: “Digital Нolding” ҚК МЧЖнинг фаолияти Ўзбекистон Республикасида телекоммуникация хизматларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш ва сифатини яхшилашга, хусусан халқаро стандартларга мос рақамли инфратузилмани шакллантириш, шунингдек маълумотларини сақлаш ва қайта ишлаш, рақамли маркировка ва алоҳида турдаги товарлар ҳаракатини назорат қилишда илғор технологиялар ва тизимларини жорий этишга қаратилган.

Digital Holding начинает свою работу в Узбекистане
От имени правительства Республики Узбекистан, в соответствии с Инвестиционным договором между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и ООО «Диджитал Инвест», подписанным в феврале текущего года по проекту в области информационных технологий и телекоммуникаций в Республике Узбекистан, на территории Республики Узбекистан планируется организовать деятельность узбекско-российского совместного предприятия «Digital Holding» в форме общества с ограниченной ответственностью.
29 сентября 2021 года завершился этап создания совместного предприятия Digital Holding. Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан и ООО “Диджитал Инвест” (Российская Федерация) подписали итоговый пакет документов по созданию совместного предприятия.
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан участвует в уставном капитале (капитале) ООО СП “Digital Нolding” с долей 49% (госдоля в уставном фонде ООО “COSCOM”) и ОООДиджитал Инвест” (Российская Федерация) с долей 51% (вместе с 100% долей ООО “Диджитал Инвест“ в уставном фонде (капитале) ООО “CRPT Turon” и ООО “ICS Нolding Uzbekistan” и средствами в размере 100 млн долларов США).
29 сентября 2021 года уставной фонд ООО СП “Digital Нolding” был сформирован с обеих сторон, в частности, сумма оплаты в размере 100 млн долларов США поступила на счёт СП ООО “Digital Нolding” в качестве вклада ООО «Диджитал Инвест» (Российская Федерация).
Владимир Кравченко назначен руководителем СП ООО “Digital Нolding”, в обществах сформированы Наблюдательные советы и их состав.
Для информации, деятельность ООО СП “Digital Нolding” направлена ​​на расширение возможностей и повышение качества телекоммуникационных услуг в Республике Узбекистан, в частности, формирование цифровой инфраструктуры в соответствии с международными стандартами, а также внедрение передовых технологий и систем в области хранения и обработки данных, цифровой маркировки и контроля движения отдельных видов товаров.