Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-aprel kuni iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish va xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirishga doir takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda keyingi yillarda xususiy sektorni rivojlantirish va investitsiyalar jalb qilish boʻyicha salmoqli ishlar amalga oshirildi. Bugungi kunda iqtisodiyotda davlat ulushi 42 foizni, davlat ishtirokidagi korxonalarning soni esa 1 ming 685 tani tashkil etmoqda. Xususan, oʻtgan yili qariyb 30 trillion soʻmlik davlat aktivlari xususiylashtirilib, budjetga 10 trillion soʻmdan ortiq tushum taʼminlandi. Yer uchastkalarini sotish hajmi ham izchil oshib, 6 trillion soʻmlik natijaga erishildi.
Xususiylashtirishdan manfaatdorlik tizimi joriy etilib, viloyatlarda 2,6 trillion soʻm, mahallalarda esa 7 milliard soʻm mablagʻ qoldi. Davlat korxonalari esa budjetga 49 trillion soʻm dividend toʻladi. Umuman, soʻnggi besh yilda xususiylashtirish hisobidan davlat korxonalari soni 60 foizga kamaydi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda sohada hal etilishi lozim bo‘lgan masalalar ham borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Eng avvalo, xususiylashtirish jarayonlarida ish oʻrinlarini saqlab qolish, yangi mulkdorlar tomonidan zamonaviy texnologiyalar joriy etilishi va ishlab chiqarish samaradorligi oshirilishi boʻyicha talablarni kuchaytirish zarurligi taʼkidlandi. Oʻtgan yili samarasiz ishlayotgan davlat korxonalarining soni 362 taga yetgani bu boradagi ishlarni yanada jadallashtirishni talab qiladi.
Taqdimotda davlat korxonalarini tahlil qilish tizimida zamonaviy raqamli vositalar va sunʼiy intellekt imkoniyatlaridan yetarli darajada foydalanilmayotgani qayd etildi. Moliyaviy holati ogʻirlashgan 451 ta korxona 2024-yilda 14 trillion soʻm, oʻtgan yili esa 362 ta korxona 4 trillion soʻm zarar koʻrgani aytildi. Shu munosabat bilan davlat ishtirokidagi korxonalar faoliyatini chuqur tahlil qilish, moliyaviy barqarorligini baholash va muammolarni barvaqt aniqlashning yangi mexanizmini joriy etish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Xususiylashtirishda tahliliy yondashuv yetarlicha qoʻllanilmayotgani qayd etildi. Bundan buyon mazkur jarayon tarmoq yondashuvi asosida tashkil etilib, har bir soha alohida tahlil qilinishi, uning ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlari baholanishi, raqobat muhiti oʻrganilishi hamda takliflar shu asosda ishlab chiqilishi belgilandi.
Hududlarda davlat mulkidan oqilona foydalanish, boʻsh turgan maydonlarni iqtisodiy faoliyatga jalb qilish boʻyicha mavjud imkoniyatlar toʻliq ishga solinmayotgani qayd etildi. Shu munosabat bilan davlat koʻchmas mulki obyektlarini bosqichma-bosqich yagona boshqaruv tizimiga oʻtkazish, bir xodimga toʻgʻri keladigan oʻrtacha maydonni 27 kvadrat metrdan 12-15 kvadrat metrgacha qisqartirish taklif etildi. Bu orqali 4,9 million kvadrat metr maydonni iqtisodiy aylanmaga kiritish, boʻsh binolarni savdo va ijaraga chiqarish, shuningdek, saqlash va kommunal xarajatlarni qisqartirish imkoniyati yaratiladi.
Yigʻilishda tadbirkorlarga ajratilgan, lekin iqtisodiy aylanmaga toʻliq kiritilmagan yer uchastkalari masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, 2022-2025-yillarda berilgan 11,4 ming gektar yerning 3,1 ming gektarida iqtisodiy faoliyat toʻliq yoʻlga qoʻyilmagani taʼkidlandi.
Shu bois, yer uchastkalarining haqiqiy holatini onlayn monitoring qilish, ularni tayyor loyihalar asosida auksionga chiqarish va investitsiya kiritish shartini kuchaytirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi. Buning uchun “E-auksion”, “Yerelektron”, Oʻzbekkosmos agentligi, “Shaffof qurilish” va “UzKAD” kabi axborot tizimlarini oʻzaro integratsiya qilgan holda samarali foydalanilmayotgan yerlarni aniqlash tizimini joriy etish taklif qilindi.
Ushbu yerlarni iqtisodiy aylanmaga kiritishda joylardagi hokimliklarning rolini oshirish topshirildi. Endilikda tadbirkorlik maqsadlari uchun yer maydonlari ruxsat beruvchi hujjatlari bilan birga tayyor biznes loyihasi sifatida auksionga chiqariladi.
Shuningdek, yirik aktivlar, jumladan, “UzAuto Motors” va uning tarkibidagi korxonalar, “Navoiyazot”, issiqlik elektr stansiyalarini xususiylashtirishga tayyorlash ishlari haqida axborot berildi.

Обсуждены вопросы сокращения присутствия государства в экономике
Президент Шавкат Мирзиёев 6 апреля ознакомился с презентацией предложений по сокращению государственного присутствия в экономике и ускорению процессов приватизации.
В последние годы в нашей стране проведена масштабная работа по развитию частного сектора и привлечению инвестиций. Сегодня доля государства в экономике составляет 42 процента, а количество предприятий с государственным участием – 1685. В частности, в прошлом году были приватизированы государственные активы на сумму почти 30 триллионов сумов, что обеспечило поступления в бюджет в объеме более 10 триллионов сумов. Последовательно растет и объем продажи земельных участков, который достиг 6 триллионов сумов.
Введена система материальной заинтересованности в приватизации, в результате чего в распоряжении регионов осталось 2,6 триллиона сумов, а в махаллях – 7 миллиардов сумов. Государственные предприятия выплатили в бюджет 49 триллионов сумов в виде дивидендов. В целом за последние пять лет количество государственных предприятий в результате приватизации сократилось на 60 процентов.
На совещании, прошедшем в критическом духе, отмечено, что в сфере сохраняются вопросы, требующие решения.
Необходимо усилить требования к новым собственникам по сохранению рабочих мест, внедрению современных технологий и повышению эффективности производства. Число неэффективных государственных предприятий в прошлом году достигло 362, что требует ускорения этой работы.
При этом в системе анализа государственных предприятий пока не в полной мере используются современные цифровые инструменты и возможности искусственного интеллекта. В 2024 году 451 предприятие со сложным финансовым положением понесло убытки на 14 триллионов сумов, а в прошлом году потери 362 предприятий составили 4 триллиона сумов. В связи с этим предстоит провести углубленный анализ деятельности государственных предприятий, внедрить новый механизм оценки их финансовой устойчивости и наладить раннее выявление проблем.
В процессе приватизации пока недостаточно применяется аналитический подход. Поэтому эту работу решено выстраивать по отраслевому принципу: отдельно анализировать каждый сектор, оценивать его социально-экономические последствия, изучать конкурентную среду и на этой основе готовить предложения.
Отдельное внимание уделено рациональному использованию государственной собственности в регионах и вовлечению пустующих площадей в экономический оборот. Для этого предложено поэтапно внедрить единую систему управления такими объектами и сократить среднюю площадь на одного сотрудника с 27 до 12–15 квадратных метров. Это позволит ввести в экономический оборот 4,9 миллиона квадратных метров площадей, выставить на продажу и передать в аренду свободные здания, а также снизить расходы на содержание и коммунальные услуги.
На совещании также особое внимание было уделено вопросу земельных участков, выделенных предпринимателям, но так и не вовлеченных в экономический оборот. В частности, отмечено, что на 3,1 тысячи гектаров из 11,4 тысячи гектаров земли, выделенных в 2022–2025 годах, экономическая деятельность в полном объеме так и не была организована.
В связи с этим указано на необходимость онлайн-мониторинга фактического состояния земельных участков, выставления их на аукцион на основе готовых проектов и усиления критериев участия в инвестиционных проектах. Для этого предложено внедрить систему эффективного выявления неиспользуемых земель путем интеграции таких информационных систем, как «E-auksion», «Yerelektron», системы агентства «Узбеккосмос», «Shaffof qurilish» и «UzKAD». Поручено усилить роль хокимиятов на местах в вовлечении таких земель в экономический оборот.
Определено, что впредь земельные участки для целей предпринимательства будут выставляться на аукцион в виде готового бизнес-проекта вместе с разрешительной документацией.
Также доложено о ходе подготовительной работы по приватизации крупных активов, в частности компании «UzAuto Motors» и входящих в ее состав предприятий, а также «Навоийазот» и тепловых электростанций.
Предложено создать в Агентстве по управлению государственными активами проектный офис цифровых технологий. В рамках этой системы планируется осуществлять онлайн-мониторинг всех процессов приватизации, внедрить элементы искусственного интеллекта в финансовый анализ государственных предприятий и процессы распределения поступлений.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по дальнейшему сокращению государственного присутствия в экономике, эффективному использованию активов и ускорению процессов приватизации на основе современных подходов.