“Avto Climate Control” МЧЖ, “Автокомпонент” МЧЖ ва “UZ CНASYS” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича консультант танлаб олинди
Давактив агентлигининг “Avto Climate Control” МЧЖ, “Автокомпонент” МЧЖ ва “UZ CНASYS” МЧЖларни (кейинги ўринларда - Активлар) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълонига мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида бир нечта маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компанияларидан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган “Portfolio Investments” компанияси Активларнинг устав капиталидаги улушларини хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида танланди.
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва автомобиллар учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, жумладан, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш, олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан, керак бўлса рус ва инглиз тилларида ҳам) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш.
Давактив агентлиги Portfolio Investments билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

A consultant was attracted for privatization of "Avto Climate Control" LLC, "Avtokomponent" LLC and "UZ CHASYS" LLC
According to the announcement of the State Assets Management Agency to attract a professional consulting company ( hereinafter - the Consultant) for privatization of "Avto Climate Control" LLC, "Avtokomponent" LLC and "UZ CHASYS" LLC (hereinafter - the Assets), the following is reported.
During the selection process, proposals were received from several local and international professional consulting companies and their financial proposals, experience in the relevant field, and approaches to accomplish the relevant tasks were considered.
Accordingly, as a result of the selection process, Portfolio Investments, which presented the highest level of projects in the field of activity, the qualifications of the professional team involved in the project and the most acceptable price offer, was attracted as the Consultant for privatization of the state share in the authorized capital of the Asset.
The Consultant shall perform the following tasks:
• Analysis of the automobile components production market and studying the prerequisites for the development of the field in Uzbekistan and in the region;
• taking all measures aimed at privatization of the Assets, including creation of a virtual data room (VDR), preparation of a draft Sale and Purchase Agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, Russian and English), and support of the sale process.
The State Assets Management Agency together with Portfolio Investments will take all necessary measures to organize the process in accordance with open, transparent and competitive sales mechanisms, as well as provide information to the public on each stage of the process.